REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Międzyszkolny konkurs wiedzy o Feliksie Konarskim

Międzyszkolny konkurs wiedzy o Feliksie Konarskim

-

1

25 marca w Polskiej Szkole im. Feliksa Konarskiego w Des Plaines odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o patronie szkoły.

Celem konkursu zorganizowanego z okazji przypadających w bieżącym roku szkolnym dwóch ważnych rocznic związanych z postacią Feliksa Konarskiego: 110. rocznicy urodzin i 25. rocznicy śmierci było przybliżenie postaci artysty, a poprzez jego losy i dokonania fragmentu historii Polonii w Chicago. Konkursowi towarzyszyły słowa Wojciecha Młynarskiego napisane na powitanie Konarskiego w Polsce:

Twe piosenki są sercem pisane
Jednym sercem, stęsknionym, gorącym
A piosenkę dla Ciebie, Ref-Renie kochany
Serc powinno napisać tysiące…

W sobotnich zmaganiach konkursowych wzięło udział 23 uczniów z polonijnych szkół: Polskiej Szkoły im. gen. Andersa, Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina, Polskiej Szkoły Językowej im. Feliksa Konarskiego, Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki, Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy oraz Polskiej Szkoły im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powitała ich oraz zapoznała z zasadami i przebiegiem konkursu dyrektor szkoły Anna Witowska. Następnie dyrektor szkoły przedstawiła komisję jurorów w składzie: Barbara Kożuchowska i Julitta Mroczkowska-Brecher, aktorki Teatru Ref-Rena, Joanna Bielobradek, poetka i dziennikarka, a także Jolanta Skoczylas-Bulewicz, wieloletnia nauczycielka szkół polonijnych. Zanim uczniowie rozpoczęli konkursową rywalizację, Joanna Szyszka wprowadziła zebranych w klimat twórczości artysty, wykonując trzy piosenki: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Stare tango” i „Chicago”.

W pierwszej części konkursu, która miała charakter rywalizacji grupowej, uczniowie byli testowani ze znajomości biografii Ref-Rena. Wypisywali słownictwo kojarzące się z postacią Feliksa Konarskiego, podpisywali na mapce miasta, w których przebywał, rozwiązywali krzyżówkę i test dotyczący życia i twórczości artysty oraz łączyli fragmenty wypowiedzi z ich autorami.

W rywalizacji zespołowej laureatami zostali uczniowie następujących szkół:

I miejsce – Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego (Gabriela Lipiński, Dominika Szal, Kacper Zyra)

II miejsce – Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki (Błażej Ezlakowski, Stanisław Ezlakowski, Nicole Jablonski)

III miejsce – Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego (Michalina Brożek, Piotr Zielinski) i Polska Szkoła im. Trójcy Św. (Veronica Alvarado, Paweł Cios, Julia Gugulski)

W drugiej części konkursu o charakterze rywalizacji indywidualnej uczniowie, zwycięzcy rywalizacji drużynowej, odpowiadali na dwa wylosowane pytania dotyczące życia i twórczości Feliksa Konarskiego oraz prezentowali wybrany przez siebie wiersz poety i uzasadniali swój wybór. Podobnie jak część pierwsza, druga odsłona konkursu pokazała, jak wspaniale przygotowani byli uczniowie i z jakim zaangażowaniem walczyli o konkursowe punkty. Jury miało niezwykle trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców. Po skrupulatnym przeanalizowaniu odpowiedzi i przeliczeniu punktów zwycięzcami rywalizacji indywidualnej zostali:

I miejsce – Michalina Brożek (Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego)

i Stanisław Ezlakowski (Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki)

II miejsce – Błażej Ezlakowski (Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki)

III miejsce – Julia Gugulski (Polska Szkoła im. Trójcy Św.)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek, płyty kompaktowe z nagraniami piosenek Feliksa Konarskiego i słodycze, natomiast zwycięzcy cenne nagrody pieniężne.

Feliks Konarski (Ref-Ren) – aktor, poeta, kompozytor – przez większą cześć życia był emigrantem i tułaczem. Z wojskiem generała Andersa przeszedł wojenny szlak polskiego żołnierza przez: Rosję, Iran, Irak, Palestynę, Włochy i Anglię. Wiekopomną sławę zdobył pieśnią „Czerwone maki na Monte Cassino”. Konarski był również autorem setek innych wierszy i popularnych piosenek, a także komedii muzycznych, widowisk, rewii i programów okolicznościowych. Po II wojnie światowej mieszkał i tworzył poza Polską: w Londynie, Paryżu oraz w Chicago. Nazywano go „kronikarzem i bardem emigracji”, gdyż w swoich utworach wyrażał jej myśli, nastroje i uczucia. Polakom rozsianym po całym świecie dawał „polskie słowo okraszone odrobiną humoru i szczyptą sentymentu”.

Anna Siek, Anna Witowska

Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego

  • 1 grupowe konkurs
  • 2 DSC_0032
  • 3 DSC_0036
  • 4 DSC_0039
  • 5 DSC_0041

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks