REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Nowe organy u Kantego

Nowe organy u Kantego

-

W minioną niedzielę w kościele św. Jana Kantego w Chicago odbyła się niecodzienna uroczystość. Świątynia, powstała w 1893 roku z inicjatywy polskich imigrantów, będąca obecnie jednym z najbardziej cenionych zabytków architektury sakralnej w Chicago, zyskała nowe organy. Instrument pochodzi ze znanej kanadyjskiej wytwórni organów Casavant Freres, a w kościele św. Jana Kantego znalazły się dzięki zbiórce pieniędzy. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 62 tysiące dolarów.

Nowe organy u Kantego

REKLAMA

2147483647 clicks

Nowe organy poświęcił osobiście arcybiskup Chicago kardynał Francis George, a uroczystą mszę świętą, odprawioną w formie rytu rzymskiego, celebrował biskup pomocniczy John Perry. Podczas uroczystości mogliśmy w pełni usłyszeć brzmienie i możliwości nowych organów, a swój kunszt zaprezentowało aż dwóch organistów – Stephen Alltop i Thomas Zeman. Towarzyszył im Chór Zmartwychwstania Pańskiego pod dyrekcją ojca Scotta Haynesa, działający przy kościele św. Jana Kantego. Wspólnie z nim, gościnnie wystąpili chórzyści z różnych chicagowskich chórów, m.in. Chicago Symphony Chorus i Liryc Opera Chorus.

„Polska katedra”, jak nazywają Amerykanie kościół św. Jana Kantego, od lat nie jest już siedzibą polskiej parafii. Jednak w świątyni nadal znajduje się wiele przedmiotów przypominających o jej korzeniach i dawnej świetności, z których bodajże najciekawszą jest replika ołtarza Wita Stwosza z kościoła Mariackiego w Krakowie.

Kościół św. Jana Kantego położony u zbiegu Bucktown i Downtown nie tylko przyciąga wspaniałą architekturą i historią, ale jako jedna z niewielu świątyń w Chicago oferuje msze w języku łacińskim, a także wiele interesujących koncertów i przedstawień. Naprawdę warto go odwiedzić.

Zdj. Robert Wachowiak

[cincopa AQFAyR7dqnzX]

REKLAMA

2131874612 views

REKLAMA

REKLAMA

2131874627 views

REKLAMA

REKLAMA

2133670947 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131874637 views

REKLAMA

2131874640 views

REKLAMA

2131874644 views