REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Litwa. Strajk ostrzegawczy szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie

Litwa. Strajk ostrzegawczy szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie

-

fot.koronevskis/pixabay.com
Wilno fot.koronevskis/pixabay.com

 

REKLAMA

Ok. tysiąca osób – uczniów szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie i ich rodziców – wzięło udział w środę w strajku ostrzegawczym. Protestujący sprzeciwiają się reformie oświaty, w wyniku której szkoły z językiem polskim mogą stracić status szkół średnich.

Uczniowie zamiast na lekcje udali się do wileńskiego kościoła pw. św. Ducha na mszę świętą. “Modliliśmy się w intencji zachowania szkół polskich i rozwoju polskiej oświaty na Litwie” – powiedział PAP koordynator komitetów strajkowych szkół polskich Albert Narwojsz.

Minister oświaty i nauki Litwy Audrone Pietriene w środowym wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie, Radia Znad Wilii, powiedziała, że “protest jest wyrazem oczekiwań społeczności szkolnych”. Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zamierza spotkać się z protestującymi. Sprzeciwiają się oni realizowanej obecnie reformie oświatowej, w wyniku której z powodu zmniejszającej się liczby uczniów 17 szkołom z polskim i rosyjskim językiem nauczania grozi utrata statusu szkoły średniej (szkoły z nauczaniem od pierwszej do 12. klasy) i przekształcenie w szkoły podstawowe (z nauczaniem od pierwszej do 10. klasy).

W poniedziałek pod gmachem rządu w obronie oświaty w językach mniejszości narodowych odbył się wiec. Według szacunków policji wzięło w nim udział około 700 osób, a według organizatorów około 2 tys. osób.

“Rodzice są zdeterminowani. Jeżeli obecne nasze działania nie poskutkują, we wrześniu ogłosimy powszechny strajk długoterminowy” – mówi Narwojsz.

Protestujący chcą podjęcia dialogu z władzami w sprawie reformy oświatowej i możliwości odroczenia terminu jej zakończenia. Reforma systemu edukacji trwa na Litwie od dziesięciu lat i ma się zakończyć 1 września 2015 roku.

Jak zaznaczył Narwojsz, Polacy na Litwie liczą też “na reakcję strony polskiej w sprawie obrony polskiego szkolnictwa na Litwie”.

“Liczymy na powołanie polsko-litewskiej grupy roboczej do spraw oświaty” – powiedział. Przypomniał, że “podobna grupa była powołana w 2011 roku, ale wówczas żadnego kompromisu nie osiągnięto”.

Na Litwie jest około 90 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. osób. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks