REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraMałopolska – cel podróży, promocja w Nowym Jorku połączenia lotniczego Kraków-Newark (PODCAST)

Małopolska – cel podróży, promocja w Nowym Jorku połączenia lotniczego Kraków-Newark (PODCAST)

-

Wznowienie przez Polskie Linie Lotnicze LOT bezpośredniego połączenia lotniczego Kraków-Newark było okazją do promocji w Nowym Jorku walorów turystycznych i gospodarczych Małopolski. Przebywająca z tej okazji w Nowym Jorku wicemarszałek Województwa Małopolskiego Iwona Gibas i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” podkreślali, że dzięki wznowionym lotom na trasie Kraków-Newark więcej amerykańskich turystów odkryje Małopolskę, a Polacy po obu stronach Atlantyku będą mogli łatwiej dotrzeć do rodziny.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Iwona Gibas w rozmowie udzielonej naszej gazecie podkreślała, że nie była to pierwsza wizyta delegacji Małopolski w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

– Dwa lata temu, przed pandemią, mieliśmy przyjemność jako delegacja Małopolski uczestniczyć w targach turystycznych w Chicago i wówczas po raz pierwszy podjęliśmy działania, aby prowadzić promocję naszego regionu na amerykańskim rynku turystycznym. Było to naprawdę bardzo obiecujące spotkanie, a na sam koniec tych targów mieliśmy rekordową liczbę rozdanych czerwonych korali i zdominowaliśmy imprezę tym naszym małopolskim gadżetem. Okazją do przyjazdu teraz do Nowego Jorku było przewrócenie po 12 latach bezpośredniego połączenia lotniczego na trasie Kraków-Newark. Bardzo się cieszymy, że udało się lotnisku w Balicach (Kraków Airport) dokonać tego porozumienia i sfinalizować przywrócenie tego połączenia na razie na okres wakacyjny. Przyjechaliśmy całą ekipą z Małopolski, aby pokazać, jak ważne jest to dla naszego regionu połączenie. Zachęcamy także Polonię i jej amerykańskich przyjaciół do odwiedzenia naszej pięknej Małopolski i naszego cudownego miasta Krakowa – powiedziała Gibas.

PLL LOT zainaugurował w sobotę, 4 czerwca, loty transatlantyckie na trasie z Krakowa na nowojorskie lotnisko Newark. Zostały wznowione po 12 latach. Połączenie wykonywane Boeingiem 787 Dreamliner na razie zaplanowano na sezon letni, ale przewoźnik ma nadzieję, że będzie się ono cieszyć zainteresowaniem i pozostanie także w rozkładzie zimowym. Wyloty z nowojorskiego Newark do Krakowa będą odbywały się w piątki, a w drogę przeciwną samolot wyleci w soboty.

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń podkreślał, jak ważne dla Krakowa i Małopolski są połączenia lotnicze, w tym międzykontynentalne ze Stanami Zjednoczonymi.

– Ogromnie się cieszymy, że połączenie do Nowego Jorku z Krakowa wraca po 12 latach. Kilka lat temu powróciły również połączenia do Chicago, a obecnie Polskie Linie Lotnicze LOT latają z Krakowa do Chicago już 4 razy w tygodniu w sezonie letnim. Połączenie do Nowego Jorku jest na razie dostępne raz w tygodniu na okres sezonu letniego, ale mamy nadzieję, że zostanie rozszerzone na cały rok kalendarzowy – powiedział Biedroń.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Iwona Gibas jest przekonana, że oferta turystyczna jej regionu oraz walory Krakowa zainteresują turystów ze Stanów Zjednoczonych i mieszkających tutaj Polaków, którzy będą chcieli spędzić w kraju urlop.

– Myślę, że nasz regionalizm, nasze dziedzictwo kulturowe, które w ostatnich latach mamy szczególnie dofinansowane, nabiera naprawdę nowego blasku. Mamy ofertę dla koneserów sztuki i miłośników spędzania urlopu na łonie natury. Mamy rewelacyjną kuchnię regionalną, a do tego piękny folklor, przepiękne stroje, tańce, śpiewy. Jesteśmy regionem bardzo gościnnym i przyjmujemy wszystkich z otwartym sercem – wychwala walory Małopolski.

Gibas zapytana o inwazję Rosji na Ukrainę i napływ uchodźców wojennych do Polski, przekonywała, że w Małopolsce jest bezpiecznie. – Chciałabym zaznaczyć, że działania wojenne toczą się na Ukrainie i to dość daleko od naszych granic. Uchodźcy wojenni z Ukrainy, których traktujemy jako gości przyjętych z otwartym sercem, naprawdę szybko wdrożyli się w nasze życie. Bardzo wielu spośród nich wraca do swoich rodzinnych stron. Jesteśmy świetnie przygotowanym regionem, aby gościć turystów. Jesteśmy regionem bezpiecznym pod wieloma względami – zapewniała.

Małopolska ma także walory biznesowe, infrastrukturę umożliwiającą organizowanie międzynarodowych spotkań biznesowych, czy naukowych, bo jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów europejskich – dodał prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń.

– Kraków w różnych rankingach międzynarodowych lokuje się w czołówce usług biznesowych dla międzynarodowych organizacji czy koncernów. W samym Krakowie siedzibę ma kilka amerykańskich koncernów i dziesiątki mniejszych amerykański firm. Wspomnę tutaj Cisco, który zatrudnia ponad 2,5 tysiąca pracowników w Krakowie. W Stanach Zjednoczonych chcemy pokazać, to, co my już osiągnęliśmy w Krakowie i w całej Małopolsce, dlatego prowadzimy kampanię „Małopolska – cel podróży”, której przewodnim hasłem jest „Wide Open” – czyli pokazujemy, że jesteśmy szeroko otwarci na świat. Ta kampania jest skierowana głównie na rynek niemiecki i brytyjski, ale właśnie postanowiliśmy ją poszerzyć o Stany Zjednoczone. Na razie przez najbliższe półtora roku będziemy się koncentrować na rynku chicagowskim i nowojorskim, zresztą podobnie działa Polska Organizacja Turystyczna, która też ma swoje przedstawicielstwa w tych bardzo ważnych miejscach dla biznesu amerykańskiego, a zwłaszcza dla Polaków w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli ktoś nie był w ciągu ostatnich pięciu lat w Małopolsce, to praktycznie nie jest w stanie poznać wielu miasteczek. Nasze małopolskie miasteczka i wioski przypominają bardziej Szwajcarię czy Austrię. Mamy świetne obiekty sportowe, tężnie solankowe, nowe parki, centra rozrywki, jak Energylandia. Jesteśmy regionem, który ma największą ilość parków narodowych w Polsce i wiele atrakcji wpisywanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasz region wykazuje się ogromną dbałością o środowisko, a na ulicach małopolskich miasteczek jest czysto. Nie tylko walory estetyczne, ale i bezpieczeństwo jest jednym z naszych najważniejszych atutów – opisywał Biedroń.

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej odsyłał do visitmalopolska.pl – portalu turystycznego prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Przedstawiciele Województwa Małopolskiego i Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz PLL LOT w poniedziałek uczestniczyli w promocji połączenia lotniczego Kraków-Newark w konsulacie RP w Nowym Jorku.
Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wyraził zadowolenie ze wznowienia lotów z jego miasta do Newark. Uznał to za bardzo ważne, a potencjał połączeń Małopolski z USA oszacował na 200 tys. pasażerów. Jako znamienne określił zbliżające się we wrześniu w Krakowie kongresowe wydarzenie. Spotka się tam branża lotnicza z całego świata. „Krakowskie lotnisko będzie gospodarzem światowej organizacji Międzynarodowego Zrzeszenia Portów Lotniczych” – zapowiedział Włoszek.

Konsul RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, nazywając Kraków „polską perełką”, wyraził przekonanie, że połączenie z Newark zapewni nie tylko najdogodniejsze warunki podróży rodzinnych czy ze względów turystycznych. Liczył na ściąganie do Małopolski ludzi szukających miejsca pod inwestycje. Na spotkaniu obecny był także ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

2100306754 views

REKLAMA

REKLAMA

2100306987 views

REKLAMA

REKLAMA

2102103379 views

REKLAMA

2100307130 views

REKLAMA

2100307231 views

REKLAMA

2100307341 views