REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPielgrzymka do Merrillville zupełnie inaczej

Pielgrzymka do Merrillville zupełnie inaczej

-

„Piesza Pielgrzymka do Merrillville  Amerykańskiej Częstochowy  nie odbędzie się w tym roku w formie, jaką znają wszyscy pielgrzymi”  poinformował nas ks. Mikołaj Markiewicz, salwatorianin. W zamian za to, wierni pielgrzymi, którzy dotąd co roku wyruszali na szlak, będę mogli uczestniczyć w modlitwie przez Internet oraz osobiście we mszy sprawowanej w Merrillville 9 sierpnia.

XXIII Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna z Chicago do Merrillville będzie miała zupełnie inny charakter niż dotąd. „Nie będzie przejścia pielgrzymów ani w sobotę, z kościoła św. Michała do Munster, ani drugiego dnia – z Munster do Merrillville” – mówi ksiądz Mikołaj Markiewicz. „Przyczyna odwołania przejścia jest bardzo prozaiczna: ze względu na sytuacji epidemiczną po prostu nie uzyskaliśmy stosownych pozwoleń z miast na przejście, wobec czego postanowiliśmy zaproponować naszym przyjaciołom – pielgrzymom inną formę pielgrzymowania w tym nadzwyczajnym i trudnym roku” – mówi.

REKLAMA

Fizycznie pielgrzymować będą tylko cztery osoby, dwóch kapłanów – ksiądz Bronisław i ksiądz Józef oraz dwie osoby świeckie, które są związane z pielgrzymką od lat. „To nie będzie dokładnie tak, jak w ubiegłych latach, to nie będzie dokładnie ta trasa. Ich przejście będzie miało charakter symboliczny. Będą szli tak, jak będą mieli możliwość, ale to oni będą nieśli nasze intencje, nasze modlitwy” – mówi ksiądz Mikołaj.

Od godziny 8:00 am w sobotę 8 sierpnia nadawany będzie w Internecie program pielgrzymkowy. „Częściowo będzie to obraz z fizycznego pielgrzymowania, częściowo modlitwy z samochodu, który będzie naszą bazą nadawczą, ale będziemy mieli również studio z Merrillville” – opowiada ksiądz Markiewicz. „Program ma połączyć wszystkich duchowych pielgrzymów, będziemy się razem modlić i czuwać, będziemy wspominać minione pielgrzymki, przypominać sobie kazania, które słyszeliśmy w czasie mszy pielgrzymkowych” – tłumaczy.

Pielgrzymka w 2019 roku fot. Dariusz Piłka

Natomiast w niedzielę przewidziane jest spotkanie z pielgrzymami, którzy przyjadą do Merrillville. Organizatorzy zapraszają pielgrzymów na trzy zaplanowane msze: o godz. 10:00 am, 12:00 pm i 2:00 pm. Jeżeli okaże się, że zainteresowanie jest większe niż przewidziano, ksiądz Markiewicz deklaruje odprawienie dodatkowej mszy o godz. 4:00 pm.

Wstęp na mszę możliwy jest jedynie za okazaniem kart wstęp, które można odebrać w Merrillville w dwie najbliższe niedziele, 26 lipca i 2 sierpnia albo od 3 do 8 sierpnia w trzech miejscach: w Merrillville, w księgarni Źródło oraz w Kościele św. Alberta Wielkiego w Burbank. „Karta wstępu upoważnia do wjazdu samochodem na parking, a na każdej karcie zaznaczone będzie, ile osób będzie uczestniczyć we mszy” – wyjaśnia ksiądz Markiewicz. Na karcie będzie też wpisany numer telefonu kierowcy. Organizatorzy zaznaczają, że ze względu na następujące po sobie msze oraz ograniczenia epidemiologiczne, na wjazd i wyjazd samochodów z parkingu będzie przeznaczone wyłącznie pół godziny przed i pół godziny po mszy. „Wiem, że pielgrzymka zawsze była okazją do spotkań towarzyskich, rodzinnych i przyjacielskich. W tym roku jest to niemożliwe, rok jest wyjątkowy, więc nie będzie można zostać na zwyczajowym pikniku” – tłumaczy nam ksiądz Mikołaj.

Salwatorianie proszą o przestrzeganie zaleceń sanitarnych władz: użycie masek i dystansowanie społeczne. „Żałujemy razem z naszymi pielgrzymami, że nie możemy w tym roku zachować znanej nam i ukochanej formy pielgrzymowania, ale dostosowujemy się do przepisów w ramach dostępnych nam możliwości i serdecznie zapraszamy na msze święte do Merrillville w niedzielę 9 sierpnia” – podsumowuje ksiądz Markiewicz.

Informacje szczegółowe na temat pielgrzymki na stronach: www.polonijnapielgrzymka.com, www.salwatorianie.us oraz na stronie facebookowej Salwatorianów: www.facebook.com/salwatorianie

Katarzyna Korza

k.korza@zwiazkowy.com

REKLAMA

2107785323 views

REKLAMA

REKLAMA

2107785555 views

REKLAMA

2109581946 views

REKLAMA

2107785696 views

REKLAMA

2107785795 views

REKLAMA

2107785903 views