REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPara Prezydencka wręczyła uczniom dyplomy

Para Prezydencka wręczyła uczniom dyplomy

-

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z Polonią sobotę, 19 maja w Millenium Park w Chicago. Pod koniec tego spotkania w Wietrznym Mieście, największym skupisku Polonii na świecie, para prezydencka wręczyła dyplomy uczniom szkół języka polskiego.

Na pamiątkę spotkania w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości absolwenci polonijnych szkół otrzymali podpisane przez parę prezydencką okolicznościowe dyplomy.
Ich treść wyrażała uczniom uznanie za „ wytrwałość w nauce języka polskiego, pogłębianiu wiedzy o Polsce, jej historii i kultury, za podtrzymanie tożsamości narodowej oraz godne reprezentowanie kraju przodków w Stanach Zjednoczonych Ameryki”.

REKLAMA

Podobnie jak absolwenci, dyplomami „za pielęgnowanie języka i kultury polskiej , narodowej tradycji i dziedzictwa, wychowanie w duchu patriotyzmu i szacunku dla historii Polski młodego pokolenia Polaków w Stanach Zjednoczonych” zostały uhonorowane polonijne szkoły.

Na scenie po odbiór historycznych dyplomów stanęły szkolne delegacje maturzystów, z dyrektorami szkół i wychowawcami z ponad 50 szkół aglomeracji chicagowskiej, a także z polskich szkół ze stanów Indiana, Wisconsin, Minnesota, Missouri i Michigan.
Jako pierwsi zostali uhonorowani przedstawiciele najstarszej szkoły w aglomeracji chicagowskiej: polskiej szkoły im. gen. Tadeusza Kościuszki z Chicago, a następnie polska szkoła im. gen. Kazimierza Pułaskiego z Harwood Heigths.
Za nimi w długiej kolejce ustawili się, ubrani w białe togi maturzyści z pozostałych szkół polonijnych.
Ceremonii towarzyszyła burza oklasków i skandowanie, tysiące pamiątkowych zdjęć i uczniowskie uczucie dumy z powodu zdanej matury w polskiej szkole.

Wcześniej podczas wspólnego świętowania na scenie wystąpili artyści, a wśród nich między innymi zespoły góralskie oraz młode talenty: Karolina Baran i Natalia Kawalec, utalentowani muzycy: pianista Marcin Parys i skrzypek Hubert Pralicz.
Dużą atrakcją był koncert Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która zagrała wspólnie z Gwardią Reprezentacyjną Stanu Illinois muzykę filmową i utwory patriotyczne.
Podczas patriotycznej majówki prezydent uhonorował osiem osób odznaczeniami państwowymi. Kulminacją spotkania z rodakami w parku Millenium było przemówienie prezydenta wygłoszone do zgromadzonej Polonii. Wręczenie świadectw maturzystom sfinalizowało uroczystość.

Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

  • DAR_1242
  • DAR_1244
  • DAR_1255
  • DAR_1271
  • DAR_1273
  • DAR_1299
  • DAR_1303

REKLAMA

2100318522 views

REKLAMA

REKLAMA

2100318755 views

REKLAMA

REKLAMA

2102115147 views

REKLAMA

2100318898 views

REKLAMA

2100318999 views

REKLAMA

2100319109 views