REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Polonia w Chicago honoruje gen. Kazimierza Pułaskiego

Polonia w Chicago honoruje gen. Kazimierza Pułaskiego

-

Dziś społeczność polonijna celebruje Dzień gen. Kazimierza Pułaskiego, bohatera dwóch narodów − polskiego i amerykańskiego, który obchodzony jest w Illinois w każdy pierwszy poniedziałek marca.

Dzień Pułaskiego został ustanowiony przez parlament stanowy w 1977 roku. Wówczas nie miał jeszcze charakteru święta oficjalnego, a tylko dnia honorującego pamięć bohatera. Status oficjalnego święta, podczas którego nie pracują urzędy, nadała Dniu Pułaskiego ustawa z 1986 roku. Wnioskodawcą legislacji był senator stanowy Leroy W. Lemke, a podpisał ją ówczesny gubernator James R. Thompson.

Centralnym punktem obchodów Dnia Pułaskiego w Chicago jest uroczystość w Muzeum Polskim w Ameryce (MPA), przy 984 N. Milwaukee Ave.

Jak co roku ceremonia rozpocznie się o godz. 10 rano w Sali Głównej im. Sabiny Logisz. Wstęp wolny.

Okolicznościowe przemówienia wygłoszą przedstawiciele władz stanowych, miejskich i powiatowych, Kościoła, organizacji polonijnych i Konsulatu Generalnego RP.

Swoją obecność na uroczystości zapowiedzieli m.in. gubernator Bruce Rauner i burmistrz Rahm Emanuel.

W programie uroczystości jest też wręczenie stypendiów wyróżniającym się studentom i licealistom, występy artystyczne i złożenie wieńca pod obrazem Stefana Batowskiego “Generał Pułaski pod Savannah”. Imprezę zakończy poczęstunek w świetlicy muzeum. Więcej informacji na witrynie internetowej Muzeum Polskiego w Ameryce: www.polishmuseumofamerica.org

Kongres Polonii Amerykańskiej – Wydział Illinois będzie celebrował Dzień Pułaskiego na wieczornym bankiecie w restauracji Jolly Inn, 6501 W. Irving Park w Chicago. Początek uroczystości o godz. 18. Doroczne wyróżnienia KPA-IL otrzymają: Charlie Wojciechowski, dziennikarz telewizji NBC, prezes ZPRK Joseph Drobot, prezes Związku Sybiraków i działacz KPA Eugeniusz Chmielowski, biznesmenka, filantropka i działaczka społeczna Kasia Bober oraz Genowefa Potaczała, dyrektorka Szkoły Katolickiej św. Ferdynanda. Dodatkowe informacje nt. uroczystości pod nr. tel. 773.631.3300 lub na stronie internetowej www.pacil.org

Już w miniony weekend Dzień Pułaskiego uczcił Związek Podhalan w Ameryce specjalną uroczystością pod popiersiem Generała znajdującym się w ogrodzie przy siedzibie ZPA, 4808 S. Archer w Chicago.

Relację z obchodów Dnia Pułaskiego przekażemy w wydaniu weekendowym.

Warto przypomnieć, że do 2012 r. w Dzień Pułaskiego szkoły publiczne w Chicago były nieczynne. W 2012 r. kuratorium chicagowskiej oświaty publicznej (Chicago Public Schools, CPS) zadecydowało na wniosek burmistrza Rahma Emanuela, że uczniowie pójdą do szkół w Dzień Pułaskiego i będą uczestniczyć w zajęciach przybliżających postać bohatera. Usunięcie Dnia Pułaskiego ze szkolnego kalendarza świąt wolnych od zajęć podyktowane zostało wydłużeniem czasu spędzanego w klasie i podniesieniem poziomu nauczania.

Dzień Pułaskiego nie jest już świętem w szkołach publicznych. Jednak jest w dalszym ciągu oficjalnym świętem stanowym, dlatego większość urzędów lokalnych i instytucji jest zamknięta. Poczta pracuje i przesyłki są doręczane.

(ao)

Stacja "Pulaski" Różowej Linii kolejki CTA w Chicago. Portret Pułaskiego niezidentyfikowanego autora z kolekcji Muzeum w Savannah fot.Zol87/Marcin K./Wikipedia
Stacja “Pulaski” Różowej Linii kolejki CTA w Chicago. Portret Pułaskiego niezidentyfikowanego autora z kolekcji Muzeum w Savannah fot.Zol87/Marcin K./Wikipedia

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Kazimierz Pułaski (6 marca 1745- 11 października 1779), uważany jest za bohatera wojny o niepodległość USA, nazywany jest też ”ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera. W 2009 roku Kongres USA przyznał mu honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Kazimierz Pułaski w latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779).

Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

(MPA)

fot.Doug/Flickr/Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks