REKLAMA

2131661537 views

REKLAMA

2131661536 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaNa Jackowie odsłonięto ulicę im. Jadwigi Kaczyńskiej

Na Jackowie odsłonięto ulicę im. Jadwigi Kaczyńskiej

-

W niedzielę, 6 maja po zakończeniu mszy w Bazylice św. Jacka uroczyście nazwano fragment ulicy przy skrzyżowaniu Milwaukee i Belmont imieniem Jadwigi Kaczyńskiej, matki Jarosława i Lecha Kaczyńskich. W uroczystościach udział wzięła delegacja z Polski na czele z Anną Paluch – posłanką PiS i Barbarą Chrobak – posłanką Kukiz’15.

Posłanka Anna Paluch odczytała zebranym list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, a posłanka Barbara Chrobak biografię patronki ulicy.

REKLAMA

Inicjatorem przedsięwzięcia był Bogdan Dola, polonijny działacz i producent telewizyjny. Ma on na swoim koncie już kilka podobnych uroczystości, w tym honorową ulicę imienia nieżyjącego już prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (skrzyżowanie Belmont i Central).

Wśród nielicznej grupy uczestników niedzielnej uroczystości obecni byli goście honorowi: chicagowscy radni Ariel Reboyras (30. okręg miejski) i Chris Taliaferro (29. okręg), burmistrz miasta Franklin Park Barrett Pedersen oraz konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki.

Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, w czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką, harcerką Szarych Szeregów w Starachowicach na Kielecczyźnie, nosiła pseudonim „Bratek”. Należała do zastępu „Zioło” w drużynie im. Emilii Plater. Od 1944 r. pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Po wojnie wstąpiła do Sodalicji Mariańskiej. W 1948 r. wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego, którego poznała na jednym z balów karnawałowych na Politechnice Warszawskiej. W 1949 r. urodziła dwóch synów – bliźniaków: Jarosława i Lecha.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (1)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (2)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (3)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (4)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (5)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (6)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (7)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (8)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (9)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (10)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (11)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (12)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (13)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (14)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (16)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (17)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (18)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (19)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (20)
 • Ulica Jadwigi Kaczynskiej (21)

14 KOMENTARZE

 1. Jak widac kacza grypa dotarla do Chicago. A tak powaznie to od dluzszego czasu zastanawia mnie jeden fakt z zycia klanu Kaczynskich. Jak to mozliwe, ze zolnierz AK w PRL-u robil kariere i otrzymal od komunistycznych wladz wille na Zoliborzu, kiedy inni AK-owcy w tym samym czasie byli katowani i mordowani w UB-eckich mordowniach? Jak to mozliwe, ze nad rodzina Kaczynskich byl rozlozony parasol bezpieczenstwa do tego stopnia, ze gdy Jarosław nie zdal z klasy do klasy intetweniowal partyjny kacyk, ktory kiedy rada pedagogiczna szkoly do ktorej uczeszczal Jarosław odmówiła awansu do nastepnej klasy, przeniosl go do innej szkoly gdzie zaliczono mu rok mimo paly na swiadectwie. Moze jednak sie okaze, ze najwiekszym szpiclem powojennej Polski byl Rajmund -ojciec Kaczynskich?Ciekawe co na to lepszy sort, tak bardzo walczacy z komuna? Pewnie znowu jak to u nich zwykle bywa okaze sie ze swoj UB-ek to dobry UB-ek……

  • Wstydziłbyś się @Normals wypisywać takie oszczerstwa!
   Każdy przecież wie, że błogosławiona (wkrótce święta) profesor doktor habilitowana pani Jadwiga Kaczyńska jako druga kobieta w dziejach doznała łaski niepokalnanego poczęcia.
   *
   A zatem żadnego obywatela Rajmunda nigdy nie było. Zresztą gdyby był, to przecież obaj jego synowie wspominaliby ojca swego, jako wzorowi synowie, bardzo często i z wielkim wzruszeniem.
   Nie znając podstawowych faktów co do zwiastowania pannie Jadwidze siejesz tylko w umysłach poczciwych zamęt i w ten sposób pomagasz mordzie zdradzieckiej Tuskowi.
   *
   Szkoda tylko, że pan Jacek Boczarski zapomniał dodać, iż bł. Jadwiga K. nie tylko brała udział w Powstaniu Warszawskim 1944 ale była tego powstania faktycznym dowódcą.

 2. śp. Jadwiga Kaczyńska-Jasiewicz, Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska z domu Mackiewicz niczemu nie są winni. To chory syn i brat Jarosław gloryfikuje własną rodzinę. Nie można obrażać się na prezesa paranoika, choroba to choroba. To pochlebcy tworzą kult jednostki, ze strachu, dla własnej korzyści, z głupoty. Myślę, że za tą decyzją “poszły pieniądze”, albo pójdą. Schlebianie Kaczyńskiemu jest opłacalne. Wójt gminy Pcim raz w telewizji pochwalił Kaczyńskiego i został prezesem Orlenu z astronomicznym zarobkiem. Tak to działa.

  • @Yaroon 14 maja, 2018, 01:14
   “śp. Jadwiga Kaczyńska-Jasiewicz”
   “Świętej pamięci”? Takiej samej przeklętej pamieci jak mamuśka rydzyka. Wychowała dwóch najgorszych szkodników we wspólczesnej historii Polski. Tylko właśnie z mamuśką rydzyka mogą sobie łapki podać.
   *
   Lech Kaczyński niczemu nie jest winny?
   A 95 samolotowych trupów to nic?
   Zapomniałeś jak gnoił pilota, który mu uratował życie? Bydlak chciał się na katyńskich grobach lansować, kampanię wyborczą na cmentarzu robić, gnój jeden.
   Dostał na co zasłużył, przydupasa Błasika zamiast po Mierosławcu wywalić na zbity pysk – awansował. Szkoda tylko nie-pisowców, którzy razem z pisdzielskim łajnem tam zginęli.

  • Myślenie dwubiegunowe: dobrze-źle, białe-czarne jest proste i najczęściej infantylne (zdzieciniałe). Co ci zawiniła matka Rydzyka czy śp. Jadwiga Kaczyńska? Znałeś je? No to nie szczekaj. A śp. Lech Kaczyński był “hamulcowym” dla brata Jarka, hamował jego zapędy, nie pozwalał na takie brewerie. Bliźniacy inaczej funkcjonują i jak szczerze stwierdził w jednym z wywiadów Jarosław po śmierci brata: “Życie się dla mnie skończyło”. Piszesz o szkodnikach ale co oni zaszkodzili? To są emocjonalne wojenki a nie ruina gospodarcza. Gdy wyłączysz radio, telewizor, internet tej “wojny polsko-polskiej ” nie ma, to hałas medialny, medialne hieny muszą żyć dzięki kłótniom. Najczęście podsycają do sporów.

 3. Ja się “podszywałem” 🙂 pod Normalsa w szmatławcu Jarmakowskiego “Progressie.” Tam dopiero cenzura – jak to w gadzinówce. Gdyby mogli, to by Polskę utopili we krwi, tacy z nich “patrioci”. Ale czego spodziewać się po szubrawcach ?

  • Nierozumiem takich takich ludzi niklot. Co ci to dalo ze sie pode mnie podszyles? Wstydisz sie swojego zdania?

  • Dlatego, że moje komentarze zawsze odrzucał, tzn z moim nickiem 🙂 ..a stwierdziłem, że to obrzydliwe 🙁

 4. A ten murzyn, to nie syn kominiarza z Sandomierza? (Żart wzięty z filmu “Czterej pancerni i pies” – jak Gustlik nadawał nową tożsamość dla Gruzina Grigora) . A nasze posłanki Paluch i Chrobak wyglądają jakby się ubrały na odpust do Nowego Targu albo do Braniewa. Ale obciach, normalne kołchoźnice. A ten mały, wąsaty w za długich spodniach- na krawat cię nie stać łachmyto?

 5. zza kaluzy – zawsze pojebie wiedzalem ze jestes psycholem….bardzo niebezpiecznym psycholem Ludzie na forum maja ten komfort ,ze moga czytac , komentowac badz ignorowac tresc twoich postow Rodzina , sasiedzi lub przypadkowi ludzie w obcowania z toba nie maja juz tego komfortu

 6. Nic nie mam I jednoczesnie nie znam Mamy Kaczysnkich (ale Matka jest zawsze Matka ) ja tez stracilem Mame nie tak dawno bo 31 -Marca zmarla majac 84-lata , tez chcialbym jakos to upamietnic z tym ze bedac przecietnym obywatelem (niemajacym nic wspolnego z polityka) jedynie na grobie widniec bedzie napis I oczywiscie w moich wspomnieniach . Wstrzymuje sie tez od jakichkolwik komentarzy ale z nazwa ulicy SP. Pani Kaczynskiej to jest w pewnym sensie upolitycznienie , gdyby kazdy z nas chcial upamietnic w taki sposob w Chicago mozliwe zw 1/3 ulic albo I wiecej nosily by Polkie Nazwiska .

 7. Czolem Zojnierzu ( Christopher)… mysle ze bardziej chodzi o upamietnienie nazwizka- tej bardzo Polskiej ulicy- absolutnie nie jej zmiany . Kto chce bedzie pamietal i moze wzpomni tym ktorzy zapomnieli. Najwazniejsze jednak abysmy swoje Mamy wsopominali- bo byly tak naprawde tylko nasze Trzymaj sie chlopie bo bedzie dlugo bolalo Pozdrawiam

REKLAMA

2126717490 views

REKLAMA

REKLAMA

2126717507 views

REKLAMA

REKLAMA

2128513827 views

REKLAMA

2126717517 views

REKLAMA

2126717521 views

REKLAMA

2126717525 views