REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Muzeum Polskie w Ameryce wsparte grantem z MSZ

Muzeum Polskie w Ameryce wsparte grantem z MSZ

-

W październiku 2012 roku Muzeum Polskie w Ameryce i Biblioteka MPA, dzięki współpracy z konsulem Robertem Rusieckim, z Referatu Współpracy z Polonią Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago złożyły wnioski o dofinansowanie projektów polonijnych na rok 2013. Wnioski te zostały przekazane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) w Warszawie z pozytywną rekomendacją Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago. Po otrzymaniu z MSZ informacji o rozstrzygnięciu konkursu projektów, MPA zostało poinformowane, że w roku bieżącym zostaną MPA przyznane środki w wysokości 30 tys. dolarów – na realizację poniższych przedsięwzięć:

Uroczyste podpisanie umow w konsulacie RP 18 maja 2013 r. NA zdjęciu: H. Misterka, J. Siegel, J. Loryś, M. Cieśla, P. Kapuścińska, K .Zieliński, R. Rusiecki
Uroczyste podpisanie umow w konsulacie RP 18 maja 2013 r. NA zdjęciu: H. Misterka, J. Siegel, J. Loryś, M. Cieśla, P. Kapuścińska, K .Zieliński, R. Rusiecki

REKLAMA

PROJEKT 1: Digitalizacja fotografii z kolekcji MPA (10 tys. dol.)

PROJEKT 2: Zakup wyposażenia (szufladziaków i półek) do Archiwum (7 tys. dol.)

PROJEKT 3: Przygotowanie wystawy o losach b. żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 (5 tys. dol.)

PROJEKT 4: Biblioteka Muzeum Polskiego – dofinansowanie programu konserwacji starodruków (8 tys. dol.)

W minony piątek, 18 maja 2013 w Konsulacie Generalnym RP w oficjalnym spotkaniu uczestniczyli: konsul generalna RP Paulina Kapuścińska, dyrektor operacyjny Jan Loryś ,którzy podpisali oficjalne umowy, a ponadto prezes MPA Maria Bronny Ciesla, konsul Robert Rusiecki, wicekonsul Konrad Zieliński, kierownik Archiwum MPA Halina Misterka, kierownik Biblioteki MPA Małgorzata Kot oraz kustosz Kolekcji Fotograficznej MPA Julita Siegel.

Zespół MPA jest bardzo wdzięczny Konsulatowi RP za pozytywną rekomendację oraz MSZ za przyznanie nam tak pokaźnej sumy, która pozwoli na realizację tych czterech ważnych projektów.

Dzięki powołanemu do życia w 2012 roku projektowi „Rare Book Conservation Project”, konserwacji cymeliów BMPA oraz datkom prywatnych sponsorów BMPA stara się oddawać do konserwacji najcenniejsze cymelia. Obecnie, dzięki grantowi MSZ poddamy konserwacji ponad 10 najstarszych książek datowanych z XVII i XVIII wieku. BMPA współpracuje w sprawach konserwacji z profesorem Jamesem Twomeyem z Dominican University. Pomoc wolontariuszki Iwony Bożek zaowocowała przygotowaniem katalogu najbardziej zniszczonych cymeliów. Podpisanie oficjalnej umowy umożliwi BMPA już w ciągu tego tygodnia przekazanie książek konserwatorowi. W przyszłości będziemy informować wszystkich zainteresowanych o postępie prac konserwatorskich. Książki poddane konserwacji dzięki funduszom MSZ zostaną opatrzone stosownym ekslibrisem informującym o tym darze.

Więcej informacji na temat tego programu znajduje się na stronie MPA www.polishmuseumofamerica.org i na stronie Facebooka Polish Museum Library. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wsparcia tego ważnego przedsięwzięcia.

Zaproszenie na Bal Letni MPA

Przypominamy o naszej głównej muzealnej imprezie dochodowej – Balu Letnim. Termin zgłoszeń upływa 31 maja. Udział w balu to nie tylko sposób na dobrą zabawę w znakomitym towarzystwie, to przede wszystkim pomoc Muzeum Polskiemu w Ameryce! Historia Balu Letniego Muzeum Polskiego w Ameryce sięga 1980 roku. Odbywa się w najwspanialszych salach metropolii chicagowskiej i przedmieść.  Bal uważany jest za najbardziej wytworną imprezę sezonu.

W tym roku bardziej niż kiedykolwiek, jako instytucja nie przynosząca dochodu, liczymy na Państwa pomoc i wsparcie w zachowaniu i promocji dziedzictwa zarówno kultury polskiej, jak i polsko-amerykańskiej.

Muzeum Polskie w Ameryce (984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL. 60642) zaprasza swoich Przyjaciół i Sympatyków w piątek, 7 czerwca 2013 roku na 33. Bal Letni. W tym roku odbędzie się on w Rosewood Restaurant & Banquets przy 9421 W. Higgins Rd., Rosemont, IL 60018.  Bal (black tie) rozpoczną koktajle o godzinie 19:00., kolacja zostanie podana o godzinie 20.  Do tańca zagra renomowana Anthony Kawałkowski Orchestra.  Bilety w cenie 175 dolarów od osoby.  Część opłaty za bilet oraz wszelkie dotacje na rzecz Muzeum Polskiego w Ameryce można odliczać od podatku.

Nagrodę Ducha Polskości (Polish Spirit Award) w tym roku otrzyma Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, za swoje osiągnięcia w pielęgnowaniu języka polskiego, geografii i historii Polski oraz tradycji i kultury polskiej na ziemi amerykańskiej.

Rezerwacje do 31 maja, prosimy dzwonić pod numer 1-773-782-2601. Prosimy wystawiać czeki na The Polish Museum of America. Jeśli Państwo nie możecie uczestniczyć w Balu Letnim, prosimy o wsparcie nas poprzez wykupienie biletów na loterię. Bilety są dostępne w MPA lub Bibliotece MPA. Wygrane: 2,5 tys. – 1. nagroda, 1000 dol. – 2. nagroda, 750 dol. – 3. nagroda, 500 dol. – 4. nagroda. Zwycięzca nie musi być obecny na balu. (Koszt biletu na loterię: 10 dol., 3 za 25 dol., natomiast 8 za 50 dol. – informacje pod numerem telefonu 1(773)384-3352 w. 101).

Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc okazaną nam w czasie przygotowań. Dziękujemy ofiarodawcom i wolontariuszom.

Informacja balowa na Facebooku: www.facebook.com/events/194063327409627/

Dodatkowe zdjęcia z poprzednich balów znajdują się na naszej muzealnej stronie internetowej pod adresem: http://www.polishmuseumofamerica.org/v4/PolishVersion/MPAStronaGlowna.htm oraz na stronie komunikatora Facebook – Polish Museum of America www.facebook.com/pages/Polish-Museum-of-America/96920757924

Szanowni Państwo, spośród Polonii zaledwie 1370 osób to członkowie MPA. Muzeum nie jest utrzymywane przez rząd polski, rząd federalny USA ani przez miasto Chicago. Istnienie oraz dalszy rozwój placówki muzealnej jest naszym wspólnym dziełem, odpowiedzialnością i obowiązkiem. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w programie członkowskim! www.polishmuseumofamerica.org

W imieniu zespołu MPA, opracowała:

 Małgorzata Kot

Zdjęcia:

Julita Siegel i Małgorzata Kot

2 KOMENTARZE

  1. Mam kilka podstawowyxh pytan: Z kad sie wziely pieniadze akurat na ten cel? Czy rzad Polski (Ludowej) ma plany “wspierac” finansowo “inne” i “jakie” instytucje Polonijne? Przeciez ten rzad z Polski (Ludowej) tych pieniedzy z powietrza nie “wytrzepal”? Ten Polski podatnik musial te pieniadze wplacic do tzw. Skarbu panstwa. Panstwo-rzad musialo tez miec “pozwolenie” te pieniadze wydac. Kogo sie pytali “czy wolno” i akurat $ 30,000.-. Czy tez “pytali” sie rzadu USA czy “wolno” im finansowo “wspierac” instytucje za granica Polski (Ludowej), tzn. w USA? Przeciez jest to obowiazek “obywateli USA wspierac “swoje” instytucje, przez “swoich” podatnikow. Czy to czasem nie wyglada jak “Foreign Aid” tylko na odwrot. Kiedys rzad USA wspieral Polske (Ludowa). Historia kolem sie toczy. No ale obywatel USA tez na to NIE glosowal.
    Kiedys jakis tam bankier powiedzial: “dajcie mnie kontrole nad pieniedzmi, a nie robi mnie roznicy kto jest tam w polityce”. Ten co kontroluje funduze rzadu, kontroluje instytucje rzadowe: polityczne; czy tez i prywatne. Czy tez PRL nie chce nas kontrolowac finansowo teraz.? No ciekawe rzeczy sie dzieja na swiecie. Tylko prawda jest ciekawa.
    http://www.wicipolskie.org

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks