REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Plany na maksa

-

Dzień Niepodległości w Polskiej Szkole im. św. Maksymiliana Kolbe

Kto to taki!? Kto to taki?
Kto na maksa snuł swe plany?
Maksymilian Maria Kolbe!
Polski święty – Franciszkanin!

REKLAMA

W Polskiej Szkole im. Św. Maksymiliana Marii Kolbe przez dwa dni wspólnie obchodziliśmy Dzień Niepodległości oraz 45. urodziny naszej szkoły. W piątek, 8 listopada, uczniowie zapoznali się z ze specjalnie dla nich przygotowaną teczką edukacyjną o św. Maksymilianie Kolbe, która zawiera wiele informacji, ciekawych materiałów i faktów dotyczących tej niezwykłej postaci. Uczniowie doskonale znali historię małego Mundzia, który wybrał dwie korony, białą i czerwoną oraz że potem ta mistyczna wizja stała się proroctwem określającym jego dalsze życie – wybrał stan zakonny, czyli życie w czystości, a zakończył życiową pielgrzymkę w obozie w Auschwitz, jako męczennik. W teczce, oprócz bogatego materiału faktograficznego, znalazł się także krótki artykuł o Auschwitz. Ta lektura pomoże starszym uczniom zauważyć i reagować na zbyt często pojawiające się nieprawdziwe informacje na temat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenach okupowanej Polski. Owe zafałszowania wynikają często ze znikomej znajomości faktów historycznych.

Dlaczego mówiliśmy o świętym Maksymilianie w Dzień Niepodległości? Bo 101 lat temu w Rzymie otrzymał święcenia kapłańskie. Nasz patron żył „na maksa”, jak mówią słowa piosenki, miał głowę pełną pomysłów, był zakonnikiem, misjonarzem, budowniczym, a także strażakiem. Jako że o. Maksymilian był też redaktorem i wydawcą gazety, uczniowie zapoznali się z historią i procesem wydawania najdłużej wychodzącej polonijnej gazety w Chicago, „Dziennika Związkowego”.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak wygląda skomplikowany proces wydawania gazety biorąc udział w „Lekcji historii z ,,Dziennikiem Związkowym”. W pierwszej części tych zajęć Łukasz Dudka, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego” przeprowadził w klasie V lekcję, podczas której uczniowie uczyli się tworzyć własne gazety.

W drugiej części spotkania, już z klasami starszymi, uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą historii „Dziennika Związkowego”. Charyzma, ciekawy sposób prezentowania i doskonałe umiejętności oratorskie prowadzącego skupiały uwagę uczniów. Pan Łukasz Dudka pokazywał oryginalne strony z sprzed niemal stu lat dotyczące Polski, pokazywał jakie produkty były reklamowane w tamtych latach i co cieszyło się popularnością wśród tamtych ludzi.

W sobotę, 9 listopada, dokładnie o godzinie 11:11 przyłączyliśmy się do akcji #SzkołaDoHymnu. Następnie w ramach programu „Urodziny Biało-Czerwonej” odbył się krótki koncert pieśni i piosenek patriotycznych, konkursy dla klas młodszych i starszych. Można też było skosztować wyśmienitych polskich przysmaków. Potem naszą szkolę przejęli pierwszoklasiści. 36 młodych Amerykanów polskiego pochodzenia ślubowało, że będzie się uczyło języka polskiego. Mamy nadzieję, że „Dziennik Związkowy” zagości na stałe w domach naszych uczniów.

Zapraszamy na stronę www.kolbe.org

Tekst: Alicja Nawara

Zdjęcia: Paweł Skrzyniarz

,,Projekt Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej Urodziny Biało-Czerwonej był współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Godność, Wolność, Niepodległość – wsparcie szkół organizacji Polaków oraz szkół w systemie oświaty kraju zamieszkania Polaków prowadzących nauczanie języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim w organizowaniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”.

  • 2019-11-08 18.25.52
  • 2019-11-08 19.23.45
  • 2019-11-08 19.29.14
  • IMG_2228
  • IMG_2229

REKLAMA

2096920847 views

REKLAMA

REKLAMA

2096921080 views

REKLAMA

REKLAMA

2098717474 views

REKLAMA

2096921227 views

REKLAMA

2096921328 views

REKLAMA

2096921439 views