REKLAMA

2131533803 views

REKLAMA

2131533802 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago dla NiepodległejNowa inicjatywa wielka jak dąb

Nowa inicjatywa wielka jak dąb

-

Dębowa Aleja Niepodległości – to jedna inicjatywa z całego roju pomysłów na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która ma szansę pozostawić po sobie ślad na kolejne sto, a może nawet kilkaset lat! Dla chicagowskiej Polonii jest tym bardziej cenna, bo zrodziła się na naszym rodzimym podwórku.

Idea zasadzenia stu dębów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zrodziła się w Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce i szybko zyskała swoich entuzjastów w Konsulacie RP w Chicago oraz w Związku Narodowym Polskim.

REKLAMA

20 marca w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przedstawiciele Zrzeszenia Nauczycieli Polskich spotkali się z konsulem ds. Polonii Piotrem Semeniukiem oraz prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą, aby podyskutować o tym, jak wprowadzić pomysł Dębowej Alei Niepodległości w czyn. W toku entuzjastycznej wymiany myśli ta lokalna początkowo idea rozrosła się do akcji mającej obejmować wszystkie organizacje polonijne i rozprzestrzenić się na Polonię nie tylko w Chicago, ale w całych Stanach Zjednoczonych i, kto wie, może w innych miejscach świata.

Symboliczna dębowa aleja miałaby powstać na terenach ośrodka młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville, lecz objęłaby również drzewka zasadzone na innych ważnych dla amerykańskiej Polonii terenach. Pojawił się nawet pomysł zasadzenie jednego dębu przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego wizyty w Chicago w maju br.

Akcję zainicjuje prezes Frank Spula posadzeniem pierwszego drzewka w ogrodach Związku Narodowego Polskiego. Data tego wydarzenia jest również symboliczna, gdyż wpisuje się w przypadający na 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi. Następne drzewka sadzone będą przez kolejne grupy i organizacje polonijne, od najstarszych do najmłodszych, a symboliczne otwarcie alei, połączone ze spektakularną imprezą na świeżym powietrzu świętującą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nastąpi w ośrodku młodzieżowym ZNP w Yorkville.

Ośrodek w Yorkville służy Polonii od 1936 roku. Latem organizowane są tam liczne imprezy na świeżym powietrzu, pikniki i cieszące się ogromną popularnością letnie kolonie dla dzieci. – Ziemia w Yorkville od pokoleń łączyła Polaków. Chcemy, aby na tych 148 akrach ziemi każdy Polak czuł się jak u siebie – powiedział prezes Spula.

O szczegółach i planie przedsięwzięcia będziemy informować na bieżąco, a „Dziennik Związkowy”, jako najstarsza polska gazeta, która na ziemi amerykańskiej zapuściła już ponad stuletnie korzenie, z pewnością zasadzi swoje drzewko w Dębowej Alei Niepodległości.

Joanna Marszałek

fot.Joanna Marszałek

1 KOMENTARZ

 1. Osobiście przyjdę na ceremonię posadzenia pierwszego dębu przez prezesa Spulę.
  *
  Dlatego, że bardzo podoba mi się jego oryginalny pomysł.
  *
  Być może wzniosę też kilka odpowiadających powadze chwili i bardzo donośnych okrzyków.
  *
  **https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/walesa-i-komorowski-wygwizdani-podczas-sadzenia-debu-wolnosci-oszusci-zlodzieje,463672.html

REKLAMA

2126670887 views

REKLAMA

REKLAMA

2126670904 views

REKLAMA

REKLAMA

2128467224 views

REKLAMA

2126670914 views

REKLAMA

2126670918 views

REKLAMA

2126670922 views