REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Nowy obelisk poświęcony św. Janowi Pawłowi II na cmentarzu Maryhill

Nowy obelisk poświęcony św. Janowi Pawłowi II na cmentarzu Maryhill

-

Na cmentarzu Maryhill w Niles k.Chicago można zobaczyć nowy obiekt – obelisk upamiętniający św. Jana Pawła II.  Zarząd nekropolii szukał pomysłu na uhonorowanie nowego świętego, szczególnie bliskiego Polakom. Do projektu zaprosił kilku artystów. Uroczystość poświęcenia obelisku zapowiedziano na najbliższą sobotę. 

Pomnik o wysokości 32 stóp (prawie 10 metrów) jest wykonany z granitu sprowadzonego ze stanu Vermont. Na jego czterech ścianach umieszczone są mozaiki z włoskiego szkła, zaprojektowane przez artystów na Florydzie i wykonane w Wenecji.

REKLAMA

Obelisk będzie otwierał nową sekcję cmentarza. “Kiedy otwieramy nową sekcję cmentarza, zawsze bierzemy pod uwagę, jakie dzieło sztuki religijnej możemy tam umieścić, aby wnosiło piękno i wywoływało szczególne odczucia. W tym przypadku szukaliśmy czegoś, co byłoby naturalne dla naszego nowego świętego – papieża Jana Pawła II. Zaprosiliśmy kilku artystów do przedstawienia nam różnych pomysłów, różnych obrazów, które złożyłyby się na nowe święte miejsce” – powiedział nam Roban Szabelski, dyrektor wykonawczy Cmentarzy Katolickich w Archidiecezji Chicago. Przypomniał również, że po drugiej stronie ulicy Milwaukee znajduje się bardzo tradycyjny wizerunek Our Lady of Maryhill – pięknie rzeźbiona statua Matki Bożej o wysokości 30 stóp.

„Chciałem, żeby to dzieło było wysokie i wyjątkowe, niepowtarzalne. Nie można przecież ustawić 30-stopowej postaci Jana Pawła, poprosiliśmy zatem artystów o coś oryginalnego, co wpisałoby się w całość granitowej kolumny. Mamy więc dwa wizerunki papieża, a po dwóch pozostałych stronach bliskie sercu świętego obrazy Matki Boskiej – z Częstochowy i z Guadalupe. Pod wizerunkami Ojca Świętego znajdują się mozaiki, które odnoszą się do jego wizyty w Chicago w 1979 roku” – opowiada nasz rozmówca.

fot.arch. Romana Szabelskiego
fot.arch. Romana Szabelskiego

Dyr. Szabelski podkreśla, że dla Polaków kanonizacja Jana Pawła II była szczególnie ważnym wydarzeniem i wielkim przeżyciem. „Dla nas w zarządzie Cmentarzy Katolickich wielkie znaczenie miało uczczenie nowego świętego na naszym cmentarzu.  A odwiedzający cmentarz będą mogli modlić się tam do św. Jana Pawła II oraz do Matki Bożej”.

Na pytanie, czy postać Matki Boskiej z Guadalupe ma apelować do zbiorowości meksykańskiej, nasz rozmówca przypomniał, że papież Jan Paweł II podczas jednej z wizyt w Ameryce polecił cały kontynent i jego mieszkańców opiece Dziewicy z Guadalupe. A więc jest ona patronką wszystkich Amerykanów.

Na cmentarzu Maryhill można oglądać wiele polskich pomników nagrobnych. Jak powiedział Szabelski, to miejsce ma długą tradycję służenia polskiej społeczności. Nekropolia została założona, by przejąć działalność polskiego cmentarza św. Wojciecha (St. Adalbert), na którym zaczynało już brakować miejsca. Nazwa Maryhill, czyli Wzgórze Marii, odnosi się do Jasnej Góry.

„Zapraszamy wszystkich Polaków do przybycia na Maryhill w najbliższą sobotę, 6 września, o godz. 9.30 na uroczystość poświęcenia pomnika, której będzie przewodniczyć biskup Andrzej Wypych” – zachęca dyrektor Cmentarzy Katolickich w Chicago.

Krystyna Cygielska

k.cygielksa@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks