REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Nie żyje Władysław Zachariasiewicz, nestor polskiej emigracji w USA

Nie żyje Władysław Zachariasiewicz, nestor polskiej emigracji w USA

-

Władysław Zachariasiewicz fot.Wikipedia
Władysław Zachariasiewicz fot.Wikipedia

W wieku 104 lat zmarł w środę w Waszyngtonie Władysław Zachariasiewicz, nestor polskiej emigracji niepodległościowej, zasłużony działacz polsko-amerykańskiej społeczności – poinformowała w czwartek ambasada RP w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Władysław Zachariasiewicz urodził się 7 listopada 1911 roku w Krakowie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po udziale w kampanii wrześniowej został uwięziony przez Sowietów w łagrze w rejonie Archangielska. Zwolniony po zawarciu układu Sikorski-Majski, z ramienia rządu londyńskiego opiekował się polskimi zesłańcami i przesiedleńcami w ZSRR.

Po wojnie pozostał na Zachodzie i w 1948 roku zamieszkał w USA, w Waszyngtonie. Pracował jako asystent szefa poczty amerykańskiej. Działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, w zarządzie radia Wolna Europa i radia Liberty oraz w zarządzie Fundacji Jana Pawła II.

Mimo podeszłego wieku niemal do końca życia uczestniczył w spotkaniach i debatach na polskie tematy, organizowanych w ambasadzie RP w Waszyngtonie. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks