REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaObchody Roku Stanisława Moniuszki

Obchody Roku Stanisława Moniuszki

-

Chcielibyśmy, by obchody Roku Stanisława Moniuszki przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki w Polsce i na świecie – powiedział  11 stycznia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej dot. obchodów Roku Moniuszki. W radzie ds. obchodów znalazła się muzyk i polonijna działaczka z Chicago Barbara Bilszta.

Minister kultury prof. Piotr Gliński wraz z pełnomocnikiem ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Waldemarem Dąbrowskim przedstawił działania zaplanowane i realizowane w ramach obchodów Roku Moniuszki oraz zaprezentował Komitet Honorowy ds. organizacji obchodów. W konferencji wzięli także udział dyrektor Programu 2. Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że Rok Moniuszki został ustanowiony nie tylko przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, ale także został ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

-Stanisław Moniuszko jest uhonorowany tym tytułem czy tą decyzją UNESCO, bo to jest twórca światowy i bardzo chcielibyśmy, żeby nasze obchody przyczyniły się do popularyzacji muzyki Moniuszki. Dlatego zaplanowaliśmy nasze działania dość szeroko. Już w zeszłym roku przygotowane były wydawnictwa, opracowania, nagrania i ten rok będzie bogaty w najróżniejsze wydarzenia – podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że rozstrzygnięto już pierwszy etap specjalnie zorganizowanego konkursu grantowego na działania regionalne i lokalne, w ramach którego będzie realizowanych prawie 50 różnych działań w Polsce.

Od lewej: Babara Bilszta – dyrektor generalna PaSO. Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko – prawnuczka kompozytora. Jacek Kaspszyk – dyrygent, zastępca dyrektora Filharmonii Narodowej, Mieczysław Kominek – prezes Związku Kompozytorów Polskich

Pełnomocnik ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski ogłosił, że wydarzenia organizowane w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – festiwale, koncerty, konkursy – są zebrane na specjalnej stronie obchodów: moniuszko200.pl. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Komitet Honorowy obchodów, w którego skład wchodzą:

• John Allison – redaktor naczelny Opera Magazine,

• Piotr Beczała – śpiewak,

• Barbara Bilszta – Dyrektor Paderewski Symphony Orchestra and Academy of Music of Chicago (USA),

• Jacek Kaspszyk – dyrygent, zastępca dyrektora Filharmonii Narodowej

• Mieczysław Kominek – Prezes Związku Kompozytorów Polskich,

• Aleksandra Kurzak – śpiewaczka,

• Anna Malewicz-Madey – śpiewaczka, Prezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki,

• Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor Programu 2 polskiego Radia

• prof. Jerzy Marchwiński – pianista i kameralista,

• Janusz Marynowski – dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia,

• Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko – potomkini kompozytora,

• dr Sviatlena Niemahaj – wybitna białoruska muzykolog specjalizująca się w badaniu twórczości Stanisława Moniuszki,

• kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski,

• Wiesław Ochman – tenor,

• prof. dr h.c. mult. Krzysztof Penderecki – kompozytor,

• David Pountney – reżyser, dyrektor,

• Ewa Podleś – sopran,

• prof. Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO,

• Jolanta Rostworowska – Prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki (założonego przez Marię Fołtyn),

• prof. Rüdiger Ritter – wybitny niemiecki muzykolog, autor monografii o Stanisławie Moniuszce,

• Andrzej Spóz – kierownik Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Honorowy Członek Zarządu Sekcji Bibliotek Muzycznych

Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,

• prof. Krystyna Szostek-Radkowa – śpiewaczka operowa, pedagog,

• prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog,

• Mariusz Treliński – reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej,

• dr h.c. mult. Teresa Żylis-Gara – śpiewaczka.

Programy

W ramach Programów Ministra na 2019 rok został przygotowany Program Moniuszko 2019 – Promesa, którego celem jest wsparcie znaczącej liczby przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich, realizowanych zarówno w kraju jak za granicą, związanych z postacią i twórczością Stanisława Moniuszki w kontekście muzyki, historii i kultury XIX wieku. Wnioski do programu, w którym nabór zakończył się 15 października 2018, mogły składać samorządowe instytucje kultury (z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego), organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Budżet programu wynosi 3 450 000 zł.

Ponadto w ramach Programu Muzyczny ślad wydzielona została pula 2 300 000 zł z przeznaczeniem wyłącznie na wydawnictwa związane z Rokiem Moniuszki 2019.

Wydawnictwa

Państwowe Wydawnictwo Muzyczne przygotowuje wydanie materiałów wykonawczych, źródłowo-krytycznych oraz korespondencji Stanisława Moniuszki. Wśród planowanych publikacji ukażą się m. in. opery, muzyka fortepianowa, Antologia najpiękniejszych pieśni Stanisława Moniuszki, Antologia pieśni Stanisława Moniuszki do tekstów poetów zagranicznych – 4 zeszyty (pieśni francuskie, niemieckie, rosyjskie oraz inne) oraz opera „Moniuszko” autorstwa Andrzeja Kwiecińskiego na zamówienie TW-ON.

Bogatą ofertę wydawniczą i fonograficzną planuje także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Festiwale i konkursy

Twórczości Stanisława Moniuszki będzie poświęcona tegoroczna edycja Festiwalu Chopin i Jego Europa. Ponadto powołana została nowa inicjatywa kulturalna – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów z XIX i XX w. Pierwsza edycja konkursu odbędzie się w dniach 20-27 września 2019.

 

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na zdjęciu głównym:  Barbara Bilszta odbiera z rąk Ministra Kultury nominację na członka Honorowego Komitetu Obchodów Roku Moniuszkowskiego

fot.Danuta Matloch/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

REKLAMA

2123126496 views

REKLAMA

REKLAMA

2123126513 views

REKLAMA

REKLAMA

2124922833 views

REKLAMA

2123126523 views

REKLAMA

2123126529 views

REKLAMA

2123126533 views