REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Pasowanie na ucznia w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling

Pasowanie na ucznia w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling

-

„Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty”

REKLAMA

Taka radosna piosenka zaśpiewana przez naszych pierwszaków rozbrzmiewała w ostatnią sobotę w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling. Najmłodsi uczniowie oficjalnie stali się częścią polskiej szkoły, naszej polskiej rodziny.

Piękna uroczystość, podobnie jak i inne uroczystości w szkole im. Słowackiego, rozpoczęła się narodowym hymnem, który odśpiewała razem cała sala – dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz nauczyciele. Na wielu twarzach było widać łzy wzruszenia.

Po hymnie uczniów i gości przywitała dyrektor Renata Rudnicki. Podziękowała rodzicom i podkreśliła ich ogromną rolę w wychowaniu dzieci, w krzewieniu patriotyzmu i polskich tradycji od najmłodszych lat. To dzięki nim dzieci znają swoje korzenie, kraj swoich rodziców i dziadków. To dzięki nim dzieci mówią po polsku, co przyczynia się do wielu ich sukcesów, kształtuje ich tożsamość i przynależność.

Ktoś kiedyś powiedział: „Są dwa dary, jakie możemy dać naszym dzieciom – jednym są korzenie, skrzydła same im urosną” i o tym staramy się pamiętać w naszej szkole zarówno przy dużych uroczystościach, jak i też na co dzień, na cotygodniowych lekcjach języka polskiego, polskiej historii, geografii czy lekcjach muzyki.

Niewątpliwie pasowanie na ucznia było wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Na sali panowała atmosfera wzruszenia. Dzieci przygotowywały się do tej uroczystości już od września, dzielnie ćwicząc wiersze i piosenki, a przy tym dodatkowo zdobywając wiedzę o Polsce.

Bo jak same dzieci podczas ślubowania zaśpiewały: „W polskiej szkole dzieci wiedzą/ Co to Wisła, co to Bałtyk/ Że na Śląsku leży węgiel/ A znów góry to są Tatry”.

Na koniec, już w luźniejszej atmosferze był poczęstunek, dzieci otrzymały nagrody – książki, zeszyty i dyplomy, które mogą teraz z dumą powiesić na ścianie.

Szkoła im. Juliusza Słowackiego w Wheeling w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Zapraszamy na zajęcia, które odbywają się w czwartki, piątki i w soboty w dogodnych godzinach. W klasach na uczniów czekają wspaniali, przyjaźni nauczyciele. U nas każda lekcja to niezapomniana przygoda. Taką przygodą jest też uroczyste ślubowanie, do którego przystąpiło 85 uczniów naszej szkoły z klas pierwszych.

Joanna Rokosz, nauczycielka Polskiej Szkoły Juliusza Słowackiego w Wheeling

Zdjęcia: Paulina Gębka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks