REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaObchody Święta Niepodległości Polski i 100-lecia Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Obchody Święta Niepodległości Polski i 100-lecia Konsulatu Generalnego RP w Chicago

-

Informacja prasowa KG RP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza do obsługi medialnej obchodów Święta Niepodległości Polski i 100-lecia Konsulatu Generalnego RP w Chicago. Liczba uczestników ograniczona z powodu restrykcji epidemicznych.

REKLAMA

PROGRAM

 

Sobota, 7 listopada 2020 r.

Godz. 13.00

Cmentarz i Mauzoleum Zmartwychwstania Pańskiego w Justice

Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleums

7201 Archer Rd, Justice, IL 60458

 

W związku z restrykcjami epidemiologicznymi COVID-19 wydarzenie z ograniczoną liczbą uczestników i z zachowaniem przepisów epidemiologicznych.

  1. Pomnik Weteranów Armii Polskiej – Polish Army Veterans Memorial – Kwatera nr 35

– ceremonia złożenia kwiatów z udziałem m.in. gen. Richarda Nelly – dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois, Andrzeja Jańczaka, komendanta Stowarzyszenia Weteranów Polskich – Placówka w Chicago oraz harcmistrz Beaty Chodorowskiej-Niebrugge, Przewodniczącej Związku Harcerstwa Polskiego – Obwód w Chicago

– harcerski apel poległych

Będzie to pierwsza uroczystość na tej kwaterze weterańskiej po jej odnowieniu latem 2020 r. przez Zarząd Cmentarzy Katolickich Archidiecezji Chicagowskiej we współpracy z konsulatem. Spoczywają tu m.in. żołnierze Błękitnej Armii Gen. J. Hallera z Chicago, uczestnicy Bitwy Warszawskiej 1920 i  wojny polsko-bolszewickiej oraz żołnierze drugiej wojny światowej, wielu z nich zostało odznaczonych najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – Orderem Virtuti Militari

 

  1. Pomnik Tysiąclecia Chrztu Polski 966-1966,  Poland’s 966-1966 Christianity Memorial

– ceremonia złożenia kwiatów z udziałem m.in. młodzieży polonijnej

Pomnik odsłonięty przez św. Jana Pawła II, gdy odwiedził Chicago jako kard. Karol Wojtyła

  1. Pomnik św. Jana Pawła II – Saint Pope John Paul II Memorial

– ceremonia złożenia kwiatów z udziałem m.in. Związku Podhalan w Północnej Ameryce

  1. Mauzoleum Tysiąclecia Chrztu Polski 966-1966, Polish Millennium Shrine 966-1966

– ceremonia złożenia kwiatów i zwiedzanie Mauzoleum

https://www.catholiccemeterieschicago.org/pl/About/Saint_John_Paul_II_Shrine

Sobota, 7 listopada 2020 r.

Godz. 18.30

Kościół Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Chicago

St. Mary of the Angels Church

1810 N Hermitage Ave, Chicago, IL 60622

W związku z restrykcjami epidemiologicznymi COVID-19 wszyscy uczestnicy zobowiązani są do wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową i zachowania przepisów epidemiologicznych.

https://smachurch.flocknote.com/signup/22435

https://sma-church.org/

Uroczysta msza św. w  intencji Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polonii z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Dnia Weterana oraz w intencji polskiej służby dyplomatyczno- konsularnej z okazji stulecia ustanowienia Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago. Główny celebrans, ks. Marek Smółka – koordynator ds. Duszpasterstwa Polonijnego Archidiecezji Chicagowskiej, organista Corrado Cavalli z kościoła pw. Jana Kantego w Chicago, kantor Anna Mazur-Krawczyk.

Okolicznościowe wystąpienie Konsul RP w Chicago Małgorzaty Bąk Guzik. Odczytanie specjalnych listów od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Spraw Zagranicznych RP Zbigniewa Rau.

Kościół NMP Anielskiej jest największym kościołem w Chicago w tzw. polskim stylu katedralnym, który został poświęcony i oddany do użytku w 1920 r. W tym samym roku nowoprzybyły pierwszy polski konsul generalny w Chicago, Zygmunt Nowicki, odbył w tym kościele pierwsze publiczne spotkanie z mieszkańcami Chicago. Dziennik Chicagowski z 28 czerwca 1920 roku pisał: „KONSUL POLSKI ZYGMUNT NOWICKI W CHICAGO. Pragnienia wielkiej Polonii chicagoskiej by w naszem mieście osiadł na stałe konsul polski, ziściły się wreszcie, bo oto wczoraj przed południem na dworzec Union przyjechał p. Zygmunt Nowicki, były sędzia, wraz z nim zaś przybyła małżonka jego pani Filipina Nowicka, dziesięcioletni synek Mateusz i siedmioletnia córeczka Ewa. Pan Nowicki przywiózł też ze sobą swój sztab konsularny. […] Gdy pociąg stanął przed bramą, z wagonu wyszła postać sympatyczna, średniego wzrostu o siwych włosach i brodzie, o rumianej i czerstwej cerze. Po przywitaniu się z przedstawicielami Polonii naszej wśród okrzyków i wiwatów: „Niech żyje polski konsul” i „Niech żyje Polska” – konsul p. Zygmunt Nowicki udał się automobilem do hotelu La Salle […] W hotelu La Salle konsul rozmawiał z reporterami pism amerykańskich, poczem na prośbę Komitetu Pożyczki Polskiej pojechał do kościoła p.w. Najśw. Maryi Panny Anielskiej, gdzie był obecny na sumie w kościele”.

https://kosciolypolskiewusa.com/parafia-matki-boskiej-anielskiej/

UWAGA. Z powodu restrykcji epidemiologicznych COVID-19 planowany specjalny koncert orkiestry reprezentacyjnej armii amerykańskiej 144th Illinois Army National Guard Band z okazji Narodowego Święta Niepodległości RP i Dnia Weterana zostanie zarejestrowany bez udziału publiczności i zostanie udostępniony w mediach społecznościowych w Dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2020 r.

Niedziela, 8 listopada 2020 r.

Godz. 10.00

Kościół pw. Trójcy Świętej

1118 N Noble St, Chicago, IL 60642

Uroczysta msza św. z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski. Organizator: Związek Harcerstwa Polskiego.

W związku z restrykcjami epidemiologicznymi COVID-19 wszyscy uczestnicy zobowiązani są do wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową i zachowania przepisów epidemiologicznych.

https://trojcowo.com/msze-swiete-i-nabozenstwa/

PONADTO uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski odbywają się we wszystkich polonijnych szkołach i parafiach na terenie chicagowskiego okręgu konsularnego.

Piotr Semeniuk

Wicekonsul

Referat ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

REKLAMA

2094035438 views

REKLAMA

REKLAMA

2094035722 views

REKLAMA

2095832171 views

REKLAMA

2094035972 views

REKLAMA

2094036110 views

REKLAMA

2094036251 views