0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Minął rok…

-

STYCZEŃ

Wypadek na nartach. Polka w ciężkim stanie

REKLAMA

Tragicznie zakończył się sylwestrowy wyjazd do Kolorado dla Joanny i Mateusza Baranowiczów – polskiego małżeństwa zamieszkałego w Chicago. Joanna Baranowicz po wypadku na nartach, ze złamanym kręgosłupem, czekała na kosztowny transport do Chicago. To dzięki pomocy Polonii, która odpowiedziała na apel o pomoc na portalu GoFundMe, Baranowicze zebrali ponad 38 tys. dol. Joannę udało się przetransportować do Wietrznego Miasta specjalnie przystosowanym do tego samolotem.

Polski kierowca ciężarówki ciężko postrzelony

Kierowca ciężarówki Krzysztof Bogucki został ciężko postrzelony podczas pracy. 47-letni Bogucki nie był ofiarą przypadkowej przemocy; do Polaka strzelał inny kierowca. Do zdarzenia doszło 3 stycznia na stacji obsługi Pilot w miejscowości Gillman w powiecie Iroqouis na południu Illinois.

Nie żyje Karolina Stepek. Miała 40 lat

22 stycznia zmarła Karolina Stepek, chicagowska policjantka, która pracowała także w polonijnych mediach. Karolina przegrała walkę z rakiem. W tym życiowym doświadczeniu pokazała niezwykłą siłę i postawę.

Tajemnicze morderstwo przed polską szkołą

27 stycznia wieczorem w polskiej szkole im. Heleny Modrzejewskiej w Naperville odbywał się spektakl z okazji Dnia Babci i Dziadka. W czasie, gdy uczniowie z rodzinami oczekiwali na występ aktorów, na parkingu przed szkołą zginął człowiek. Matthew Lange, ojciec jednego z uczniów, został zamordowany kilkoma strzałami w głowę. Zagadki jego śmierci do dziś nie udało się rozwiązać.

LUTY

Lokalny Ośrodek Metodyczny w Chicago

3 lutego 2017 r. w Konsulacie Generalnym RP powołany został Lokalny Ośrodek Metodyczny w Chicago, inaugurujący ścisłą współpracę między Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jest to trzeci na świecie i pierwszy w Stanach Zjednoczonych ośrodek służący polonijnym pedagogom.

Nie żyje ojciec Błażej Karaś – założyciel Anawim, wspólnoty dla bezdomnych Polaków

W domu zakonnym w Wisconsin zmarł franciszkanin ojciec Błażej Karaś, założyciel wspólnoty Anawim przy parafii Świętej Trójcy w Chicago. Ojciec Błażej związany był z parafią Świętej Trójcy od przeszło 25 lat. Był również opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przy parafii Świętego Jacka. Na Trójcowie założył schronisko dla osób uzależnionych i bezdomnych, które prowadził z Teresą Mirabellą. Od początku mieszkał ze swoimi podopiecznymi. Ze względu na stan zdrowia w 2013 roku ojciec Błażej odszedł z parafii Świętej Trójcy i zamieszkał w domu zakonnym w Wind Lake w Wisconsin.

Piotr Róg, sprawca śmiertelnego wypadku w Des Plaines

21-letni Piotr Róg, który jadąc z prędkością ponad 100 mil na godzinę zabił 16 lutego trzy osoby i sam zginął w wypadku w Des Plaines k. Chicago, był wielokrotnie karany za różne wykroczenia drogowe, a jego prawo jazdy było czterokrotnie zawieszane. Takiej liczby wykroczeń większość kierowców nie ma przez całe życie.

MARZEC

Bohaterska Polka uratowała człowieka z płonącego budynku

Małgorzata Rostecka jako jedyna z tłumu gapiów wbiegła do płonącego budynku na osiedlu Barrington Lakes w podmiejskim Hoffman Estates i wyciągnęła na wpółprzytomnego 62-letniego sąsiada. Mężczyzna przeżył dzięki Polce.

Podwójne dożywocie dla Johna Granata za zabójstwo rodziców

„Jestem sędzią od 19 lat, prokuratorem byłem przez 15 lat. W mojej pracy widziałem tysiące przypadków: porachunki gangsterskie, gwałty, tortury, morderstwa, zabójstwa dzieci i noworodków. Jednak żadna z tych strasznych zbrodni nie równa się temu, czego dokonał Pan na swoich rodzicach” – zwrócił się do Johna Granata juniora sędzia Neil J. Linehan, skazując go 23 marca 2017 r. na dwa wyroki dożywocia za zabójstwo swoich rodziców.

Mirosław Niedziński nowym prezesem KPA, IL

Wybory na prezesa wydziału stanu Illinois Kongresu Polonii Amerykańskiej wygrał Mirosław Niedziński. Czternastu kandydatów ubiegało się o sześć stanowisk wiceprezesa 27 marca w Chicago. Pozostali kandydaci do zarządu nie mieli opozycji.

KWIECIEŃ

Generał Rowny skończył 100 lat

Gen. Edward Rowny, główny negocjator porozumień rozbrojeniowych Stanów Zjednoczonych z ZSRR, doradca pięciu prezydentów USA, 3 kwietnia skończył 100 lat. W rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie zorganizowano z tej okazji przyjęcie urodzinowe. Okolicznościowe życzenia przesłała również redakcja „Dziennika Związkowego”.

Wybory samorządowe

Tylko niektórym kandydatom polskiego pochodzenia powiodło się 4 kwietnia w wyborach samorządowych na przedmieściach Chicago. Reelekcję na urząd burmistrza wygrali Matthew Bogusz w Des Plaines, James Chmura w Norridge i Andrew Przybylo w Niles; porażkę ponieśli Barbara Piltaver w Schiller Park i Alan Nowaczyk w Willow Springs oraz startujący po raz pierwszy w Park Ridge Lucas Fuksa. Także Sergiuszowi Zgrzębskiemu w Bensenville nie udało się zdobyć fotela radnego.

Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich w Elmwood Park

9 kwietnia w podchicagowskim Elmwood Park odsłonięto tablicę nadającą oficjalnie ulicy 76 Court przy skrzyżowaniu z Wellington Avenue honorową nazwę Lech & Maria Kaczynski Way. Odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Elmwood Park w asyście najmłodszych mieszkańców miasteczka.

Obchody katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej

10 kwietnia, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej w Chicago modlono się w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim odczytano list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza skierowany do Polonii. W chicagowskich obchodach wziął udział ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

150-lecie kościoła św. Stanisława Kostki

23 kwietnia półtora tysiąca wiernych wypełniło po brzegi mury kościoła św. Stanisława Kostki w Chicago, aby pod przewodnictwem kardynała Blase’a Cupicha wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych 150-lecia kościoła.

MAJ

Parada 3 Maja

6 maja chicagowska Polonia udziałem w dorocznej paradzie uczciła 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zdaniem organizatorów – Związku Klubów Polskich, to największe poza granicami Polski obchody trzeciomajowego święta, w których co roku bierze udział kilka tysięcy osób.

Dwie wystawy w Thompson Center

Od 15 do 19 maja w Thompson Center, w chicagowskim śródmieściu, gościły dwie fascynujące wystawy. Dzięki Muzeum Polskiemu w Ameryce zobaczyliśmy „Dawne polskie Chicago” – fotograficzny zapis życia Polonii w latach 1850-1941. Druga ekspozycja dotyczyła Chrztu Polski, a zorganizowało ją Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

CZERWIEC

Msza F-dur księcia Poniatowskiego

4 czerwca miała miejsce amerykańska premiera Mszy F-dur księcia Józefa Poniatowskiego, która odbyła się w kościele Trójcy Świętej w Chicago i zainaugurowała Projekt Poniatowski, mający za zadanie przybliżyć publiczności twórczość polskiego kompozytora.

Beksiński w MPA

8 czerwca w Muzeum Polskim w Ameryce otwarto wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Był to pierwszy oficjalny pokaz dzieł artysty na zachodniej półkuli.

30-lecie góralskiego radia

17 czerwca – Radio Związku Podhalan w Ameryce Północnej świętowało jubileusz 30-lecia podczas gali, która odbyła się w chicagowskim Domu Podhalan. Na wydanym z tej okazji bankiecie spotkało się prawie 200 osób.

LIPIEC

Wielka woda

Mieszkańcy północnych obszarów aglomeracji chicagowskiej – również Polacy – zmagali się z powodziami. Gubernator Bruce Rauner ogłosił stan klęski żywiołowej w kilku powiatach.

Ks. Mirosław Król nowym kanclerzem polonijnego ośrodka w Orchard Lake

Nowym kanclerzem polonijnego ośrodka oraz zakładów naukowych w Orchard Lake w stanie Michigan został wybrany ks. kanonik Mirosław Król, dotychczasowy proboszcz i kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w stanie New Jersey oraz prezes Fundacji św. Jana Pawła II w USA.

SIERPIEŃ

XXX polonijna pielgrzymka do Merrillville

12-13 sierpnia 2017 r. pod hasłem „Odmawiajcie codziennie różaniec” z kościoła św. Michała Archanioła wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville w stanie Indiana. Długość trasy – ok. 32 mil (54 km).

Już nie Belmont, ale Ziemia Podhalańska Way

Pomiędzy Sayre a New England w Chicago ulica Belmont ma nową nazwę – Ziemia Podhalańska Way. W uroczystym odsłonięciu honorowej nazwy ulicy wzięli udział zarówno przedstawiciele Polonii, jak i lokalnej administracji.

Konsul Konrad Zieliński: razem udało się wiele osiągnąć

Swoją ponadpięcioletnią kadencję w Konsulacie Generalnym RP w Chicago 18 sierpnia zakończył konsul Konrad Zieliński, rzecznik prasowy konsularnej placówki, wicekonsul ds. współpracy z Polonią.

WRZESIEŃ

Polacy z Houston doświadczeni przez historyczny huragan. Związek Narodowy Polski organizuje pomoc

Taki deszcz zdarza się raz na 800 lat. W Houston w Teksasie uderzył huragan Harvey. „To wydarzenie historyczne. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Nigdy nie moglibyśmy sobie wyobrazić takich prognoz” – mówią przedstawiciele lokalnych władz. Poszkodowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym Polacy zamieszkujący tę sześciomilionową aglomerację.

103.1 FM już gra!

Polonijna radiofonia powiększyła się o nowy, 24-godzinny program na falach FM. Właścicielem nowej częstotliwości jest Związek Narodowy Polski. Całodobowa stacja nadające przez siedem dni w tygodniu na najwyższej jakości częstotliwości.

Zjazd Krajowej Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej w Waszyngtonie

Zjazd Krajowej Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej odbył się w dniach 25–28 września 2017 r. w Waszyngtonie, DC.

PAŹDZIERNIK

Sukces charytatywnego pikniku. Chory Filipek jedzie na leczenie

Nadzwyczaj udało się pożegnanie lata na charytatywnym pikniku na rzecz 3-letniego chorego Filipka Szczęsnego. W zabawach, loteriach i konkursach w podchicagowskim Woodstock udział wzięło ponad 350 osób – dorosłych i dzieci. A co najważniejsze – na leczenie Filipka, który doznał ciężkich obrażeń mózgu i kręgosłupa w wypadku samochodowym, zebrano około 21 tys. dolarów.

Gubernator Rauner spotkał się z delegacją z Polski

Gubernator Bruce Rauner złożył 4 października wizytę w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Chicago, gdzie podczas lunchu spotkał się z przedstawicielami organizacji oraz z delegacją z Krakowa i regionu małopolskiego. Jak stwierdził Rauner, Polska jest długoletnim partnerem handlowym Illinois i Amerykanie polskiego pochodzenia mają ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny stanu. „Illinois i Polskę łączą mocne więzi na różnych ważnych polach. Kwitnie również współpraca z Gwardią Narodową Illinois” – oświadczył gubernator.

Józef Homik obchodzi 50-lecie pracy artystycznej

8 października Józef Homik obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Z wykształcenia organista, absolwent salezjańskiej szkoły organowej w Przemyślu. Od trzydziestu lat uwielbiany przez wiernych bazyliki św. Jacka i kościoła pw. św. Konstancji w Chicago. Z zamiłowania śpiewak operowy obdarzony niepowtarzalnym tenorem, dwukrotny laureat Festiwalu im. Jana Kiepury. Przez dziesięć lat był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. Przed laty podbił serca polonijnej publiczności w Wietrznym Mieście wykonaniem arii Jontka „Szumią jodły na gór szczycie” z IV aktu opery „Halka” Stanisława Moniuszki.

Nagrody dziedzictwa rozdane. KPA honoruje przedstawicieli Polonii

22 października Andrzej Przybyło został 48. laureatem dorocznej Nagrody Dziedzictwa Polskiego przyznawanej przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois za promowanie Polski i polskości na amerykańskiej ziemi. Laureat jest obecnie burmistrzem Niles.

Wicepremier Morawiecki: intensywnie transformujemy Polskę

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przebywał z krótką wizytą w Chicago w drodze na spotkanie gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego odbywające się w Waszyngtonie. Podczas pobytu w Wietrznym Mieście 12 października spotkał się z Polonią oraz lokalnymi środowiskami biznesowymi. Udzielił także wywiadu nasej gazecie.

Polonia na śniadaniu z burmistrzem

29 października około stu osób wzięło udział w śniadaniu zorganizowanym przez Warszawski Komitet Miast Siostrzanych w Chicago dla liderów i sympatyków polskiej społeczności w ramach trwającego Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Gościem specjalnym wydarzenia był burmistrz Rahm Emanuel.

LISTOPAL

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

W sobotę, 4 listopada w nowoczesnym kompleksie kinowym (AMC Rosemont 18, 9701 Bryn Mawr Ave. w Rosemont) ruszyła pełną parą 29. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, największa poza Polską cykliczna impreza promująca film polski i jednocześnie jeden z największych przeglądów filmowych w Chicago.

Zaduszki Jazzowe 2017: uczta dla ducha i ucha

W poniedziałkowy wieczór 6 listopada odbyły się już dziewiętnaste Zaduszki Jazzowe, potwierdzając, że są jedną z najważniejszych imprez w kalendarzu polonijnych wydarzeń muzycznych. W tym roku wystąpiło wiele formacji muzycznych prezentujących odmienne style jazzu. Plejadę polonijnych i chicagowskich muzyków uzupełnili goście z Polski. Niepowtarzalna atmosfera i pięćdziesięciu wykonawców na dwóch scenach przyciągnęły tłumy miłośników jazzu.

Prezentacja paszportu niepodległościowego w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

29 listopada w chicagowskiej siedzibie Konsulatu Generalnego RP odbyła się prezentacja nowego wzoru „paszportu niepodległościowego” związanego z 100. rocznicą odzyskania niepodległości Polski i spotkanie z prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Jakubem Skibą.

GRUDZIEŃ

10 lat Programu Studiów Polskich Uniwersytetu Loyoli

Jubileuszowa uroczystość, w której wzięli udział inicjatorzy programu, a także osoby dziś go tworzące, przyjaciele i goście, była okazją nie tylko do świętowania, ale również zaplanowania dalszego rozwoju. Jubileusz 10-lecia Programu Studiów Polskich Uniwersytetu Loyoli świętowano 2 grudnia w progach uczelni.

Członkowie polskiego zespołu Decapitated oczekują na proces

Wszyscy czterej członkowie polskiego zespołu death metalowego Decapitated, którym zarzuca się zgwałcenie kobiety po koncercie w Spokane w stanie Waszyngton, opuścili areszt i oczekują na proces na wolności. Sąd uchylił 11 grudnia areszt wobec Wacława K., a Michał Ł., Rafał P. i Hubert W. odzyskali wolność 22 listopada. Wszystkim czterem wolno ze sobą utrzymywać kontakty tylko w obecności ich adwokatów. Proces polskich muzyków ma się rozpocząć 16 stycznia.

Dożywocie dla Elżbiety Plackowskiej!

Elżbieta Plackowska, Polka uznana za winną morderstwa dwójki dzieci – Olivii Dworakowskiej i Justina Plackowskiego, została skazana na karę dożywotniego więzienia. W mowie końcowej poprosiła o przebaczenie. Finałowa rozprawa Elżbiety Plackowskiej odbyła się w sądzie powiatu DuPage w Wheaton 15 grudnia.

Zmarł generał Edward Rowny

W wieku 100 lat w Waszyngtonie zmarł 17 grudnia amerykański strateg polskiego pochodzenia generał Edward Rowny. Podczas swojej kariery walczył na frontach w Europie, Korei oraz Wietnamie; był doradcą pięciu prezydentów USA.

(Opracowała redakcja)

fot.Dariusz Piłka

REKLAMA

2091196999 views

REKLAMA

2091197300 views

REKLAMA

2092993759 views

REKLAMA

2091197581 views

REKLAMA

2091197727 views

REKLAMA

2091197874 views