REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaOd mazura i krakowiaka do cloggingu. Świąteczny koncert Teatru Pieśni i Tańca...

Od mazura i krakowiaka do cloggingu. Świąteczny koncert Teatru Pieśni i Tańca „Wici”

-

Zimowy koncert Teatru Pieśni i Tańca „Wici”był rewią talentu, młodości, umiejętności i bajecznie kolorowych strojów. 350 tancerzy  występujących w koncercie zaprezentowało liczne polskie oraz amerykańskie tańce ludowe i narodowe połączone ze śpiewem kolęd. 

W zespole występuje około 350 tancerek i tancerzy
W zespole występuje około 350 tancerek i tancerzy

Tegoroczna impreza została w minioną sobotę zorganizowana w salach bankietowych restauracyjnych „Białego Orła”, gdzie na co dzień odbywają się próby zespołu. Przy wspólnej kolacji zebrało się ponad siedemset osób, aby podziwiać popisy taneczne i wokalne w choreografii Magdaleny Solarz, Anny Strojnej, Kingi Podstawskiej wspieranych przez orkiestrę i akompaniatorów zespołu. Gościnnie wystąpił zespół bałkański. Koncert prowadziła red. Karolina Brodzka i choreograf tańca towarzyskiego Andrzej Kozłowski, którzy w ramach niespodzianki na pożegnanie zatańczyli walca.

REKLAMA

Na największy aplauz jak zwykle mogli liczyć najmłodsi tancerze, ale wszystkie pozostałe grupy wiekowe zaprezentowały się równie okazale zbierając rzęsiste oklaski za swoje tańce. W imieniu Związku Narodowego Polskiego, który sprawuje pieczę nad zespołem, podziękowania i życzenia kolejnych sukcesów złożył prezes Franciszek Spula.

Po zakończeniu tanecznej części wieczoru, jego uczestników odwiedził mikołaj z wielkim workiem prezentów, którymi zostali obdarowani zarówno tancerze, jak i wszystkie dzieci obecne na sali. Koncert zakończyła dyskoteka.

Sobotni koncert był rewią tańca, młodości i strojów
Sobotni koncert był rewią tańca, młodości i strojów

Repertuar „Wici” zaczyna się od polskich tańców ludowych i narodowych, poprzez stylizacje baletowe, operowe i operetkowe, kończy się na tańcach amerykańskich. Najnowszym z nich jest z clogging, narodowy taniec amerykański łączący powszechnie znane stepowanie z motywami tańców z okresu wojny secesyjnej. Tak rozległy repertuar i udział zespołu w rozlicznych wydarzeniach teatralnych i scenicznych, sprawia, że to prawdziwy teatr tańca, co zresztą odzwierciedla nazwa, która od roku brzmi Teatr Pieśni i Tańca „Wici”.

Dotychczasowe pasmo sukcesów międzynarodowych „Wici” zostało wzbogacone w 2013 roku o pierwszą nagrodę wytańczoną w gronie 40 zespołów z całego świata na dziesięciodniowym międzynarodowym festiwalu w Kolumbii. Przed zespołem jest letni wyjazd na międzynarodowy festiwal do Rzeszowa. Grupa młodzieżowa z kolei wybiera się na festiwal do Francji.

Zespół ma wiele zaproszeń do udziału w imprezach międzynarodowych i od wielu lat stara się w nich uczestniczyć. Jedynym ograniczeniem są koszty udziału w tych imprezach, bo na tancerzach ciążą wydatki związane z zakupami biletów, a ich ceny w ostatnim czasie są coraz wyższe.

„Wici” zostały założone ponad czterdzieści lat temu. Dyrektorem artystycznym i choreografem od ponad trzydziestu lat jest Magdalena Solarz. W 1983 roku zespół ”WICI” został Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego. Przez ostatnie trzydzieści lat w różnych grupach tanecznych występowało ponad trzy tysiące dzieci i młodzieży oraz dorosłych tancerek i tancerzy. Obecnie w zajęciach bierze udział ponad stu tancerzy podzielnych na dwie grupy dorosłych oraz ponad dwustu tancerzy w grupach dziecięcych. W sumie we wszystkich grupach zespołu występuje ponad 350 tancerzy.

Swój sukces sceniczny zespół zawdzięcza pracy i wytrwałości choreografów oraz całego sztabu wolontariuszy, którzy czuwają nad strojami, zajmują się gromadzeniem funduszy i przygotowywaniem imprez.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

[cincopa AIJAFc7QFYKd]

REKLAMA

2109304495 views

REKLAMA

2109304727 views

REKLAMA

REKLAMA

2111101118 views

REKLAMA

2109304868 views

REKLAMA

2109304967 views

REKLAMA

2109305075 views