REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaNagrody im. Karskiego za społeczną odwagę przyznano w Nowym Jorku

Nagrody im. Karskiego za społeczną odwagę przyznano w Nowym Jorku

-

Roman Karski. Zdjęcie archiwalne z 2000 roku fot.Tomasz Gzell/EPA
Roman Karski. Zdjęcie archiwalne z 2000 roku fot.Tomasz Gzell/EPA

Biskup Witold Mroziewski, dziennikarka Rita Cosby, filantrop Zygmunt Rolat oraz pośmiertnie rodzina Ulmów otrzymali w Nowym Jorku nagrody im. Jana Karskiego. Zasłużonych honoruje nimi Polsko-Żydowski Komitet Dialogu.

Jan Karski Humanitarian Awards przyznawane są osobom demonstrującym społeczną odwagę w obliczu nasilającej się presji, inercji biurokratycznej, bezprawia czy zobojętnienia i spieszącym z pomocą tym, którzy padają ofiarą prześladowań, np. przemocy fizycznej bądź dyskryminacji na tle kulturowym.

REKLAMA

Jak powiedział PAP w poniedziałek wieczorem podczas uroczystości w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku polski współprzewodniczący komitetu Zygmunt Staszewski, jego instytucja dąży do wzmocnienia współpracy między środowiskami polskimi i żydowskimi. W obydwu wciąż żyją ludzie pamiętający fakty, co jest tym bardziej ważne, że nie wygasła tendencja do antypolonizmu i przedstawiania Polaków jako współwinnych Holokaustu.

Staszewski przypomniał, że biskup pomocniczy Brooklynu Witold Mroziewski wyróżnił się m.in. działaniem na rzecz współpracy Kościoła katolickiego z organizacjami żydowskimi.

Rita Cosby, córka byłego powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego, autorka książki „Cichy bohater: tajemnice przeszłości mojego ojca”, przygotowywała programy radiowe o stosunkach polsko-żydowskich.

Filantrop, więzień częstochowskiego getta, ocalały z Holokaustu Zygmunt Rolat należy do największych fundatorów Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie; planuje postawić pomnik dla uczczenia Polaków ratujących Żydów w czasie wojny.

Komitet nagrodził też pośmiertnie rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów – za ukrywanie Żydów we wsi Markowa; Niemcy zamordowali ich w roku 1944 wraz z sześciorgiem dzieci.

Wyróżnienie odebrali przybyli z Polski producenci zaprezentowanego podczas uroczystości filmu dokumentalnego „Świat Józefa” o rodzinie Ulmów, Rafał i Julita Wieczyńscy, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej Mateusz Szpytma oraz współzałożyciel tej placówki Bogdan Romaniuk.

„Gratulujemy i honorujemy ludzi, którzy działają w duchu Jana Karskiego, promując polsko-żydowską przyjaźń, pokój i zrozumienie” – powiedział PAP żydowski współprzewodniczący komitetu Jeff Gottlieb. Jak dodał, jest to właśnie także zasługą laureatów nagrody Karskiego.

Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, w czasie okupacji informował zachodnich przywódców, w tym prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, o zbrodniach na narodzie żydowskim. O jego misji uczestnicy spotkania mogli się także dowiedzieć z odczytanej w konsulacie pracy, którą napisał w szkole średniej, obecnie student, Jakub Juszczyk.

Konsul generalna Urszula Gacek zaznaczyła w swym wystąpieniu, że prof. Karski i jego bohaterskie czyny zyskują dopiero od niedawna uznanie na międzynarodowej arenie. Stało się to możliwe dzięki wspólnym wysiłkom rządu polskiego, konsulatu generalnego w Nowym Jorku oraz takich organizacji jak Polsko-Żydowski Komitet Dialogu czy Jan Karski Educational Foundation.

„Chcielibyśmy, by jego bohaterstwo postrzegano jako jeszcze jeden przykład z wielu odważnych czynów obywateli polskich niosących pomoc Żydom podczas niemiecko-nazistowskiej brutalnej okupacji naszego kraju. Pragniemy, by prawdziwa historia jego życia stała się przeciwwagą dla wielu nieprawdziwych i szkodliwych wypowiedzi o rzekomym udziale i powszechnej pomocy Polaków w Holokauście” – powiedziała konsul.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109562142 views

REKLAMA

REKLAMA

2109562374 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358765 views

REKLAMA

2109562515 views

REKLAMA

2109562614 views

REKLAMA

2109562722 views