0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPolska 2050: Jesteśmy w USA

Polska 2050: Jesteśmy w USA

-

„Głową i sercem” – to hasło ruchu Polska2050. Społeczny i oddolny ruch polskich obywateli połączył w ubiegłym roku niemal 3 mln Polaków podczas kampanii prezydenckiej Szymona Hołowni. To hasło świetnie opisuje atmosferę wokół ruchu, który wówczas się narodził. „Serce” to oddolna aktywność społeczna. „Głowa” to wiedza ekspertów. Z „głowy” i „serca” wypływa dobra polityka – wrażliwa na potrzeby ludzi i profesjonalna. Taka polityka to nasze „ręce”. „Głową i sercem”, a także „rękami” zmienimy Polskę – na pokolenie, nie kadencję.

Celem ruchu Polska2050 jest budowa Polski na miarę XXI wieku. Polski demokratycznej, solidarnej, zielonej. Rownież Polski bezpiecznej. Polska potrzebuje innowacji i odnowy. Tak, aby dawała ludziom wpływ na rzeczywistość, a także poczucie przynależności do wspólnoty. Trzeba wzmocnić samorządność, bo decyzje związane z codziennym życiem powinny być podejmowane przez władzę lokalną. Polska2050 próbuje zbudować państwo, które uważnie słucha również głosu organizacji pozarządowych, docierających tam, gdzie polityka dotrzeć nie umie.

REKLAMA

Członkowie ruchu Polska2050 chcą mieszkać w kraju, w którym każdy, niezależnie od zamożności i miejsca zamieszkania, ma równe szanse na dobre życie. Dlatego działalność na rzecz powszechnego i efektywnego systemu ochrony zdrowia oraz dobrej publicznej edukacji dla każdego dziecka jest bardzo ważna. Ruch aktywnie wspiera tych, którzy są wykluczani, bo dla Polska2050 wspólnota jest tak silna jak jej najsłabsi członkowie.

Polska2050 walczy o ratowanie środowiska naturalnego. „Będziemy robić wszystko, aby chronić cenne zasoby naszej ojczystej przyrody. Działać na rzecz rozwiązania kryzysu wodnego i problemu gospodarowania odpadami. Uważamy, że Polska za trzydzieści lat powinna osiągnąć neutralność klimatyczną i odejść od stosowania paliw kopalnych w energetyce” – czytamy na stronie ruchu. Jedyną drogą do osiągnięcia tego celu jest udział w wielkim projekcie Europejskiego Zielonego Ładu. Trzeba rozwinąć potrzebę świadomości ekologicznej, bardzo ważne jest również dla ruchu poszanowanie praw zwierząt. Bo z tym w Polsce nie jest najlepiej.

Polska demokratyczna, solidarna i zielona może być budowana tylko w sprawnym i praworządnym państwie. Państwie, które wspiera przedsiębiorczość i w sposób efektywny wydaje wspólne pieniądze. Państwie, w którym obowiązują jasne, jednakowe dla wszystkich reguły, prosty system podatkowy i przejrzyste finanse.

Jesteśmy przekonani, że Polska musi odzyskać należne jej miejsce we wspólnocie międzynarodowej, w tym w Unii Europejskiej i w NATO, odzyskać zdolność tworzenia wielostronnych sojuszy. Budować nie tylko pomniki, ale kompetencje obronne na miarę XXI wieku, tak by była w stanie poradzić sobie i z epidemią, i z cyberatakiem.

Polska2050 istnieje również w USA i ma się dobrze! Jesteśmy w wielu stanach i działamy podobnie jak członkowie ruchu w Polsce. Mamy swoich sympatyków i wolontariuszy między innymi w słonecznej Kalifornii, w Texasie, który przeżywa wielki boom ekonomiczny, w Michigan, na Florydzie, w Pensylwanii, w Nowym Jorku i oczywiście w Chicago i okolicach!  

Jesteśmy wolontariuszami, wszystko, co robimy, robimy z potrzeby serca. Nie dla pieniędzy. Ponieważ mieszkamy w różnych stanach, spotykaliśmy się głównie wirtualnie na zoomach ze względu na pandemię. Wierzymy, że wkrótce to się zmieni i następne akcje będą już mogły odbywać się normalnie! Bo „trzeba zrobić tę robotę” – jak mówi Szymon Hołownia. Jest wiele potrzeb, wiele problemów, w których możemy pomóc mieszkając tutaj. Co to za robota? Współpracujemy z wieloma instytucjami w Polsce, ale najmocniej z Fundacją „ Dzieci mają skrzydła”. Dzięki niej polonijne szkoły sobotnie dostaną od nas książki do nauki języka polskiego, historii, geografii. Zakupiliśmy laptop dla dzieci z Domu Dziecka w Puszczy Mariańskiej. Jedna z naszych wolontariuszek zakupiła laptop dla niepełnosprawnego chłopca, który podczas pandemii nie mógł uczestniczyć w zajęciach szkolnych online. Wspieramy akcje ekologiczne prowadzone w Polsce tutaj na ziemi amerykańskiej. Posprzątamy park, las czy rozdamy nasiona na łąki kwietne… Niby niewiele, ale mamy poczucie, że warto. Chcemy Polski i świata rządzonego mądrzej. Polski zielonej, czyli bardziej ekologicznej czystej. Chcemy pomagać, ile się da i wspierać naszych rodaków w kraju nad Wisłą. Nam tutaj często jest łatwiej, również finansowo. Pomagamy tak, jak możemy. I cieszy nas to, co robimy.

Chcesz do nas dołączyć? Masz serce społecznika i chcesz działać? Jeśli lubisz pomagać innym i czuć, że robisz coś dobrego i pożytecznego w życiu to świetnie! Jesteśmy grupą otwartą dla nowych sympatyków i wolontariuszy! Jesteśmy w kilku stanach i wciąż poszukujemy chętnych do współpracy! Napisz do nas. Są wśród nas młodsi i starsi, mamy i ojcowie, osoby, które mają sporo wolnego czasu i chcą się zaangażować oraz tacy, którzy tego czasu mają mało, bo pracują zawodowo i mają rodziny i dzieci! Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie wśród nas bratnią duszę! Czekamy  na kontakt od ciebie. Warto się zaangażować, warto próbować zmieniać świat na lepsze- ten blisko obok nas- tu w Stanach Zjednoczonych, oraz ten trochę dalej w Polsce. To nasz e-mail: usa@polska2050.pl

Tekst i zdjęcia: Polska 2050

REKLAMA

2121798288 views

REKLAMA

REKLAMA

2121798308 views

REKLAMA

REKLAMA

2123594628 views

REKLAMA

2121798319 views

REKLAMA

2121798328 views

REKLAMA

2121798332 views