REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Ostatnia droga śp. Ewy Joanny Milde

Ostatnia droga śp. Ewy Joanny Milde

-

Polonia chicagowska pożegnała śp. Ewę J. Milde w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia. Ostatnia droga aktorki, reżyserki, dziennikarki i animatorki polonijnego życia kulturalnego w Chicago,  odbyła się bardzo uroczyście 5 września 2020 roku w Ożarowie Mazowieckim.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie śp.Ewę J. Milde medalem Polonia Restituta, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, który wręczyła doradca z Kancelarii Prezydenta pani Paulina Malinowska-Kowalczyk – powiedział nam mąż Zmarłej, Bogdan Łańko, który towarzyszył jej w ostatniej drodze.

REKLAMA

– Premier Mateusz Morawiecki przesłał list dziękczynny, który odczytał poseł Krzysztof Jabłoński. Trumnę otaczały wieńce od najwyższych władz Rzeczypospolitej, a także od rodziny, przyjaciół i wielbicieli Ewy talentu tak z Polski, jak i z Chicago – podkreślił Łańko.

Śp. Ewa Joanna Milde, animatorka polonijnej kultury w Chicago, zmarła 24 lipca br.

Ewa Milde razem z mężem Bogdanem Łańko założyła i prowadziła w Chicago Kabaret ,,Bocian”, Teatr ,,Proscenium” oraz program radiowy ,,Na Serio” na stacji WPNA 1490 AM. Wyemigrowała do USA mając za sobą bogaty dorobek artystyczny.

Urodziła się w 1944 r. w Skierniewicach. Aktorka, absolwentka skierniewickiego LO im. B. Prusa, ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Początkowo występowała w teatrze w Koszalinie, w Szczecinie i w Kaliszu. W latach 1971-1982 była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum. Zagrała w wielu filmach, m.in. w serialu „Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4”, także w kultowym filmie „Miś” oraz w „Tulipanie” i „Królowej Bonie”.

Do Chicago przyjechała w 1987 r. i od początku związała się z polonijnym radiem i sceną artystyczną. W 1988 r. pojawiała się wraz mężem Bogdanem Łańką w polonijnym radiu na stacji WPNA 1490 AM w programie „Na serio”, a w 1997 r. także z Bogdanem założyła literacki kabaret Bocian.

W czasie odbywającego się w ubiegłym roku w Chicago I Kongresu Teatru Polskiego w uznaniu wieloletniej pracy artystycznej Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce przyznało Ewie i Bogdanowi swoje wyróżnienie za całokształt działalności artystycznej i dziennikarskiej.

W Muzeum Polskim w Ameryce w imieniu swoim i żony odebrał ją Bogdan Łańko. Stan Ewy już wówczas nie pozwolił jej na to, by osobiście przyjąć wyróżnienie.

Polonia chicagowska pożegnała śp. Ewę J. Mildę w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia. Uroczysta msza św. żałobna została odprawiona w kościele Świętej Trójcy, a przyjaciele upamiętnili ją podczas dwóch artystycznych wydarzeń wydarzeń wspomnieniowych w Art Gallery Kafe w podchicagowskim Wood Dale. Wspomnienia o Ewie Milde i relacje z jej pożegnania ukazały się w naszej gazecie.

(Inf. wł.)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczne Halloween (WIDEO)

Kryzys w Dolinie Napa

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks