REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPolonijne agencje pracy objęte śledztwem prokuratora generalnego Illinois

Polonijne agencje pracy objęte śledztwem prokuratora generalnego Illinois

-

Do naszej redakcji nadesłano ostrzeżenie wydane przez biuro prokuratora generalnego Illinois, a dotyczące nieuczciwych praktyk stosowanych przez agencje pracy wobec polskojęzycznych klientów. Choć agencje tego typu są naszymi wieloletnimi ogłoszeniodawcami, a niektóre z nich prosiły nas o nieujawnianie sprawy, czujemy się w obowiązku poinformować Polonię o toczącym się śledztwie.

Prokurator generalna Illinois, Lisa Madigan wraz z Departamentem Pracy Illinois 22 sierpnia wydały ostrzeżenie dla polskojęzycznych mieszkańców oraz polonijnej społeczności w sprawie wprowadzających w błąd i potencjalnie bezprawnych praktyk stosowanych przez agencje pracy oferujące pośrednictwo w znalezieniu pracy w zakresie pomocy i opieki domowej. Biuro Madigan wraz z departamentem pracy rozpoczęły śledztwo w celu ustalenia, czy agencje tego typu obciążają klientów wygórowanymi kosztami za znalezienie pracy przy opiece domowej, a jednocześnie nie dotrzymują umowy zapewnienia klientom stałego zatrudnienia.

REKLAMA

Z komunikatu prasowego wynika, że do biura Madigan oraz Stanowego Departamentu Pracy wpłynęło wiele skarg dotyczących agencji pracy pobierających od osób poszukujących zatrudnienia opłat z góry rzędu tysięcy dolarów, a jednocześnie fałszujących istotne fakty dotyczące znalezienia zatrudnienia, długości jego trwania oraz okoliczności, w których pracownikom należy się zwrot pieniędzy. „Pracowici ludzie płacą agencjom pracy tysiące dolarów za znalezienie im długoterminowej i stabilnej pracy”, powiedziała Madigan. „W rzeczywistości ci ludzie niejednokrotnie płacą agencjom więcej za znalezienie pracy niż kiedykolwiek w niej zarobią”.

Wśród agencji pracy, które objęte są śledztwem prokurator Madigan oraz Departamentu Pracy, są znane i obecne na polonijnym rynku od wielu lat biura. Jedna z właścicielek, z którymi rozmawialiśmy, poprosiła nas o wstrzymanie się z podawaniem nazwy jej biura przez parę tygodni, gdyż jest przekonana, że sprawa się wyjaśni, a zarzuty okażą się bezpodstawne. Przekonywała również, że skoro firma funkcjonuje i nie została zamknięta, to agencja „nie robi nic złego”.

„Praktyki finansowe, stosowane przez agencje bez żadnych skrupułów stanowią jawne naruszenie prawa stanu Illinois, w tym ustawy o prywatnych agencjach pracy” – powiedział Joe Beyer, dyrektor Departamentu Pracy Illinois. „Departament Pracy jest zobowiązany do ścigania agencji w całym stanie, których działanie oparte jest na wyzysku i bezprawiu. Zachęcamy innych, którzy zapłacili tym agencjom znaczne sumy i nie otrzymali obiecanych usług i zatrudnienia, do złożenia skargi w Departamencie Pracy lub biurze prokuratora generalnego Illinois.”

Prokurator Madigan zachęca osoby poszukujące pracy za pośrednictwem agencji do uważnego sprawdzenia wszystkich szczegółów umowy jeszcze przed podpisaniem jej i przed wniesieniem opłat. Nieuczciwe i wprowadzające w błąd praktyki można zgłaszać do Workplace Rights Bureau w Chicago, pod numerem 1-844-740-5076 lub do Departamentu Pracy, pod numerem 312-793-761. Prokurator zapewnia, że we wszystkich biurach dostępny jest personel mówiący po polsku.

Do chwili oddania bieżącego wydania gazety do druku biuro prasowe prokuratora generalnego nie odesłało nam odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółów zarzutów. O postępie w sprawie będziemy informować w miarę napływu szczegółów.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

fot.pxhere.com

19 KOMENTARZE

 1. to dobrze ze wreszcie sie tym zajeli, polskie cwaniactwo ,oszukiwanie rodakow jest tu nagminne, wyludzaja dolary i sie smieja ,lenie i nieroby
  male polskie biznesy tez nie lepsze , oferuja prace za pare dolarow i
  tez sie zdarza ,ze nie zaplaca ,ale szpanuja jacy to oni bogaci sa,polskie mendy.

  • Oczywiscie, ze trzeba zrobic porządek ze złodziejami , ktorzy latami wykorzystywali ludzi , wszyscy wiemy o jakie agencje chodzi i skandalembylo , ze za prace pobierano z góry 3 tygodniówki , do Prokuratury sprawy były zgłaszane od lat i była cisza , cos sie jednak zmieniło , ze nagłaśniają ten problem . Na jedno tylko chce zwrócić uwagę , ze przed Laty , kiedy tutaj przyleciałam i byłam zagubiona, przestraszona , kompletnie zdezorientowana , nigdy nie byłabym tam gdzie jestem gdyby nie Agencje Pracy . Dlatego uważajmy , zeby przy okazji czystki nie zlikwidowano wszystkich
   Agencji i wtedy zostaniemy na łasce tylko amerykańskich, ktore nie pobierają pieniedzy od pracownika ale maja ogromne wymagania , łącznie z legalnym pobytem a płaca najniższa możliwa stawkę godzinowa . I pracodawca płaci ogromne kwoty a pracownik dostaje niewiele z tych kwot a wymagania horendalne łącznie z meblowaniem sie na początku pracy i na końcu , co jest absurdem , bo praca przy opiece nigdy nie kończy sie co do minuty a piza tym Amerykanów nie wszystkich stać na ogromne opłaty dla agencji . Rak, ze uważajmy abyśmy nie wylali dziecka z kąpieloa jak sie to jyz dzieje w innych pilskich biznesach .

 2. Bardzo sie ciesze ze ktos tym sie zajmnie niektore agencje zyczyly sobie 3 tygodnowki za znalezienie pracy.Druga sprawa jesli tylko zostala uregulowana oplata czyli zaplacone fee za znalezienie pracy agencja dzwonila do pracodawcy oferujac replacment czyli podeslanie kogos nowego do pracy jednoczesnie zarabiajac na nastepnej biednej zdesperowanej osobie fee.Procedury te nie mialy konca ciagnely sie latami.Trzecia sprawa to pobieraly 2-3 tygodniowki od klientow kyorym oferowali pomoc w znalezieniu niewonika do pracy.Agencje uwielbialy gotowke jako zaplate.Czasy sie zmienily nie przyjezdzsja juz ludzie z ciemnogrodow bez jezyka ktorych mozna zastraszac i okradac .Mysle ze nazywy polonijnych agencies powinny byc jak najszybciej upublicznione dla dobra nas wszystkich.

 3. Bardzo sie ciesze ze ktos tym sie zajmnie niektore agencje zyczyly sobie 3 tygodnowki za znalezienie pracy.Druga sprawa jesli tylko zostala uregulowana oplata czyli zaplacone fee za znalezienie pracy agencja dzwonila do pracodawcy oferujac replacment czyli podeslanie kogos nowego do pracy jednoczesnie zarabiajac na nastepnej biednej zdesperowanej osobie fee.Procedury te nie mialy konca ciagnely sie latami.Trzecia sprawa to pobieraly 2-3 tygodniowki od klientow kyorym oferowali pomoc w znalezieniu niewonika do pracy.Agencje uwielbialy gotowke jako zaplate.Czasy sie zmienily nie przyjezdzsja juz ludzie z ciemnogrodow bez jezyka ktorych mozna zastraszac i okradac .Mysle ze nazywy polonijnych agencies powinny byc jak najdzybciej upublicznione dla dobra nas wszystkich.

  • po co ??? jak nie ma mozliwosci stalego ,legalnego pobytu
   to takie wyjazdy do Usa , nie maja sensu
   polityka imigracyjna obecnego prezydenta , jest przeciwko imigracji zarobkowej ,jak i rodzinnej ,
   czepiaja sie nawet tych co maja zielone karty z byle powodu ,moga je uniewazniac ,nie chca takich co brali i chca nadal zyc z zasilkow socjalnych ,
   to pasozyty i cwaniaki ,polskie wyksztalcenie i
   i tytuly nie maja tu znaczenia. tylko amerykanskie cercyfikaty i dyplomy z uczelni.,ale i to nie gwarantuje w dostaniu dobrej pracy i zalegalizowaniu stalego pobytu ,na co sa narazeni osoby z programu DACA.i nie urodzone w Stanach..

  • A jebać tą Amerykę. Robi się pustynia i dzicz to trzeba spierdalać. Łańcuchem przywiązani? Slave?

  • Yaroon pomyśl zanim coś napiszesz, dzieci chcesz prześladowac? To moze jeszcze i wnuki najlepiej do 3 pokoleń? A może do lasu wywieźć? Co za typ….

  • Oczywiście debil Normals będzie litował się nad dziećmi Mengele (kata z Auschwitz) zamykając oczy na tysiące polskich i żydowskich dziec bestialsko mordowanych. Taka kurwa wrażliwa.

  • Masz racje nazwy tych agencji i nazwiska wlascicieli powinny byc na pierwszej stronie Dziennika Zwiazkowgo or e eterze radia

  • Tylko upublicznianie zniechęci tych oszustów do w miarę poprawnego i uczciwego zachowywania się. Ludzie pozbawieni moralności boją się tylko „kija”.

  • Tez jestem poszkodowana przez to biuro w ciagu roku placilam 3 razy po 2 tygodniowki , tez zostalam wyzwana przez wlascicielke Irenke od swin (swinio wypierdalaj z biura bo zadzwonie na policje ) . Bardzo zalezy mi tylko na jednym ! TAKIE BIURO NIE MOZE NOSIC NAZWY , . Bardzo prosze Departament Pracy o zmiane nazwy tego biura.

REKLAMA

2105155896 views

REKLAMA

2105156129 views

REKLAMA

2106952521 views

REKLAMA

2105156272 views

REKLAMA

2105156372 views

REKLAMA

2105156481 views