REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaLech Kaczyński ma swoją ulicę we Franklin Park

Lech Kaczyński ma swoją ulicę we Franklin Park

-

DAR_0487

W podchicagowskim Franklin Park od minionej niedzieli fragment Schiller Blvd naprzeciwko kościoła pw. św. Gertrudy nosi imię Lecha Kaczyńskiego. W odsłonięciu honorowej nazwy ulicy wzięli udział burmistrz miasteczka, konsul generalny RP, lokalni politycy oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.

REKLAMA

Wydarzenie, które odbyło się 12 marca br., odbyło się po zakończeniu niedzielnej mszy świętej w języku polskim, przed kościołem św. Gertrudy we Franklin Park. Nowa nazwa – Lech Kaczynski Way dotyczy fragmentu ulicy Schiller Blvd pomiędzy ulicami Gustav Street i Rose Street.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienia wygłosili: Barrett F. Pedersen – burmistrz Franklin Park, Piotr Janicki – konsul generalny RP w Chicago oraz Frank Spula – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. Błogosławieństwa udzielił ksiądz Tadeusz Dzieszko.

W obecności mieszkańców Franklin Park, parafian św. Gertrudy i Polonii burmistrz Barrett F. Pedersen zainaugurował uroczystość przemówieniem w języku polskim, a następnie już po angielsku nawiązał do tragicznych losów prezydentów: polskiego Lecha Kaczyńskiego i amerykańskiego Johna F. Kennedy’ego. – W tej szkole byłem w pierwszej klasie, kiedy Kennedy był prezydentem i został zamordowany. Cieszę się, że mogę być tu teraz z wami i czcić waszego prezydenta – powiedział Pedersen.

Burmistrz nawiązał także do swojej podróży biznesowej do Polski, podczas której miał okazję poznać wielu Polaków. – Czułem się tam jak w domu, ponieważ występuje wiele podobieństw między Chicago a Polską. Polacy są bardzo pracowici, sumienni i dbają o przyszłość kolejnych pokoleń – podkreślił.

Nawiązując do dziedzictwa prof. Lecha Kaczyńskiego wyjaśnił, że kiedy polsko-amerykańska społeczność Franklin Park zwróciła się do niego i rady miejskiej o uhonorowanie polskiego prezydenta – wszyscy uznali prośbę za słuszną. – Dzisiaj mamy niepowtarzalną okazję uhonorować nie tylko Lecha Kaczyńskiego, ale też wszystkich Polaków, którzy go czczą. W tych burzliwych czasach wszyscy możemy nauczyć się od Kaczyńskiego woli walki, w imię tych, którzy chcą żyć wolni.

Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki również rozpoczął przemówienie od osobistych wspomnień na temat prof. Lecha Kaczyńskiego: – Miałem przyjemność krótko pracować ze śp. Lechem Kaczyńskim, kiedy jako młody chłopak przyszedłem do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie pracowałem w jednej z dzielnic, na Pradze Północ. Wtedy prezydentem Warszawy był prof. Lech Kaczyński. To był wielki człowiek. Ci, którzy go znali, wiedzą również o tym, że był ciepły, serdeczny, oddany swojej rodzinie.

Konsul Janicki krótko przypomniał historię działalności zawodowej prof. Lecha Kaczyńskiego: – Pamiętamy go jako naszego prezydenta, prezydenta Warszawy, ale wspomnę również, że był prezesem Izby Najwyższej Kontroli, ministrem sprawiedliwości, doradcą Wałęsy w okresie Solidarności.

W uroczystości nadania ulicy imienia Lecha Kaczyńskiego wziął udział prezes KPA i ZNP Frank Spula. W przemówieniu, które wygłosił, podkreślił, że nawet najboleśniejsze doświadczenia niosą jakąś lekcję: – Kiedy siedem lat temu wydarzyła się ta tragedia, to było straszne doświadczenie dla Polski i świata, ale na podstawie tego doświadczenia wiele możemy się nauczyć. Stąd płynie ważny sygnał, żebyśmy się trzymali razem. To jest bardzo ważne. Kiedy będziemy razem, mamy siłę. Musimy brać udział w głosowaniu. Pamiętajmy o oddaniu naszych głosów w zbliżających się wyborach. Trzymajmy się razem jak prawdziwa polska rodzina – powiedział Spula.

Po oficjalnych przemówieniach ksiądz Tadeusz Dzieszko udzielił błogosławieństwa miejscu i pogratulował księdzu Erykowi Czarneckiemu – proboszczowi parafii św. Gertrudy za to, że przed jego kościołem będzie ulica upamiętniająca byłego prezydenta Polski – „wielkiego patrioty i dobrego katolika”.

Przed ceremonią burmistrzowi Franklin Park wręczono płaskorzeźbę Świętego Jana Pawła II, autorstwa Leonarda Szczura. Odsłonięcia tablicy nadającej fragmentowi ulicy Schiller Blvd we Franklin Park honorową nazwę Lech Kaczynski Way wspólnie dokonali: Barrett F. Pedersen – burmistrz miasteczka, Camille Lilly, reprezentantka stanu Illinois z okręgu 78., Piotr Janicki, konsul generalny RP w Chicago, Frank Spula, prezes KPA i ZNP oraz ksiądz Tadeusz Dzieszko.

Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do szkoły parafialnej. Wśród uczestników uroczystości był również przebywający z wizytą w USA Bartosz Rybak, prezes Zarządu Europejskiej Fundacji Aktywności Społecznej, który nie krył zadowolenia z udało mu się wziąć udział w wydarzeniu. – Bardzo się cieszę, że podczas mojej wizyty w Stanach Zjednoczonych mogłem brać udział w odsłonięciu nazwy ulicy upamiętniającej mój wielki autorytet, jakim był prof. Lech Kaczyński – powiedział.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

 • DAR_0487
 • DAR_0504
 • DAR_0494
 • DAR_0523
 • DAR_0517
 • DAR_0511
 • DAR_0508
 • DAR_0478
 • DAR_0476
 • DAR_0531
 • DAR_0527
 • DAR_0460
 • DAR_0463
 • DAR_0456
 • DAR_0454
 • DAR_0451
 • DAR_0439
 • DAR_0440
 • DAR_0446
 • DAR_0424
 • DAR_0420
 • DAR_0419
 • DAR_0417
 • DAR_0429

15 KOMENTARZE

 1. Kaczyzm najwyrazniej udziela sie. Rozbawil mnie do rozpuku fragment “Nawiązując do dziedzictwa prof. Lecha Kaczyńskiego” , to sie nazywa mistrzostwo manipulacji bo Lech Kaczynski nigdy nie otrzymal tytulu profesora i nie ma prawo poslugiwac sie tym tytulem przed imieniem i nazwiskiem bo byl tylko profesorem akademickim ( czyli zwyklym belfrem do ktorego grzecznosciowo zwracano sie per panie profesorze) a po drugie jakie dziedzictwo Lecha Kaczynskiego? Byl tragicznym prezydentem, bez jakiegokolwiek znaczacego dorobku politycznego. Zaistnial na arenie miedzynarodowej tylko raz, angazujac sie w konflikt rosyjsko – gruzinski.Byl tak samo pozyteczny dla Polski jak dzis jest Andrzej Duda czyli byl notariuszem PIS z ta roznica ze nie jezdzil nalogowo na narty za pieniadze podatnika.

 2. Normals – Lech Kaczynski byl doktorem habilitowanym ( stopien naukowy), ktory na Uniwersytecie Gdanskim uzyskal stanowisko profesora nadzwyczjnego Kilkanascie lat temu – tytul naukowy mial dwa stopnie – wyzszy …profesor zwyczjny i nizszy…profesor nadzwyczjny…i stad moze nieporozumienia w rozumieniu tego okreslenia To tytulem prawdy o zwyklym ” belfsze” do ktorego zwracano sie grzecznosciowo per panie profesorze Dodam jeszcze ze z bylych prezydentow mielismy jeszcze— polanalfabete , polmagistra i polhrabiego .Panie polnormalny

  • Yankes, jesteś typowym wielbicielem PiSu. Bez zadnych argumentow, bez logiki, bez myslenia. Jedyne co umiesz robic to rzucac się w internecie do innych (w szczególności tych mowiacych prawde, nie propagandy smoleńskie).

  • Yankees ty mi nie tlumacz co to jest profesor nadzwyczajny, fakty sa takie ze nie ma prawa funkcjonowac sformulowanie” prof.Lech Kaczynski ” bo Kaczynski mial prawo uzywac tylko tytulu naukowego doktora a jezeli juz uzywal tytulu profesora nadzwyczajnego to tylko w polaczeniu z nazwa uczelni ktora mu ten tytul nadala i to po tytule doktorskim. Co do twojej osobistej wycieczki odnosnie innych prezydentow jak to ich okreslasz polanafabete czy jakos tak odpowiem ci krotko. A co ma piernik do wiatraka? Tekst nie byl o ulicy Walesy, Kwasniewskiego czy Komorowskiego tylko o ulicy Kaczynskiego. Tylko ograniczone umysly PISiakow domagaja sie igrzysk w postaci pomnikow, miesiecznic , nazywania ulic, placow lotnisk i wszystkiego co tylko sie da imionami swoich ulomnych bohaterow. Takie sa mechanizmy dzialania sekty albo wprowadzania dyktatury ciemniakow. W przypadku PIS jest to jedno i drugie czyli calkowita indoktrynacja religia smolenska i czczenie swoich falszywych bohaterow po to by przejac kontrole nad panstwem. PIS juz zdemolowal TK teraz trwa atak na Sad Najwyzszy . Ta indokrynacja owocuje totalna slepota na nepotyzm i hipokryzje swoich idoli i calkowita bezdyskusyjna akceptacja wszystkich ich dzialan bez zwracania uwagi na koszty. Tak dzialaja sekty, tak dzialaja radykalni muzulmanie, tak dziala PIS.
   A tu masz definicje profesora nadzwyczajnego, przeczytaj i odpowiedz sobie sam czy uzywanie tytulu ” prof. Lech Kaczynski “nie jest zwykla manipulacja i naduzyciem.

   Profesor nadzwyczajny
   Profesor nadzwyczajny (z łac. professor extraordinarius) – stanowisko na uczelni przewidziane dla pracownika naukowego lub naukowo-dydaktycznego, który ma stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora[1]. Ustawodawca dopuszcza także zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego osoby, która ma jedynie stopień naukowy doktora oraz znaczne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej, jednak tylko na podstawie umowy o pracę[2]. Stanowisko profesora nadzwyczajnego jest niższe rangą od stanowiska profesora zwyczajnego. Na uczelniach morskich na stanowisku profesora nadzwyczajnego można zatrudnić doktora, który dodatkowo ma najwyższy dyplom morski, tj. kapitana żeglugi wielkiej bądź starszego mechanika.

   Dla odróżnienia osoby mającej tytuł naukowy profesora od osoby zatrudnionej na stanowisku o tej nazwie, stanowisko profesora nadzwyczajnego zwykło się pisać po nazwisku, razem z akronimem uczelni, przez którą jest zatrudniony, np.:

   dr hab. Jan Nowak, prof. UJ – zapis zgodny z polską normą, czyli poprawny[3],
   dr hab. Jan Nowak, prof. nadzw. UJ – zapis dopuszczalny.
   Ostatnio coraz częściej spotyka się jednak błędną pisownię przed nazwiskiem, zarezerwowaną dla tytułu naukowego, np.:

   prof. UJ dr hab. Jan Nowak – zapis często spotykany, niepoprawny,
   dr hab., prof. UJ Jan Nowak – zapis niepoprawny.

 3. Czy ktoś lubi PiS czy nie to każda inicjatywa związana z Polską jest ważna więc nie wiem skąd tyle nienawiści. A w teraz wyjaśnienie (ludzie, który byli na studiach powinni to wiedzieć) do osób które posiadają tytuł dr hab. a więc są samodzielnymi pracownikami naukowymi zwracamy się prof dla tego ten tytuł jest należycie używany w stosunku do osoby Lecha Kaczyńskiego.

  • Pieprzysz glupoty tak jak Yankees i tyle. Tu masz definicje profesora nadzwyczajnego jakim byl dr. Lech Kaczynski. Przeczytaj sobie na koniec kiedy i jak mozna uzywac tytulu profesora nadzwyczajnego i wtedy komentuj merytorycznie a nie wypisujesz swoje wlasne widzi mi sie.

   Profesor nadzwyczajny
   Profesor nadzwyczajny (z łac. professor extraordinarius) – stanowisko na uczelni przewidziane dla pracownika naukowego lub naukowo-dydaktycznego, który ma stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy profesora[1]. Ustawodawca dopuszcza także zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego osoby, która ma jedynie stopień naukowy doktora oraz znaczne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej, jednak tylko na podstawie umowy o pracę[2]. Stanowisko profesora nadzwyczajnego jest niższe rangą od stanowiska profesora zwyczajnego. Na uczelniach morskich na stanowisku profesora nadzwyczajnego można zatrudnić doktora, który dodatkowo ma najwyższy dyplom morski, tj. kapitana żeglugi wielkiej bądź starszego mechanika.

   Dla odróżnienia osoby mającej tytuł naukowy profesora od osoby zatrudnionej na stanowisku o tej nazwie, stanowisko profesora nadzwyczajnego zwykło się pisać po nazwisku, razem z akronimem uczelni, przez którą jest zatrudniony, np.:

   dr hab. Jan Nowak, prof. UJ – zapis zgodny z polską normą, czyli poprawny[3],
   dr hab. Jan Nowak, prof. nadzw. UJ – zapis dopuszczalny.
   Ostatnio coraz częściej spotyka się jednak błędną pisownię przed nazwiskiem, zarezerwowaną dla tytułu naukowego, np.:

   prof. UJ dr hab. Jan Nowak – zapis często spotykany, niepoprawny,
   dr hab., prof. UJ Jan Nowak – zapis niepoprawny.

  • Yankes zajmij sie chlopaku sportem, podniecaj sie sukcesami Kowalczyk czy Kwiatkowskiego jak to robiles wczesniej, zdecydowanie lepiej ci to idzie niz dyskusje polityczne…. I jeszcze jedno czlowiek ze starcza demencja wlasnie byl na koncercie Trentemøller, polecam moze powinienes wybrac sie od czasu do czasu posluchac muzyki, ponoc lagodzi obyczaje, uszlachetnia i dodaje skrzydel….

 4. Lech Kaczyński był doktorem habilitowanym (stopień naukowy) , który na Uniwersytecie Gdańskim uzyskał POSADE profesora nadzwyczajnego (powierza się je warunkowo na słabszych uczelniach osobom ze stopniem naukowym doktora habilitowanego w sytuacji gdy uczelnia nie ma kandydata z tytułem naukowym profesora) . Profesor nadzwyczajny to w wypadku L. Kaczyńskiego nie był tytuł naukowy.

 5. Yankes to cowboy z koziej wolki glosowal na kaczynskiego i Trumpa to wszysko tlumaczy zostawcie chlopaka Ten typ tak ma szkola zawodowa w pipdowce dostal obywatelstwo USA i sie mianowal sheryfem z hameryki Yankesi sie rodza w Ny a ty to zwykly pastuch jestes

REKLAMA

2123128949 views

REKLAMA

REKLAMA

2123128966 views

REKLAMA

REKLAMA

2124925286 views

REKLAMA

2123128976 views

REKLAMA

2123128982 views

REKLAMA

2123128986 views