Nad Bałtykiem w Polsce

0

Zaczyna się lato, a zatem zaczynają się wyprawy nad jeziora, morza i oceany. Chociaż prawdopodobnie w tym roku nie będziemy w stanie fizycznie odwiedzić wielu z naszych najbardziej wymarzonych wakacyjnych miejsc (przynajmniej nie tych najdalszych), z początkiem sezonu letniego na pewno i tak zaczniemy do nich powracać choćby tylko myślami.Marzę o wielu takich miejscach, ale jest jedno, za którym tęsknie najbardziej i do którego tego lata wybrałabym się najchętniej. Na pewno już wiecie, co mam na myśli –  tak, to polskie bałtyckie wybrzeże! W ubiegłym roku, podczas trasy zdjęciowej do serii telewizyjnej, Flavor of Poland, po raz pierwszy w swoim życiu doświadczyłam piękna polskiego morza. Kto bywał w sezonie letnim na plażach Bałtyku w Polsce na pewno dobrze pamięta ich piękno i niezapomnianą wakacyjną atmosferę Trójmiasta.

Polskie morze, choć nieco chłodniejsze, nie różni się swoim pięknem od lazurowych wód południowej Europy. Bałtyckie wybrzeże przyciąga miliony turystów każdego roku – szerokie i piaszczyste plaże, wysokie klify, które zamieniają się w wydmy, bogate w jod powietrze, liczne spa, uzdrowiska, puby i restauracje, w których delektować się można najlepszymi smakami Bałtyku, zapraszają nas do przeżycia niezapomnianych wakacyjnych chwil. Moja pierwsza wyprawa w tę część Polski była niezapomniana i z całą pewnością nie ostatnia!

Długość polskiego wybrzeża wynosi prawie 500 mil i choć plaża jest miejscem, które najbardziej przyciąga wczasowiczów, to nad polskim Bałtykiem odkryć można dużo więcej niż tylko muszelki. Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot, zachęcają też do miejskiej przygody. Można tu nie tylko doznać wszelkich wakacyjnych atrakcji, ale również odkryć wielką i ważną część polskiej historii i kultury. Moja pierwsza wizyta w Trójmieście zaczęła się w Gdańsku, najstarszym z trzech miast, spacerem po Długim Targu.

REKLAMA

Gdańsk należy do europejskich, historycznych miast z czarującą architekturą, w której można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Przenosi nas do kraju baśni, do innej rzeczywistości. Taki właśnie jest Gdańsk. Spacerując wzdłuż Motławy i patrząc na płynące po niej eleganckie, nowoczesne łodzie oraz majestatyczne żaglówce, i po zabytkowej ulicy Długiej, czujemy, jak przeszłość przenika teraźniejszość. Ulice starego miasta Gdańska to nie tylko piękne, bogate kamienice i mnóstwo fascynujących zabytków, ale również stoiska ze  lśniącą w słońcu biżuterią z bursztynu. Gdańsk to w końcu, światowe centrum handlu bursztynem. Ta sceneria przypomina nam o dziedzictwie tego miasta. Gdańsk to jedno z najstarszych i historycznie najbogatszych polskich miast. Pierwsze wzmianki o mieście, które przetrwały do naszych czasów, pochodzą z 997 roku. Gdańsk był miastem królewskim i hanzeatyckim. W XVI wieku było uważane za najbogatsze miasto Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Gdańsk był również miejsce dziejowych wydarzeń w najnowszej historii świata – to tam na Westerplatte Polacy próbowali bohatersko bronić ojczyzny przed niemieckimi atakami atakami podczas wybuchu II wojny światowej. To również w gdańskiej stoczni narodził się antykomunistyczny ruch Solidarności, który zmienił polityczny obraz Europy na przełomie lat 80. i 90. Dowiadując się o tym wszystkim po raz pierwszy, poczułam dumę z faktu, że tak piękne, cenne i fascynujące miejsce należy do naszego polskiego dziedzictwa narodowego.

O szczegółach wielkiej historii Gdańska i jego zabytkach opowiem Wam już w tę sobotę w odcinku #106 programu, Flavor of Poland. A tymczasem, wracam wspomnieniami z powrotem na plaże, a mianowicie, do Orłowa, małej miejscowości znajdującej się w Gdyni. Tam odbyłam swój pierwszy spacer po piaskach polskiego wybrzeża, udałam się na przejażdżkę kutrem z lokalnymi rybakami i osobiście z nimi dostarczyłam złowione ryby do położonej na plaży w Orłowie niezwykle lubianej restauracji w polskim Trójmieście. Ta restauracja to Tawerna Orłowska! Znaleźć w jej menu można najlepsze specjały Bałtyku –tatar ze śledzia, kotlety z dorsza, kalmary w oliwie z oliwek, trio nadmorskich pierogów z dorszem, makreli i pstrąga, polane stopionym masłem klarowanym lub niesamowicie pożywna sałatka z trawy morskiej! Ale największą specjalnością restauracji są świeżo złowione ryby z Bałtyku, grillowane do perfekcji przez zespół kulinarny restauracji i podawane z idealną parą przepysznych przystawek. Dzięki nim w sezonie letnim restauracja zmaga się z ogromna  liczbą gości, którzy nie mogą się doczekać, aby zasiąść przy stołach i rozpocząć ucztowanie. Ja na szczęście dotarłam do Tawerny Orłowskiej zanim pojawiły się tłumy i w czasie mojej wizyty poznałam procedury przygotowywania świeżo złowionej ryby, które mi przedstawił kucharz tawerny.

A jak już mowa o lekcjach kulinarnych, to przy okazji zdradzę, że moje przygody w Gdyni również zaprowadziły mnie do siedziby Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, gdzie odkryłam sekretny przepis słynnej zupy bursztynowej lokalnego kuchmistrza, Pana Andrzeja Ławniczaka. Zupa bursztynowa to zupa rybna składająca się, jak to opisuje autor przepisu, „z wszystkiego najlepszego, co nam daje Matka Ziemia i Ojciec Neptun.” O szczegółach jej składników dowiemy się w sobotę 20 czerwca o godzinie 11 rano w kolejnym odcinku Flavor of Poland.

Nasza wizyta w Trójmieście zabierze nas również na pokład legendarnego okrętu, Dar Pomorza, na spacer po najdłuższym molo nad Bałtykiem, czyli Molo w Sopocie, jak również na spacer przez korytarze Muzeum Emigracji w Gdyni, które honoruje historię milionów Polaków, którzy odbyli odważną podróż z ojczyzny, aby rozpocząć nowe życie w innej części świata. Zapraszam, zatem, na tę szczególnie sentymentalną i piękną letnią przygodę nad Morzem Bałtyckim w Polsce. Przespacerujemy się po ojczystych plażach  i ulicach pięknych nadmorskich miast za pośrednictwem kanału WTTW PBS Chicago w sobotę, 20 czerwca o godzinie 11 rano.

 

Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony http://www.flavorofpoland.com. Z kolei w mediach społecznościowych umieszczane są wszelkie aktualności odnośnie programu i ciekawostki z mojej podróży po Polsce: @flavorofpoland na Instagram, Facebook i Twitter.

Zaprasza prowadząca program:

Aleksandra August

Zdjęcia z archiwum Flavor of Poland