REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Opłatkowe spotkanie Naszej Unii w Chicago

Opłatkowe spotkanie Naszej Unii w Chicago

-

Okres Świat Bożego Narodzenia oraz zbliżający się koniec roku są dobrą okazją do organizowania spotkań świątecznych, składania życzeń, dzielenia się opłatkiem i podsumowywania rocznych dokonań. 7 grudnia, podczas takiego wieczoru w sali Manzo’s w Des Plaines z udziałem blisko trzystu osób mówili o tym włodarze Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która od dziesięciu lat bardzo energicznie rozwija się w regionie aglomeracji chicagowskiej.

Dla założonej w 1976 roku na nowojorskim Greenpoincie polonijnej instytucji finansowej bieżący rok był bardzo udany, żeby nie powiedzieć szczególny z wielu względów. W maju tego roku aktywa Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przekroczyły dwa miliardy dolarów, a w sierpniu firma osiągnęła kolejną, magiczną w pewnym sensie liczbę – 100 tysięcy członków. Okręg chicagowski należy do najbardziej dynamicznie rozwijającego się regionu. Po blisko dziesięciu latach obecności Naszej Unii w aglomeracji nad jeziorem Michigan z oferty finansowej firmy skorzystało 25 tysięcy członków. Obecnie niemal co czwarty udziałowiec mieszka w Chicago i okolicach. Nasi rodacy w sześciu oddziałach P-SFUK zdeponowali ponad 231 milionów dolarów swoich oszczędności i zaciągnęli ponad 300 milionów dolarów kredytów. Te osiągnięcia najlepiej świadczą o tym, że ten rok był bardzo udany dla Naszej Unii, co zgodnie podkreślali składając życzenia świąteczno-noworoczne dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski oraz wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów Leszek Wojtkowski.

REKLAMA

– W styczniu otworzyliśmy pierwszy oddział w kolejnym, czwartym już stanie Pensylwania. Miesiąc temu w Orland Park uruchomiliśmy naszą dwudziestą placówkę, a szóstą już w aglomeracji chicagowskiej i z pewnością nie ostatnią. To były takie najważniejsze tegoroczne wydarzenia w historii naszej instytucji, ale to jest tylko część sukcesu, bo jak wynika ze statystyk, Nasza Unia była obecna lub zaangażowana w prawie 500 różnych wydarzeń polonijnych, Myślę, że nie ma drugiej takiej instytucji w Polonii amerykańskiej, z czego też jesteśmy bardzo dumni. Jeszcze raz dziękując za zaufanie, za to jak witacie i jak uczestniczycie w działalności Unii chciałbym w imieniu Rady Dyrektorów, zarządu, pracowników złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Narodzenia Pana. Jednocześnie życzyć wielu, wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Oczywiście tych finansowych również, bo te się przełożą na nasz sukces w 2020 roku – życzył dyrektor Bogdan Chmielewski.

Radość z możliwości spotkania z szerokim gronem członków reprezentujących liczne organizacje polonijne w Wietrznym Mieście wyraził wiceprzewodniczący Rady Leszek Wojtkowski, który podkreślił, że tak energiczny rozkwit firmy nie byłoby możliwy, gdyby nie zaangażowanie naszych rodaków w jej rozwój. – To dzięki państwa zaufaniu do naszej instytucji, to dzięki wszystkim naszym członkom oraz dzięki wszystkim naszym pracownikom jesteśmy największa polonijną instytucją finansową tutaj w Stanach Zjednoczonych. Cieszmy się razem ze wspólnych naszych osiągnięć i świętujmy w tym magicznym czasie Świąt Bożego Narodzenia. Życzę wszystkim Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego.

Składając świąteczne życzenia obecny na sobotnim spotkaniu europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki pogratulował Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i jej członkom wielkich osiągnięć nie tylko na płaszczyźnie finansowej, ale także społecznej. – Pragnę podziękować za to, że jest donatorem, sponsorem wielu inicjatyw społecznych i artystycznych, a więc współtworzy to, co nasz Wielki Rodak, św. Jan Paweł II nazwał Polską poza Polską, bo właśnie państwo tworzycie daleko od kraju część Polski. Pragnę życzyć, aby w przyszłym roku każdy z państwa mógł tutaj w Chicago, w Illinois, w USA mówić swoim sąsiadom, przyjaciołom, którzy nie są Polakami – I’m proud to be Polish – jestem dumny, że jestem Polakiem.

Po życzeniach przyszedł czas na wspólne kolędowanie, do którego zaprosili gości członkowie zarządu Związku Podhalan w Ameryce Północnej wraz z kapelą góralską. Część oficjalną zakończyło duszpasterskie błogosławieństwo ks. Rafała Steca z pobliskiej parafii, który konsekrował opłatki trzymane w koszyczkach przez nowojorskich przedstawicieli Unii i kierownictwo chicagowskich oddziałów. Gospodarze roznosili opłatki wśród uczestniczących w przyjęciu gości życząc wspaniałych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz udanego Sylwestra i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Ostatnim akordem sobotniego spotkania była degustacja świątecznej kolacji, do której zaprosił gości menadżer Unii na terenie aglomeracji chicagowskiej Robert Radkowski. Przybywających na salę gości witały szefowe miejscowych oddziałów Unii, które przy wyjściu obdarowywały gości upominkami.

Unia prowadzi działalność bankową oferując wiele produktów finansowych w postaci pożyczek na zakup nieruchomości, samochodów, prowadzenia kont czekowych i oszczędnościowych oraz kart kredytowych. Obok działalności finansowej uczestniczy w życiu Polonii wspomagając liczne przedsięwzięcia kulturalne i społeczne. Ze wsparcia korzystają szkoły, parafie, zespoły folklorystyczne, media polonijne, fundacje i organizacje społeczne. Tylko w tym roku miało miejsce 500 takich przypadków. Sztandarowym projektem wspierającym młodych członków jest program stypendialny, na który w mijającym roku przeznaczono 500 tysięcy dolarów. Podobna kwota jest przewidziana na rok następny. Dodatkowym elementem wsparcia jest przeznaczanie rocznych opłat członkowskich dla dziesięciu polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych, które mają status sponsora. W rejonie Chicago są to: Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Ameryce Północnej oraz Fundacja Kopernikowska.

Na terenie aglomeracji chicagowskiej można korzystać z 6 oddziałów Unii, które znajdują się w miejscowościach: Norridge, Mt. Prospect, Schaumburg, Glendale Heights, Bridgeview i Orland Park. 1 lutego 2020 roku w Centrum Kopernikowskim odbędzie się wielka gala dziesięciolecia obecności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Wietrznym Mieście.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

  • DSC_6085
  • DSC_6098
  • DSC_6125
  • DSC_6145
  • DSC_6204
  • DSC_6240
  • DSC_6262
  • DSC_6267
  • DSC_6285
  • DSC_6318

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA