REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaLitwa. Ambasada RP: zniszczenie ławeczki Ogińskiego to akt ksenofobiczny

Litwa. Ambasada RP: zniszczenie ławeczki Ogińskiego to akt ksenofobiczny

-

Ławeczka Ogińskiego w Wilnie fot.Joanna Bożerodska/zw.lt/wilno.msz.gov.pl
Ławeczka Ogińskiego w Wilnie fot.Joanna Bożerodska/zw.lt/wilno.msz.gov.pl

W Wilnie zniszczono ławeczkę multimedialną poświęconą Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu, którą ofiarowała miastu Ambasada RP w Wilnie. Na ławeczce zamalowano symbole państwa polskiego. Wg polskiej placówki dyplomatycznej jest to akt ksenofobiczny wymierzony w Polskę.

„Traktujemy ten fakt nie tylko jako zniszczone mienie, ale przede wszystkim jako akt ksenofobiczny wymierzony w wizerunek sąsiedniego, zaprzyjaźnionego państwa oraz reprezentującej je placówki dyplomatycznej, a tym samym w dobro stosunków polsko-litewskich” – czytamy w komunikacie ambasady przekazanym w czwartek PAP.

REKLAMA

Ambasada wyraża „głębokie ubolewanie w związku z tym wydarzeniem”.

Na postawionej w styczniu ławeczce Ogińskiego zamalowane zostały wszystkie symbole identyfikujące polskiego darczyńcę: godło państwa, logo ambasady, barwy narodowe.

Ambasada zwróciła się w tej sprawie do policji. O zdarzeniu poinformowano MSZ Litwy i merostwo Wilna. Polska placówka dyplomatyczna liczy na odnalezienie sprawcy, który zostanie ukarany i pokryje koszty naprawy ławeczki.

„To nie jest zwykły wandalizm, to polityczna prowokacja” – powiedział PAP litewski politolog Lauras Bielinis, który nie wyklucza, że „może to wywołać dużo złego nie tylko w stosunkach między państwami, ale też między narodami” polskim i litewskim.

Politolog zaznacza, że władze Litwy powinny jednoznacznie potępić fakt zamalowania polskich symboli na ławeczce, która została sprezentowana miastu przez polską placówkę. „Sprawa ma być zbadana z dużą uwagą, sprawca odnaleziony, a wymierzona kara powinna być maksymalna” – uważa Bielinis.

Grająca ławeczka poświęcona Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu stanęła w styczniu br. na jednym ze skwerów wileńskiej starówki, tuż przy budynku ambasady polskiej i pałacu Ogińskich. Po naciśnięciu guzika można posłuchać utworów kompozytora i informacji o nim.

W ubiegłym roku w Polsce i na Litwie obchodzono Rok Michała Kleofasa Ogińskiego w związku z 250. rocznicą urodzin kompozytora.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

REKLAMA

2114942541 views

REKLAMA

2114942773 views

REKLAMA

REKLAMA

2116739163 views

REKLAMA

2114942913 views

REKLAMA

2114943012 views

REKLAMA

2114943120 views