REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPodróżeO współpracy polonijnych biur podróży na konwencji SPATA w Chicago

O współpracy polonijnych biur podróży na konwencji SPATA w Chicago

-

Integracja, nawiązanie współpracy polskich biur podróży w Stanach Zjednoczonych i wypracowanie strategii po zniesieniu amerykańskich wiz dla Polaków były głównymi tematami styczniowej konwencji Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Biur Podróży (Society of Polish American Travel Agents , SPATA), która odbyła się w Chicago.

“Uważam, że po tym jak zostały zniesione wizy dla Polaków wszystkie polonijne biura podróży w USA powinny się zjednoczyć i współpracować. Dużą szansą dla tego biznesu jest organizacja objazdowych grup z Polski po Stanach Zjednoczonych. Jeszcze nie odczuwamy tych przyjazdu Polaków, ale wraz z wakacjami to się zmieni. Będą przyjeżdżać i trzeba będzie im przedstawić konkretną ofertę” – powiedziała naszej gazecie prezes SPATA Honorata Pierwoła.

REKLAMA

Podkreśliła, że cel Society of Polish American Travel Agents, największej polskiej organizacji turystycznej działającej poza granicami kraju, która działa już od 60 lat, pozostaje niezmieniony, to promowanie Polski i turystyki do kraju nad Wisłą, kultury polskiej. “Zawsze jesteśmy bardzo mocno związani z Polską” – dodała Pierwoła.

Zimowe spotkanie właścicieli polskich biur podróży, które odbyło się w dniach od 10 do 12 stycznia w Chicago, było pierwszą konwencją SPATA zorganizowaną w Wietrznym Mieście od 2002 r.

„Polonia z Chicago nie jest aktywna w zarządzie SPATA, stąd też mój pomysł, by po 60-leciu zimowa konwencja odbyła się właśnie w Chicago. Jestem bardzo otwarta na współpracę z chicagowskimi biura na wszystkich płaszczyznach, ponieważ dzisiaj nie jest tak łatwo w turystyce. Polskie biura były zawsze nastawione na Polonię, która była zawsze naszym pierwszym naszym klientem, ale dzisiaj wysyłanie paczek i wystawianie biletów nie wystarczy, musimy przejść do prawdziwej turystyki. Poza tym w tym roku organizujemy wybory i chciałabym również, by ktoś z biur z Chicago wszedł do zarządu SPATA” – powiedziała Pierwoła, które stanowisko prezesa stowarzyszenia zajmuje od 8 lat.

W najlepszych czasach, jak poinformowała Pierwoła, SPATA zrzeszała 155 biur podróży, a teraz jest ich 25, w tym zaledwie kilka z Chicago. Aktywnymi członkami SPATA są obecnie cztery biura podróży z Illinois: Polamer, Alta Travel Agency, Redyk Travel i Rek Travel.

„Myślę że najważniejszym celem naszego spotkania była integracja i nawiązanie współpracy. Możemy wspólnie tworzyć biznes i o to mi chodzi. Nie jesteśmy konkurencją, bo jesteśmy daleko od siebie, czyli najważniejsze jest żebyśmy mogli współpracować. Dlatego na chicagowskiej konwencji SPATA omawiano działalność chicagowskich touroperatorów i biur podróży z innymi działającymi w całych Stanach Zjednoczonych” – relacjonowała rozmówczyni.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych , którzy promowali nowe połączenia oferowane przez PLL LOT z polskich miast do Stanów Zjednoczonych.

„Byliśmy oczywiście w Muzeum Polskim w Ameryce i przekazaliśmy donację od SPATA. Uważamy, że powinniśmy się w tym celu jednoczyć, żeby utrzymywać te polskie piękne miejsca” – powiedziała Pierwoła.

Prezes SPATA zachęcała także biura podróży do współpracy z polonijnymi mediami w Stanach Zjednoczonych. „Powinniśmy poprzez reklamowanie usług oferowanych przez nasze biura podróży wspierać polonijne gazety, radio i telewizję, bo nasze media są ważne dla polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych” – podkreśliła.

W czasie bankietu
Goście bankietu

SPATA (Society of Polish American Travel Agents) w sierpniu 2019 roku świętowała jubileusz 60-lecia w Polsce. Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskich Biur Podróży 18 sierpnia 1959 r. w Nowym Jorku założyli Bolesław Laszewski i Bronisław Węgiel. We wrześniu tego samego roku w Wielkim Jabłku odbyła się pierwsza doroczna konwencja SPATA, w której wzięło udział 15 właścicieli polskich biur podróży głównie ze Wschodniego Wybrzeża. Tego typu spotkania (konwencje) na terenie Polski odbywają się średnio raz na 10 lat. W każdym roku SPATA zaprasza swoich członków na dwie konwencje, letnią i zimową, organizowane w różnych krajach i miastach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: spata.org.

Honorata Pierwoła urodziła się na Kresach, w rejonach Puszczy Nalibockiej położonej koło Nowogródka. Jest z wykształcenia lingwistką i specjalistką w zakresie języków słowiańskich. Przed przyjazdem do Stanów Zjednoczonych pracowała na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Języków Obcych. Do Stanów Zjednoczonych razem z mężem wyemigrowała na początku lat 90. XX wieku. „Rozpoczynałam doktorat, kiedy mój mąż niespodziewanie wygrał zieloną kartę i przyjechaliśmy na jeden rok w 1991 r. i pozostaliśmy tutaj. Po przyjeździe tak naprawdę nie wiedziałam, co będę robić. Myślałam o powrocie na uczelnię, ale zupełnie niespodziewanie rozpoczęłam pracę w biurze podróży. Moja przygoda w sektorze turystyki praktycznie wyznaczyła wtedy kierunek mojego życia w Ameryce. Po pół roku otworzyłam swoje własne biuro podróży pod nazwą Europe Travel & Services, które mieści się w South River w stanie New Jersey. Do SPATY zapisałam się w 2005 r. Najpierw byłam członkiem towarzystwa przez rok, a potem dostałam się do rady dyrektorów. Na stanowisko prezesa SPATA zostałam wybrana na naszej kolejnej konwencji w Izraelu. Stanowisko zajmuje już ósmy rok i jestem chyba najdłużej funkcjonującym prezesem. Jest to praca społeczna, która daje satysfakcję, czy biznes, bo nawiązujemy kontakty jeżdżąc do różnych krajów, jednocześnie muszę przyznać, że prowadzenie takiej organizacji to też wyzwanie” – powiedziała nam prezes SPATA.
Honorat Pierwoła za swoją wieloletnią pracę na rzecz rozwoju turystyki ze Stanów Zjednoczonych do Polski otrzymała od Ministerstwa Sportu i Turystyki Odznakę za Zasługi dla Turystyki oraz Wawrzyn Polskiej Turystyki w 2016 r.
Jest członkinią Rady Polonijnej przy konsulacie RP w Nowym Jorku. Ponadto zajmuje się działalnością społeczną i charytatywną w Związku Polaków w Ameryce. Pierwoła jest także współautorką książki „Biznesowe inspiracje Polek na świecie” i mentorem w Premier International Business Club.

Joanna Trzos
j.trzos@związkowy.com

Pamiątkowe zdjęcie uczestników

REKLAMA

2103134437 views

REKLAMA

2103134670 views

REKLAMA

2104931062 views

REKLAMA

2103134813 views

REKLAMA

2103134913 views

REKLAMA

2103135022 views