REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Nie żyje redaktor Jan Krawiec. Będzie pochowany w Polsce

Nie żyje redaktor Jan Krawiec. Będzie pochowany w Polsce

-

Jan Krawiec, wieloletni redaktor naczelny Dziennika Związkowego”, pisarz, edukator i działacz polonijny, zmarł w środę 28 października 2020 r. w wieku 101 lat. Informację o śmierci potwierdziła rodzina Zmarłego i podała, że jego prochy zostaną pochowane w Polsce w grobie rodzinnym.

Jan Krawiec urodził się 15 czerwca 1919 r. w Bachórcu, w małej miejscowości na Rzeszowszczyźnie. Po maturze trafił do podchorążówki, którą skończył w stopniu kaprala podchorążego. W sierpniu 1939 r. został przydzielony do 38. Pułku Piechoty w Przemyślu. Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej; walczył do 27 września.

W konspiracji najpierw organizował logistyczne wsparcie dla polskich żołnierzy, którzy przez Węgry próbowali przedostać się do Francji, a później redagował biuletyn podziemny. Poszukiwało go gestapo. Był więźniem obozów Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldu. W Chicago zamieszkał w 1949 roku.

W latach 1968-1985 Jan Krawiec był redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego”. Codziennie ukazywały się jego komentarze polityczne, które m.in. napiętnowały ówczesne komunistyczne władze w Polsce. Pisał też kolumnę aktualności ,,Z dnia”.

Po przejściu na emeryturę zajmował się publicystyką i działalnością edukacyjną oraz pisał książki. Przez wiele lat w Muzeum Holocaustu w Skokie koło Chicago regularnie spotykał się z młodzieżą szkolną, by opowiadać o czasach i wydarzeniach znanych jej tylko z podręczników.

W 2015 roku wspomnienia red. Krawca „Od Bachórca do Chicago” zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. W 2016 roku został wybrany na marszałka Parady 3 Maja. Ostatnio mieszkał w Hoffman Estates na północno-zachodnim przedmieściu Chicago.

Jak poinformowała córka chrzestna Zmarłego, Sue Kowall, red. Krawiec od dwóch tygodni zmagał się z COVID-19. Opatrzony świętymi sakramentami zmarł w środę 28 października wieczorem w domu rehabilitacyjnym.

Zgodnie z wolą śp. Jana Krawca, Jego zwłoki zostaną skremowane, a prochy pochowane w rodzinnym grobie w Polsce obok rodziców i brata. Rodzina w USA, państwo Sue i Kenneth Kowall zawiadamiają, że z powodu restrykcji epidemicznych nie organizują miejscowych uroczystości pogrzebowych, a tylko odbędą się one w Polsce.

Sue Kowall poinformowała też, że na witrynie internetowej Morizzo Funeral Home w Hoffman Estates można składać kondolencje i zamiast kwiatów można przekazać donacje na Muzeum Holocaustu w Skokie – https://www.ilholocaustmuseum.org/ – gdzie Jan Krawiec opowiadał ponad 3 tys. uczniów o swoich przeżyciach z okresu II wojny światowej.

Rodzinie i Przyjaciołom Redaktora Krawca składamy serdeczne wyrazy współczucia. Redaktor na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wkrótce podzielimy się z Czytelnikami wspomnieniami o Zmarłym Redaktorze.

(Inf. wł.)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks