REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPolska misja medyczna w Chicago

Polska misja medyczna w Chicago

-

Polski personel – lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy asystują i doradzają w chicagowskich placówkach. Wizycie polskiej misji medycznej poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się w piątek 24 kwietnia w Konsulacie Generalnym RP w Chicago z udziałem lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy i partnerów z Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Na początku konferencji konsul generalny Piotr Janicki przedstawił jej uczestników: generała dywizji Cezarego Wiśniewskiego – attaché wojskowego, morskiego i lotniczego Ambasady RP w Washington DC, generała brygady Richarda Neely, dowódcę Gwardii Narodowej Illinois, kapitana Jacka Siewiera – anestezjologa, lekarza z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, dowodzącego grupą polskich medyków, która z misją medyczną do Chicago przybyła 23 kwietnia oraz dr. Marka Rudnickiego prezesa Polsko-Amerykańskiego Związku Lekarzy w Chicago, lekarza i przyjaciela konsulatu.

REKLAMA

Gen. Richard Neely, dowódca Gwardii Narodowej Illinois, podziękował konsulowi generalnemu, Piotrowi Janickiemu za zorganizowanie konferencji prasowej, jak również prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wysłanie do Chicago wojskowej misji medycznej, wysokiej klasy specjalistów z dużym doświadczeniem w walce z koronawirusem w Polsce, jak i Włoszech podczas trwającej pandemii.

Podkreślił, że współpraca odbywa się w ramach Programu Partnerstwa Polskich Sił Zbrojnych z Gwardią Narodową stanu Illinois (ILNG) realizowanego od 1993 r. i jest ,, jedną z najstarszych i najsolidniejszych kooperacji armii amerykańskiej doświadczonej m.in. w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie”.

Gen. Cezary Wiśniewski stwierdził, że współpraca polskich Sił Zbrojnych oraz Gwardii Narodowej stanu Illinois ma bardzo długą, prawie trzydziestoletnią historię. – Razem byliśmy na misjach w Iraku i Afganistanie, razem realizujemy treningi, wymieniamy się najlepszymi praktykami, aby wtedy, kiedy Ojczyzna lub NATO poprosi o wspólną realizację zadań, będziemy razem do nich gotowi – powiedział.

O partnerstwie  w dziedzinie systemu ochrony zdrowia w walce z koronawirusem  mówił kapitan Jacek Siewiera. – Planując misję wojskową instytutu medycznego w Lombardii we Włoszech nie myśleliśmy, że przyjdzie taki moment, w którym będziemy mogli wesprzeć naszych największych sojuszników w walce przeciw pandemii. Nasza obecność tutaj służy wzajemnej wymianie doświadczeń, udzieleniu wsparcia naszym sojusznikom, (…). Jesteśmy zaszczyceni, mogąc stać w tej chwili ramię w ramię z naszymi partnerami – podkreślił.

Profesor dr Marek Rudnicki wskazał, że ,,jesteśmy świadkiem przełomowej chwili w przyjaźni Stanów Zjednoczonych z Polską, a pandemia i aktualna sytuacja powoduje, że ta przyjaźń nabiera nowego wymiaru.” Zdaniem profesora Rudnickiego to szczególna misja.

Do wizyty polskiej misji medycznej w Chicago powrócimy na naszych łamach.

Tekst i zdjęcia: Jola Plesiewicz

REKLAMA

2128668874 views

REKLAMA

REKLAMA

2128668890 views

REKLAMA

REKLAMA

2130465210 views

REKLAMA

2128668900 views

REKLAMA

2128668904 views

REKLAMA

2128668908 views