REKLAMA

2131890865 views

REKLAMA

2131890863 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMiesiąc Dziedzictwa Polskiego z Chicagowską Biblioteką Publiczną

Miesiąc Dziedzictwa Polskiego z Chicagowską Biblioteką Publiczną

-

Mazurka Wojciechowska fot.Dioniseo E. Guerra

Jak co roku od 23 lat, bibliotekarze Chicagowskiej Biblioteki Publicznej (CPL) dołączają do licznych organizacji polonijnych w mieście, by świętować Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Rozpoczęli tę piękną tradycję w roku 1994; od tego czasu dużo się w bibliotece zmieniło, większość członków komitetu organizacyjnego, którzy przygotowywali programy w pierwszych latach obchodów, przeszła na emeryturę, ale komitet biblioteczny działa nadal i co roku przypomina chicagowianom o polskim święcie oraz o polskim wkładzie do historii, kultury i nauki światowej.

REKLAMA

Na czele siedmioosobowego komitetu od paru lat stoją dwie bibliotekarki: Isabella Nowak-Osika i Patrice Johnson.

Grażyna Auguścik fot.Krystyna Andryszkiewicz

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się aż 28 programów, sześć spotkań klubu książki i pięć wystaw, oto wybrane imprezy:

– Koncerty muzyczne – wśród wykonawców: Grażyna Auguścik, Marlena Dziś, Mazurka Wojciechowska, zespoły: Gronik, Dziadońki i grupa Eddie’go Korosy.

– Warsztaty rękodzieła artystycznego z udziałem Grażyny Bazylewskiej, Małgorzaty Dreszer i Agnieszki Wiosny.
– Pogadanki dla dzieci z udziałem Lynn Clayton i Megan Wells.
– Pokaz filmu pt.: „The Zookeeper’s Wife” (polski tytuł – „Azyl”, 2017) opowiadającego o wojennych losach dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy w czasie II wojny światowej przechowywali w swojej placówce Żydów.

– Warsztaty dla młodzieży poświęcone wykonywaniu trójwymiarowych świątecznych ornamentów z użyciem laserowego plotera tnącego i drukarki 3D.

– Warsztaty dla miłośników komiksów „Teen Zine”, w czasie których bibliotekarz będzie pomagał rysować komiksy na podstawie życiorysów sławnych Polaków takich jak Maria Skłodowska-Curie i Tadeusz Kościuszko.

– Programy promujące książki takich autorów jak Danuta Urbikas („My Sister’s Mother”) i Ellis Goodman („The Keller Papers”).

– Wystawy prac plastycznych kilku polskich artystów plastyków: Kasi Derdy, Renaty Maliszewski, Joanny Partyki, Vicki Milewski i Joanny Przybylak.
– Spotkania Klubu Interesującej Książki związane z polską tematyką i wykład Victorii Granacki dla młodzieży i dorosłych o architekturze polskich kościołów w Chicago.

Warto także zaznaczyć, że 27 listopada, w ramach programu „One Book, One Chicago”, odbędzie się koncert młodej, utalentowanej wokalistki, wiolonczelistki i kompozytorki polskiego pochodzenia Adeli Skowrońskiej i jej zespołu. Adela śpiewa po polsku, po angielsku i po francusku. W ubiegłym roku wydała swoją pierwszą płytę pt. „Your Wifi Signal Has Been Lost”.

Więcej informacji na temat obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej, znajdą Państwo na stronie internetowej biblioteki www.chipublib.org lub w najbliższej bibliotece należącej do CPL. W bibliotekach lokalnych i w bibliotece centralnej im. Harolda Washingtona można też otrzymać kolorowankę i quiz poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie, a także listę książek sugerowanych do czytania przez dzieci.

Maria Zakrzewska

REKLAMA

2129334853 views

REKLAMA

REKLAMA

2129334867 views

REKLAMA

REKLAMA

2131131187 views

REKLAMA

2129334877 views

REKLAMA

2129334880 views

REKLAMA

2129334884 views