REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Opłatkowe spotkanie polonijnych lekarzy 

Opłatkowe spotkanie polonijnych lekarzy 

-

W tym roku minęło 31 lat od pierwszego opłatka Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Świąteczne spotkanie było okazją do wspólnego uczestnictwa we mszy świętej, kolędowania i towarzyskich rozmów.

Świąteczno-noworoczne spotkanie Związku Lekarzy Polskich w Chicago tradycyjnie zorganizowano w niedzielę, 12 stycznia w  Jezuickim Ośrodku Milenijnym.

REKLAMA

Na początku mszy świętej, celebrans, jezuita ojciec Stanisław Czarnecki serdecznie powitał lekarzy, ich rodziny i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Lekarze zaprezentowali czytania: pierwsze z Księgi Proroka Izajasza dr Anna Gopaniuk-Folga, drugie z Dziejów Apostolskich dr Piotr Brukasz.

W wygłoszonej homilii ojciec Czarnecki w oparciu o treść niedzielnej Ewangelii odwołał się do własnych refleksji o Jezusie – ,,wędrownym Mesjaszu i uzdrowicielu, który szedł, aby czynić dobro każdemu napotkanemu” i zawodowej misji lekarza. W tym kontekście mówił, że lekarze są blisko tego, co robił Jezus. Podkreślił, jak ważne w procesie leczenia jest właściwe podejście do chorującego dobrym słowem. Podziękował lekarzom za czynienie misji i prosił, aby to robili z ,,otwartym, hojnym sercem”.

Wanda Roycewicz przeczytała modlitwę wiernych. Modlitwie i pamięci poleciła wiele intencji, m.in. długą listę zmarłych, którą rozpoczęła wymieniając na początku założyciela i pierwszego prezesa ZLP dr Aleksandra Rydel.

Dary do ołtarza przynieśli prezes dr Marek Rudnicki i dzieci:chleb – Victor Wodzień i Marek Hurtuk, tacę z owocami:  Adrian i Florian Ebrahimi-Asil i Veronika Wodzień, wodę – Veronika Kalata z tatą Stanisławem, wino dr Janusz Danko z wnuczką Hanną Machnica.

Piękną oprawę muzyczną mszy świętej przygotowali organista Henryk Zygmunt,  Aleksandra Bentkowska – sopran klasyczny, studentka wokalistyki z uniwersytetu Belmont University z Tennessee i młoda skrzypaczka Julia Wodzień, grająca w orkiestrach Chicago Youth Symphony Orchestra, CYSO’S Accelerando Strings.

Na drugą część wydarzenia zaproszono gości do auli Klaudiusza La Colombiere.  Prezes prof. dr Marek Rudnicki serdecznie powitał przybyłych i złożył wszystkim najserdeczniejsze świąteczno–noworoczne życzenia, a także podziękowania dla osób, które przygotowały świąteczny poczęstunek. Ojciec Stanisław Czarnecki, SJ poświęcił i pobłogosławił opłatki. Po przełamaniu się opłatkiem rozpoczęło się radosne kolędowanie.

Do życzeń przyłączyli się Adam Studniarek z Zarządu Młodych (Junior Board ZLP), gość z Polski – Ewa Dolińska, były radca prawny Ambasady RP w Atenach i była konsul Konsulatu Generalnego RP  w Mediolanie oraz dr Bronisław Orawiec, który obecnym złożył tradycyjne góralskie życzenia gwarą: ‘’Na scynście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, cobyście byli zdrowi, weseli jako w niebie janieli!’’.

Podczas wydarzenia wystąpił Zespół Muzyczny Związku Lekarzy Polskich w Chicago, w składzie : Marek Niekrasz (DVM), Marek Tucci (MD) z wokalistką Iwoną Niekrasz.

Przy wspólnym kolędowaniu na gitarze akompaniował ojciec  Stanisław Czarnecki. O najmłodszych nie zapomniał Święty Mikołaj. Milusińskim prezenty w jego imieniu wręczyła, ubrana w strój rzeszowsko–dębicki Wanda Roycewicz.

O tradycji lekarskich spotkań opłatkowych niezwykle ciepło mówił prezes dr Marek Rudnicki. – To jest rodzinna tradycja lekarzy. Dla mnie i wielu kolegów związek  jest rodziną. Opłatek jest dniem szczególnego rodzaju. Patrzymy w przeszłość i przyszłość. Przychodzą dzieci, żony, mężowie. Jest to miła uroczystość – podkreślił.

Prezes Rudnicki wyraził nadzieję, że wzorem starszych kolegów młodzi będą zaangażowani w pracę na rzecz związku, który oferuje pomoc  finansową dla studentów, rezydentów, czy lekarzy z Polski. – W minionym roku związek stanął przed odpowiedzią na pytanie: w jaki sposób przenieść działania na kolejną generację lekarzy środowiska medycznego w Chicago? Nie chcemy przestać istnieć wraz z wiekiem. Dlatego zainwestowaliśmy w młodych lekarzy, rezydentów, studentów. I to napawa nadzieją, że 74-letni związek będzie istniał dla pożytku pacjentów i młodzieży polonijnej. Udało się stworzyć młody zarząd, czyli Junior Board, którą tworzą początkujący lekarze, rezydenci i studenci, wykreować grupę młodych ludzi w zarządzie, którzy będą mogli przejąć od nas pałeczkę – wyjaśnił.

Dr Marek Rudnicki z dumą wspomniał o uznanej w świecie pozycji chicagowskiego Związku Lekarzy Polskich w związku z działalnością lekarzy  – członków w innych organizacjach.

Polonia otrzymała od lekarzy zaproszenie na 8 lutego br. na bal, najważniejszej imprezy dochodowej, podczas której przyznawane będą doroczne stypendia i granty, w tym roku przeznaczony dla bezdomnych Polaków ze schroniska Anawim. Atrakcją wieczoru będzie występ Golec uOrkiestra.

Dr Marek Rudnicki ma nadzieję, że obecny 2020 rok będzie dla Polonii szczególny. – Może zacząć się nowy okres dla życia polonijnego w Chicago, Stanach Zjednoczonych, jaki i na świecie, do czego w pewnym stopniu przyczyniliśmy się. Powstało nowe Ministerstwa do spraw Polonii i Polaków za Granicą. To odzew na tysiące głosów Polonii, które płynęły podczas wyborów w Polsce. To może zmienić relacje między Polonią i Polakami za Granicą – opowiadał dr Rudnicki.

Prezes dr Marek Rudnicki przypomniał o zbliżających się za kilka miesięcy wyborach w Związku Lekarzy Polskich w Chicago. – Mam nadzieję, że nadal będę mógł funkcjonować w środowisku, działać profesjonalnie, jak również właściwie adresować sprawy, które trafiają do mnie ze środowiska polonijnego, amerykańskiego, z Australii, różnych części świata – stwierdził.

Miłe, świąteczne spotkanie było możliwe dzięki zaangażowaniu i owocnej współpracy wielu osób z tegorocznego komitetu opłatka, którego prace koordynowała, tak jak od 31 lat, Wanda Roycewicz.

W skład tegorocznego komitetu weszli: Janusz Danko DVM, Adam Szpindor DVM, Maria Lysinska DDS, Wojciech Lysinski DDS , Stanislaw Kalata DVM, Mirosława Dulczewska-Miller MD, Kasia Kusz DDS i Joanna Szmurło.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks