REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Polish Your Polish – poradnik nt. dwujęzyczności dla rodziców i nauczycieli dzieci...

Polish Your Polish – poradnik nt. dwujęzyczności dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych. Pobierz bezpłatny e-book!

-

screen-shot-2016-12-05-at-4-57-47-pm

Nauka języka polskiego może być wciągająca i angażująca. A wszystko dlatego, że dzięki Internetowi mamy dostęp do dużych zasobów kulturowych i edukacyjnych pomocnych w pielęgnowaniu znajomości języka ojczystego. I nie chodzi tylko o dzieci wyjeżdżające z rodzicami za granicę – wszak i w Polsce wielu uczniów ma nieraz językowe kłopoty. Spróbujmy wykorzystać bogactwo aplikacji i serwisów dostępnych w sieci.

REKLAMA

Rodzice wyjeżdżający z Polski stają przed dylematem: czy i jak pielęgnować znajomość języka polskiego u swoich pociech. Gdzie szukać pomocy i inspiracji? Skąd wziąć książki, materiały, podręczniki? Nie zawsze można w pobliżu znaleźć specjalistę i pomoc, nie wszędzie działają polskie szkoły dokształcające. Dla wielu dzieci jedynym wyjściem pozostają rozmowy w domu i w sieci (np. przez Skype czy Google Hangouts). Ale skoro już komunikujemy się za pomocą sieci, to warto też zrobić krok dalej – odwiedzić kilka serwisów, które mogą nas wciągnąć w zabawy z językiem i pomóc w jego rozwoju.

Publikacji na temat dwujęzyczności opublikowano już wiele. Brakowało jednak takiego opracowania, które zbierałoby dostępne w Internecie pomoce dydaktyczne i serwisy, z pomocą których – poprzez gry i zabawy – wspierać możemy naukę języka polskiego. Podobnie jeszcze ciągle nie dość odkrytym narzędziem nauki języka są aplikacje mobilne na tablety i smartfony. Tu możliwości są w zasadzie nieograniczone, gdyż wykorzystać możemy także programy, których twórcy wcale nie myśleli o nauce polskiego (np. aplikacje, które dodają podkład dźwiękowy do serii zdjęć).

W sieci dostępny jest e-book Polish Your Polish. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych – można go pobrać bezpłatnie z naszego portalu lub serwisu Edustore w dwóch formatach PDF i ePUB (nie trzeba się logować – linki znajdują się w dolnej części strony).

Publikacja powstała w ramach projektu Polish Your Polish – badania i popularyzacja języka polskiego wśród Polonii amerykańskiej realizowanego przez warszawską Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz jej nowojorskiego partnera Fundację Dobra Polska Szkoła – w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

„W broszurce znalazła się szczypta teorii i wiele pomysłów, jak urozmaicić rodzinną naukę polskiego, uczynić ją nie tylko ciekawą i skuteczną, ale także nadać jej głębszy sens. Największym atutem broszurki są jednak adresy (te wirtualne), pod które możemy się zgłosić, aby odnaleźć materiały pomocne w dwujęzycznym wychowaniu.” – uważa Karol Chlipalski, redaktor serwisu http://dwujezycznosc.info i współautor tłumaczenia książki “Jak wychować dziecko dwujęzyczne” Barbary Zurer Pearson.

W sieci znajduje się wiele bardziej i mniej przydatnych adresów, do których powinniśmy zajrzeć. Rozdział przygotowany przez Jolantę Okuniewską pt. „Technologie cyfrowe w nauce języka polskiego” pomoże stworzyć własny wybór przydatnych stron i aplikacji do pobrania, zawierających filmy dla młodszych i starszych dzieci, materiały do czytania, interaktywne ćwiczenia, czy gry i zabawy użyteczne w nauce pisania. Nie można także uczyć polskiego w oderwaniu od kultury polskiej. Dlatego jednym z największych rozdziałów poradnika jest „O Polsce w sieci”, gromadzący adresy stron internetowych pomocnych w zbieraniu wiadomości o Polsce, jej geografii, środowisku naturalnym, historii i kulturze, a także polskich tradycjach.

Zapraszamy!

POBIERZ PUBLIKACJĘ – PLIK PDF

POBIERZ PUBLIKACJĘ – PLIK EPUB

 

Dane wydawnicze:

POLISH YOUR POLISH. Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych.
Autorzy: Magdalena Bogusławska, Joanna Kluz, Jolanta Okuniewska, Iwona Brzózka-Złotnicka. Współpraca: Marta Kustek i Danuta Świątek z Fundacji Dobra Polska Szkoła.
Redakcja merytoryczna i koordynacja: Małgorzata Polak.
Wydawca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!
Warszawa, wrzesień 2016, ISBN: 978-83-946194-0-4

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA