0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPiknik rodzinny

Piknik rodzinny

-

W 70. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino obok restauracji White Eagle w Niles odbył się piknik rodzinny, zorganizowany przez szkołę sobotnią im. gen. Władysława Andersa, Niezależną Grupę Motocyklową Anders i Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość.

fot.Marek Dębski
fot.Marek Dębski

REKLAMA

Początkowo pikniik miał się odbyć na terenie kościoła i szkoły św. Tekli przy ulicy Devon, jednak kilka dni wcześniej proboszcz parafii św. Tekli zdecydowanie zabronił zorganizowania imprezy na terenie kościoła i szkoły. Z pomocą przyszedł burmistrz miasteczka Niles, Andrzej Przybyło i tylko dzięki niemu nie było całkowitej klapy.

Całość rozpoczęto mszą św. w kościele św. Tekli. Celebransem był ojciec Łukasz, salwatorianin z Merrillville w Indianie. W kazaniu przypomniał bohaterstwo polskich żołnierzy pod Monte Cassino, ich upór i wolę walki w tych wielkich chwilach u stóp ruin klasztoru benedyktyńskiego. Walki zwycięskiej, zakończonej zatknięciem biało-czerwonej flagi i odegraniem hejnału mariackiego. − Ten upór, bohaterstwo i wola zwycięstwa potrzebne są i dzisiaj nam wszystkim, a zwłaszcza wchodzącym w życie młodym pokoleniom − mówił ojciec Łukasz.

Po uroczystej mszy św. przejechaliśmy na miejsce pikniku, gdzie czekało już wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Motocykliści mieli okazję spróbować swych sił i umiejętności w pierwszych polonijnych zawodach motocyklowych – slalomie jazdy na czas, jak i najwolniejszego przejazdu określonego odcinka. Slalom wygrał Lucjan Majewski ze Stowarzyszenia Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość, a nagrodę za najwolniejszy przejazd otrzymał Mariusz Czesnyka z klubu motocyklowego Eagles Knights. Do dyspozycji dzieci było wiele gier i zabaw, jak i główna atrakcja – pokazy sprawnościowe ‘’fitness’’, zorganizowane przez Magdę Huk ‘’Dziką’’, która prowadzi zajęcia i uczy zumby. Dla przypomnienia – Magda Huk była założycielką motocyklowego klubu polonijnego ‘’Sokół’’, w którym brały swój początek wszystkie obecne kluby polonijne.

Nie zabrakło muzyki i polskiego jedzenia, o które zadbali nasi koledzy z polonijnej wojskowej grupy rekonstrukcyjnej. Ich grochówka z wojskowych kotłów to rarytas. Nie mogło zabraknąć również ‘’Czerwonych maków’’ Feliksa Konarskiego, które śpiewaliśmy stojąc na baczność.

Mam nadzieję, że spotkamy się za rok w znacznie powiększonym gronie i z jeszcze większą porcją patriotyzmu.

Jacek Kawczynski,

Stowarzyszenie Rajd Katynski Pamięć i Tożsamość

Zdjęcia: Marek Dębski

[cincopa AkJAXub1uc38]

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2127135808 views

REKLAMA

REKLAMA

2127135825 views

REKLAMA

REKLAMA

2128932145 views

REKLAMA

2127135835 views

REKLAMA

2127135839 views

REKLAMA

2127135843 views