REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPodziękowanie i apel Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Podziękowanie i apel Konsulatu Generalnego RP w Chicago

-

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…” (M. Konopnicka)

Szanowni Państwo! Rodacy!

REKLAMA

Konsulat Generalny RP w Chicago serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w metropoliach Chicago i Detroit oraz w całym chicagowskim okręgu konsularnym. Jest to szczególna rocznica dla Polonii Amerykańskiej, gdyż w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej i w wojnie polsko-bolszewickiej wzięły udział tysiące młodych Polaków ze Stanów Zjednoczonych w Błękitnej Armii Generała Hallera. Wielu oddało życie na polach bitew.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek w liście do uczestników uroczystości poświęcenia odnowionej staraniem konsulatu, IPN oraz Polonii tablicy upamiętniającej hallerczyków i ochotników I wojny światowej z najstarszej w Chicago polskiej parafii św. Stanisława Kostki, która odbyła się 16 sierpnia 2020 r., napisał o niezwykłym fenomenie polskości: „Pomimo trwających przeszło 120 lat prób wynaradawiania Polaków, pomimo całych pokoleń zmuszanych do emigracji politycznej i ekonomicznej, Naród Polski powiedział jednym głosem – chcemy własnego państwa wolnego i niepodległego!”

Polskie dziedzictwo narodowe w Stanach Zjednoczonych to bezcenne pamiątki, które emigranci i uchodźcy przywieźli ze sobą ratując niejednokrotnie od grabieży i zniszczenia w pożodze wojennej, ale to także kulturowy dorobek wielu pokoleń Polaków wytworzony i wypracowany na ziemi amerykańskiej od 1608 roku.

Konsulat Generalny RP w Chicago razem z Instytutem Pamięci Narodowej deklaruje pomoc we wspieraniu inicjatyw polonijnych na rzecz opieki nad polskimi miejscami pamięci na rozległym terytorium Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych i apeluje o pomoc w odnajdywaniu być może zapomnianych a ważnych dla polskiej pamięci narodowej obiektów, które wymagają pilnych i specjalnych działań konserwatorskich.

W szczególny sposób istotna jest pomoc we wskazaniu miejsc i obiektów związanych z polskością i zasłużonymi Polakami znajdujących się na terenach dawnego polskiego osadnictwa poza metropolią chicagowską i detroicką w następujących stanach: Illinois, Indiana, Iowa, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa i Wisconsin.

Być może w trakcie wakacyjnych podróży odkryliście Państwo zapomniane a bezcenne i święte dla polskiej pamięci narodowej obiekty, które będziemy mogli wspólnie przywrócić do istnienia!

Zgłoszenia można przesyłać e-mailem na adres: chicago.promotion@msz.gov.pl

Łączę wyrazy szacunku

Piotr Semeniuk, Wicekonsul

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

REKLAMA

2116526010 views

REKLAMA

REKLAMA

2116526210 views

REKLAMA

REKLAMA

2118322583 views

REKLAMA

2116526323 views

REKLAMA

2116526410 views

REKLAMA

2116526501 views