REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Szukamy zdjęć Kalisza z 1914 roku. Powinny być w Chicago

Szukamy zdjęć Kalisza z 1914 roku. Powinny być w Chicago

-

Wśród chicagowskiej Polonii na pewno są mieszkańcy Kalisza. Do nich, ale także i do tych, którzy mają w swoich zbiorach pożółkłe fotografie, nadszedł list. Za pośrednictwem naszej redakcji, Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza szuka filmu i fotografii miasta z 1914 roku. Trop wiodący do Chicago wcale nie jest przypadkowy…

Oto treść listu:

REKLAMA

“Pragnę zwrócić się do Państwa z prośbą, która jest dla naszego miasta Kalisza, sprawą niezwykle istotnej wagi.

Kalisz. Rynek Główny zniszczony podczas I wojny światowej fot. nac.gov.pl
Kalisz. Rynek Główny zniszczony podczas I wojny światowej fot. nac.gov.pl

Od chwili stworzenia pierwszego w Polsce Wirtualnego Muzeum Fotografii Kalisza, czyli multimedialnego portalu internetowego przedstawiającego historię Kalisza na zdjęciach w stu procentach pochodzące z rodzinnych albumów fotograficznych, naszym pragnieniem jest odzyskanie filmu przedstawiającego ruiny Kalisza z 1914 roku.

Według informacji do których dotarliśmy, w “Dzienniku Związkowym” w Chicago w roku 1919 pojawiła się notatka prasowa o wyświetlanym w kinach amerykańskich filmie przedstawiającym zburzony Kalisz w wyniku ostrzału artylerii pruskiej w sierpniu 1914 roku. Niestety film do Kalisza nie wrócił. Prawdopodobnie także w Dzienniku ukazał się artykuł informujący, że przedstawiciel amerykańskiej firmy “America-Europe Exchange Corporation” Pan Edward Fronks nabył w Polsce 24 tysiące zdjęć spalonego Kalisza wysyłając je do Ameryki.

Cytuję przypisy :

„”Gazeta Kaliska” 1919, nr 267 z 23 listopada informowała w artykule: Ruiny Kalisza w Ameryce, że jak donosi wychodzący w Chicago „Dziennik Związkowy” w różnych miastach Ameryki demonstrowano w kinematografach obraz przedstawiający ruiny Kalisza”

“Gazeta Kaliska” 1919 nr 270 z 27 listopada w notatce 24.000 widoków Kalisza do Ameryki, informowała czytelników, że „przedstawiciel firmy amerykańskiej „America – Europe Exchange Corporation” p. Edward Fronks, nabył w składzie materiałów piśmiennych p.f. „M. Rappak i J. Matuszkiewicz” 24000 widoków spalonego Kalisza, które wyśle do Ameryki””

W sierpniu 2014 roku przypada setna rocznica zburzenia Kalisza w trakcie I wojny światowej. Kalisz był jednym z dwóch najbardziej zniszczonych miast w Europie w trakcie I wojny. Miasto zostało zniszczone w ponad 90 procentach.

W związku z tym poszukujemy zdjęć oraz filmu dokumentujących owe zniszczenia.

Zwracamy się do Czytelników Dziennika Związkowego z prośbą o udzielenie pomocy w powyższej sprawie.

Pozdrawiam

Tomasz Chlebba

+48 506 666 041

www.MuzeumFotografiiKalisza.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks