REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Nowe organy u Kantego

Nowe organy u Kantego

-

W minioną niedzielę w kościele św. Jana Kantego w Chicago odbyła się niecodzienna uroczystość. Świątynia, powstała w 1893 roku z inicjatywy polskich imigrantów, będąca obecnie jednym z najbardziej cenionych zabytków architektury sakralnej w Chicago, zyskała nowe organy. Instrument pochodzi ze znanej kanadyjskiej wytwórni organów Casavant Freres, a w kościele św. Jana Kantego znalazły się dzięki zbiórce pieniędzy. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 62 tysiące dolarów.

Nowe organy u Kantego

REKLAMA

Nowe organy poświęcił osobiście arcybiskup Chicago kardynał Francis George, a uroczystą mszę świętą, odprawioną w formie rytu rzymskiego, celebrował biskup pomocniczy John Perry. Podczas uroczystości mogliśmy w pełni usłyszeć brzmienie i możliwości nowych organów, a swój kunszt zaprezentowało aż dwóch organistów – Stephen Alltop i Thomas Zeman. Towarzyszył im Chór Zmartwychwstania Pańskiego pod dyrekcją ojca Scotta Haynesa, działający przy kościele św. Jana Kantego. Wspólnie z nim, gościnnie wystąpili chórzyści z różnych chicagowskich chórów, m.in. Chicago Symphony Chorus i Liryc Opera Chorus.

„Polska katedra”, jak nazywają Amerykanie kościół św. Jana Kantego, od lat nie jest już siedzibą polskiej parafii. Jednak w świątyni nadal znajduje się wiele przedmiotów przypominających o jej korzeniach i dawnej świetności, z których bodajże najciekawszą jest replika ołtarza Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie.

Kościół św. Jana Kantego położony u zbiegu Bucktown i Downtown nie tylko przyciąga wspaniałą architekturą i historią, ale jako jedna z niewielu świątyń w Chicago oferuje msze w języku łacińskim, a także wiele interesujących koncertów i przedstawień. Naprawdę warto go odwiedzić.

Zdj. Robert Wachowiak

[cincopa AQFAyR7dqnzX]

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks