REKLAMA

2130451751 views

REKLAMA

2130451750 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPolonijna pedagog Wanda Penar wyróżniona przez archidiecezję chicagowską

Polonijna pedagog Wanda Penar wyróżniona przez archidiecezję chicagowską

-

Arcybiskup Blase Cupich wręcza wyróżnienie polonijnej pedagog Wandzie Penar fot. Wiesława Dziedzic
Arcybiskup Blase Cupich wręcza wyróżnienie polonijnej pedagog Wandzie Penar
fot. Wiesława Dziedzic

Długoletnia polonijna pedagog, Wanda Penar, dyrektor polskiej szkoły im. Władysława Andersa i była pracownica Związku Narodowego Polskiego, dyrektor krajowa tej organizacji, otrzymała prestiżowe wyróżnienie za działalność katechetyczną od archidiecezji chicagowskiej.

REKLAMA

Wanda Penar przed 20 laty zainicjowała lekcje religii w języku polskim w szkole im. Władysława Andersa. Dyrektorka szkoły miała wówczas do dyspozycji jedną katechetkę. – Poprosiłam ją, żeby tylko chodziła od klasy do klasy i przynajmniej nauczyła dzieci pacierza po polsku. I tak zaczęliśmy od tego paciorka. Potem zwróciłam się z prośbą do zarządu parafii św. Tekli, aby dano pozwolenie na ceremonię pierwszej komunii świętej w języku polskim. Deptałam ścieżki przez kilka lat. W końcu ks. proboszcz Budzikowski wydał zgodę, a ja nie ociągając się, poprosiłam też o pozwolenie na uroczystość bierzmowania w języku polskim. Proboszcz zgodził się i na to, ponieważ pracował w parafii św. Tekli ksiądz katecheta, który popierał moje starania. Wprowadziliśmy więc 45-minutowe lekcje religii w klasach młodszych, starszych i licealnych, a później też zajęcia przygotowujące do bierzmowania – podkreśla.

Jak wspomina pani Penar, ten ostatni program realizowano wspólnie z inną szkołą, ponieważ biskup Paprocki powiedział, że oczekuje większej grupy dzieci, gdyż do małej nie opłaca się mu przyjeżdżać, ale inny hierarcha miał jednak odmienne zdanie. – Kiedyś przed laty zagadnęłam o uroczystość bierzmowania biskupa Andrzeja Wypycha, który stwierdził, że woli przyjechać nie do większej, ale mniejszej grupy. Zgodził się wówczas poprowadzić ceremonię dla naszych dwudziestu uczniów. I tak się zaczęło. Biskup Wypych przyjeżdża do nas rokrocznie, by przewodniczyć uroczystości bierzmowania. Podczas ostatniej, 24 lutego, do sakramentu przystąpiło 27 uczniów. Komunię mamy zawsze w drugą sobotę maja, tak jest ustalone, żeby nie kolidowało to z paradą trzeciomajową. Do pierwszej komunii przystąpi 23 dzieci. Nie jest to mała grupa, gdy weźmiemy pod uwagę, że wiele polskich dzieci uczęszcza do szkół katolickich i z tamtejszą rzeszą uczniów uczestniczy w sakramentach. Cieszę się, że szkoła Andersa może przekazać młodzieży również wartości religijne i katolickie, oprócz polskiej historii, literatury, kultury i narodowych tradycji Kraju mad Wisłą − konstatuje pedagog.

Wanda Penar z mężem fot. Wiesława Dziedzic
Wanda Penar z mężem
fot. Wiesława Dziedzic

Jak podkreśla Wanda Penar, wyróżnienie archidiecezji było dla niej niespodzianką i przyjęła je nie tylko we własnym imieniu, ale w imieniu całej szkoły, a więc w imieniu katechetów, nauczycieli oraz uczniów. – Dyrektor nic sam nie może zrobić. W szkole wszyscy muszą współpracować. To jest bardzo ważne. Możemy się różnić w poglądach, ale wspólnie musimy dążyć do osiągnięcia szczytnych celów, z których najważniejszym jest dobre wychowanie młodzieży. Jestem bardzo dumna z tego, że tyle lat pracuję w szkolnictwie polonijnym i mogłam coś zrobić dla naszej młodzieży. Ciągle cieszy mnie każdy jej sukces, nie tylko w naszej szkole, ale w ogóle w całej naszej społeczności w USA. Nie jestem osobą, która tylko dba o siebie. Cieszy mnie powodzenie każdej szkoły – stwierdza.

Szkoła im. Wł. Andersa działa już 37 lat, a Wanda Penar jest współzałożycielką szkoły, dyrektorem zaś od 90. roku. We wrześniu będzie obchodzić 25. rocznicę pracy na tym stanowisku. Wcześniej pracowała w innych polonijnych szkołach i przez pięć lat była nauczycielką w Polsce, zanim wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. W Związku Narodowym Polskim pracowała przez 30 lat. Jest nie tylko pedagogiem, ale też żoną polonijnego działacza, Józefa Penara i matką dwóch dorosłych córek − z których jedna jest nauczycielką, po mamie, a druga szefową dużej korporacji.

Wanda Penar była jedną z ośmiu osób wyróżnionych 6 maja przez archidiecezję chicagowską podczas dorocznego, uroczystego bankietu Catechetical and Youth Ministries Awards, który odbył się w centrum konwencyjnym Drury Lane w Oakbrook Terrace koło Chicago. Wyróżnienia wręczył arcybiskup Blase Cupich.

Alicja Otap

[email protected]

REKLAMA

2126308393 views

REKLAMA

REKLAMA

2126308410 views

REKLAMA

REKLAMA

2128104730 views

REKLAMA

2126308420 views

REKLAMA

2126308424 views

REKLAMA

2126308428 views