0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPolonia nowojorska w hołdzie księdzu Popiełuszce

Polonia nowojorska w hołdzie księdzu Popiełuszce

-

ks.Jerzy Popiełuszko fot. Paweł Kula

Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki poświęcono w czwartek „II Przystanek Historia Nowy Jork” w polskim konsulacie w tym mieście. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” – mówiła na spotkaniu dr Katarzyna Maniewska z IPN.

„Przystanek Historia Nowy Jork” to wspólny projekt polonijnego Stowarzyszenia Pamięć i Instytutu Pamięci Narodowej. Obejmuje cykl spotkań społeczności polsko-amerykańskiej z edukatorami i archiwistami IPN.

REKLAMA

O bohaterskiej postawie i życiu księdza Popiełuszki, a także działalności, strukturze oraz materiałach, jakimi dysponują ich instytucje opowiadali: dr Maniewska, która jest główną specjalistką w Delegaturze IPN w Bydgoszczy, główny specjalista w Archiwum IPN w Warszawie dr Franciszek Dąbrowski i starszy archiwista w Archiwum IPN w Warszawie Krzysztof Wojda.

Eksperci przypomnieli życie Popiełuszki od czasów dzieciństwa poprzez studia w seminarium duchownym po pracę kapłańską. Skupili się na jego związkach z Solidarnością, mszach za ojczyznę, a także szlachetnym wsparciu dla wielu ludzi, w tym nawet tych, którzy stali po drugiej stronie barykady.

Wskazywali na brutalne represje i prowokacje, które spotykały duchownego ze strony SB, a także terroryzm medialny. Opowiadali o niezwykłym okrucieństwie, z jakim został zamordowany. Pośród dokumentów, które prezentowali, były zdjęcia, szkice sytuacyjne, protokoły oraz materiały ze śledztwa po zamordowaniu księdza Popiełuszki i procesu zabójców.

Wykładom towarzyszyła wystawa o kapelanie Solidarności, którą wcześniej prezentowano w Sejmie RP. Na ekspozycję składa się 14 paneli z fotografiami i opisami najważniejszych wydarzeń z życia i misji księdza Jerzego. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” – mówiła na spotkaniu Maniewska, przywołując tytuł wystawy, której jest autorką.

„+Przystanki Historia+ poza granicami kraju, które organizuje Instytut Pamięci Narodowej, przywracają pamięć, promują polską historię, ale też mają znaczenie współpracy organicznej wśród Polonii. Są wyrazem łączności z Polakami mieszkającymi z dala od kraju i siłą rzeczy także od historii” – powiedziała PAP przedstawicielka IPN.

Dodała, że historia jest wspólną tożsamością, miejscem spotkań Polonii i jednoczenia wokół bardzo trudnych, dramatycznych, ale też bardzo bogatych dziejów Polski.

„Dla mnie jest bardzo piękne i wzruszające, że Polacy mieszkając setki kilometrów od miejsca, gdzie ksiądz Jerzy nauczał i głosił Słowo Boże, ale też gdzie działał na rzecz wolnej i sprawiedliwej Polski, gdzie zmarł, bo tak tragicznie się jego losy ułożyły, przychodzą i chcą o tym słuchać. Jest to dla nich ważne. (…) Znaczy to, że niezależnie od tego gdzie żyjemy, historia nas łączy, spaja i pozwala trwać przez wieki” – oceniła Maniewska.

Prezes Stowarzyszenia Pamięć Grzegorz Tymiński mówił PAP, że wspólny projekt ma celu budzenie i popularyzowanie w środowisku polonijnym świadomości historycznej. Stowarzyszenie organizuje także warsztaty dla nauczycieli i zajęcia w polskich szkołach. „Chcemy w ten sposób pokoleniom Polaków mieszkających w USA przybliżać polską historię i budzić postawę patriotyczną. Pragniemy, aby także ci urodzeni w Ameryce, czuli się dumni ze swego pochodzenia” – dodał.

Ks. Popiełuszko stał się po powstaniu Solidarności duchowym przewodnikiem związku. Warszawscy hutnicy określili go swoim kapelanem. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, w tym służb medycznych.

W kościele św. Stanisława Kostki organizował wykłady dotyczące m.in. katolickiej nauki społecznej. Odprawiał tam msze w intencji Ojczyzny. Za „nadużywanie wolności sumienia i wyznania przy sprawowaniu obrzędów religijnych” znalazł się w areszcie. Został zwolniony w wyniku amnestii. 19 października 1984 roku uprowadzili go i zamordowali funkcjonariusze SB.

Beatyfikacja ks. Popiełuszko miała miejsce 6 czerwca 2010 roku. Do modlitwy o kanonizację duchownego wzywał biorący udział w spotkaniu ojciec Bartłomiej Marciniak z Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania).

Kolejne Przystanki przedstawicieli IPN z Polonią zaplanowano na Manhattanie i Greenpoincie, a także w Clark oraz w Trenton w stanie New Jersey.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2091194112 views

REKLAMA

2091194411 views

REKLAMA

2092990870 views

REKLAMA

2091194692 views

REKLAMA

2091194838 views

REKLAMA

2091194982 views