REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Polonia uczciła pamięć ofiar II wojny światowej i ataku na WTC

Polonia uczciła pamięć ofiar II wojny światowej i ataku na WTC

-

Weterani, harcerze, młodzież szkolna i przedstawiciele organizacji polonijnych uczcili w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City pamięć żołnierzy polskich poległych podczas II wojny światowej, a także ofiar ataku na World Trade Center.
“Zgromadziła nas potrzeba serca. Przybyliśmy, aby oddać hołd pamięci i wdzięczności wielotysięcznej rzeszy polskich żołnierzy, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny” – mówił ksiądz Łukasz Rokita z Bloomfield, w stanie New Jersey.
Szef Komitetu Pomnika Katyńskiego Krzysztof Nowak przypomniał, że rocznicowe uroczystości organizuje się pod monumentem każdego roku.
“Ma to znaczenie zarówno dla Polonii i Polaków, jak też dla Amerykanów, którzy również uczestniczyli w II wojnie światowej. Pomnik był świadkiem ataku terrorystycznego na World Trade Center” – dodał.
Pomnik Katyński znajdujący się przy Exchange Place w Jersey City został wzniesiony w roku 1991. Usytuowany jest dokładnie naprzeciw miejsca, gdzie po drugiej stronie rzeki Hudson na Manhattanie stały zburzone w wyniku ataku 11 września 2001 roku wieżowce WTC.
Monument dłuta Andrzeja Pityńskiego przedstawia wykonaną z brązu postać żołnierza z bagnetem wbitym w plecy. Jest na nim także tablica upamiętniająca ofiary zamachu terrorystycznego na World Trade Center.
Podczas uroczystości przeprowadzonej w 79. rocznicę najazdu hitlerowskich Niemiec oraz napadu Sowietów na Polskę, a także w 17 lat od tragedii World Trade Center przedstawiciele organizacji weterańskich w mundurach, organizacji polonijnych, a także harcerzy złożyli kwiaty pod monumentem. Dzieci i młodzież z Centrali Szkół Dokształcających przygotowały program złożony z pieśni i recytacji utworów patriotycznych. (PAP)

Na zdjęciu: Katyń Memorial
fot.Colin Knowles/Wikipedia

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

Hakerzy kontra wybory

Kurtyzana cesarzową

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks