REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPiotr Wilczek nowym ambasadorem RP w USA

Piotr Wilczek nowym ambasadorem RP w USA

-

Piotr Wilczek fot.Wikipedia
Piotr Wilczek fot.Wikipedia

Sejmowa komisja spraw zagranicznych we wtorek wieczorem pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Wilczka na ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych.

Wilczek (ur. w 1962 r.) jest profesorem nauk humanistycznych, wykładowcą i prezesem zarządu The Kosciuszko Foundation Poland. Na stanowisku ambasadora RP w USA zastąpi Ryszarda Schnepfa, który pełnił swoją funkcję do lipca.

REKLAMA

“Stany Zjednoczone to najważniejszy pozaeuropejski sojusznik Polski i nasz kluczowy partner w NATO, który ma bardzo istotny wpływ na politykę globalną” – podkreślił na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Wilczek.

Jak dodał, w ciągu ostatnich paru miesięcy pojawiły się nowe wyzwania związane z wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu, problemem imigrantów, próbą zamachu stanu w Turcji i jej konsekwencjami dla NATO, konfliktem na Ukrainie i poczuciem zagrożenia ze strony Rosji. Według Wilczka “wspólnym mianownikiem” Polski i USA są wartości dotyczące wolności, praw człowieka, a także wolnego rynku.

Kandydat na ambasadora zapowiedział, że głównym zadaniem polskich dyplomatów w USA będzie “umiejętne wmontowanie interesów Polski w agendę nowej politycznej administracji, kształtującej się po październikowych wyborach prezydenckich, utrzymywanie i rozbudowywanie kanałów komunikacji”.

Do priorytetów zaliczył współpracę z USA w zakresie bezpieczeństwa, w tym “utrzymanie zaangażowania politycznego i militarnego USA w Europie jako gwaranta skuteczności NATO i zobowiązań obronnych Sojuszu” oraz ustaleń ze szczytu NATO w Warszawie, m.in. dotyczących rozmieszczenia amerykańskich żołnierzy i sprzętu wojskowego. Wilczek mówił też o konieczności poszerzanie współpracy gospodarczej i zadbania o polskie interesy w kontekście negocjacji w sprawie umowy o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

Do ważnych zadań zaliczył też działania na rzecz poprawy wizerunku Polski i “szybkie reagowanie na wypowiedzi pokazujące Polskę w sposób pejoratywny”. “Trzeba zwiększyć obecność w mediach amerykańskich, w tym również w dużych mediach regionalnych. Ważną rolę w tym zakresie powinna odgrywać dyplomacja historyczna i kulturalna” – dodał.

Wilczek mówił też o polskich wysiłkach na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Podkreślił, że niestety Polska dwukrotnie przekracza 3 proc. limit odmów wizowych, upoważniających dla zniesienia obowiązku wizowego. Dlatego – jak dodał – pozostaje wpływać na amerykańskich ustawodawców, by złagodzić te wymogi dla Polaków.

Piotr Wilczek jest autorem i redaktorem naukowym ponad 20 książek oraz ponad 100 innych publikacji z zakresu przekładoznawstwa angielsko-polskiego, historii kultury epoki wczesnonowożytnej, retoryki, historii chrześcijaństwa, zarządzania szkolnictwem wyższym oraz studiów o Polsce w Ameryce Północnej. W 2005 r. został mu przyznany Medal Komisji Edukacji Narodowej ; w 2006 r. otrzymał odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zna j. angielski, rosyjski i łacinę. Jest kawalerem. (PAP)

7 KOMENTARZE

 1. Wilczek mówił też o polskich wysiłkach na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Widzicie, Wilczek jest z nimi w zmowie, oby exportować siłę roboczą na zmywaki do US, a w Polsce będą podkreślać że spadło bezrobocie. Nikt ich nie zmieni od mętalności komunistycznej.

  • Dajmy mu szanse. Dlaczego oskarzac kogos zaczym jeszcze cis zrobil? Przeciez to po komunistycznemu. To komunisci wydawali wyroki przed rozprawa. Niech sie wykaze to go ocenimy.A nie na odwrot logiki.

 2. nastepny karierowicz -cwaniaczek , nigdy nie dostaniecie zniesaienia wiz , Clintonowa odrzucila to kilka razy a Trump , ma was w nosie. ,gracie wielkie mocarstwo swiata i panoszycie sie jak buraki , maly zaklamany i korupcyjny kraj pomiedzy Rosja i Niemcami.

 3. „Wilczek (…). Podkreślił, że niestety Polska dwukrotnie przekracza 3 proc. limit odmów wizowych, upoważniających dla zniesienia obowiązku wizowego. ”
  *
  Szkoda że nie powiedział, iż aktualnie stosowany przez USA system jest całkowicie subiektywny. USA zamiast liczyć te osoby, które rzeczywiście naruszyły reguły swojej wizy, liczy procent odrzuconych aplikacji w ambasadzie i w konsulatach w Polsce.
  *
  W ten sposób urzędnicy amerykańscy zamiast opierać włączenie Polski do programu bezwizowego na prawdziwym procencie osób łamiących przepisy wizowe opiera się na widzimisię konsulów. Jeden telefon z Departamentu Stanu i procent odrzuconych wniosków może zmienić się i wynieść np. 1%. Albo 100%.

REKLAMA

2107784265 views

REKLAMA

REKLAMA

2107784497 views

REKLAMA

2109580888 views

REKLAMA

2107784638 views

REKLAMA

2107784737 views

REKLAMA

2107784845 views