REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Kwietniowe zebranie wydziału stanowego KPA

Kwietniowe zebranie wydziału stanowego KPA

-

Jednym z głównych punktów kwietniowego spotkania wydziału stanowego KPA była dogrywka w wyborach na stanowisko krajowego dyrektora.

Kandydatami byli Jolanta Waltos-Kaczmarski i Walter Zarnecki, który wygrał znaczną przewagą głosów, podobnie jak w marcowych wyborach. Podczas liczenia głosów mecenas Leszek Lis omówił trudną sytuację emerytów, którzy mają uprawnienia do emerytur amerykańskich i polskich.

REKLAMA

Marcin Obręcki, prezes Polish American Police Association zaprosił członków PACIL na doroczny bankiet PAPA. Jednym z wyróżnionych przez PAPA był Edwin Ogonowski, ostatni żyjący członek załogi USS Missouri, pancernika na pokładzie którego gen. Douglas McArthur przyjął kapitulację Japonii, kończąc II wojnę światową.

Jacek Niemczyk i Jacek Zieliński z rozgłośni WPNA przedstawili projekt Biegu Stulecia, który 11 listopada upamiętni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bożenna Haszlakiewicz przedstawiła projekt Bankietu Dziedzictwa, który odbędzie się 7 października 2018.

Dyskutowano też o ustawie Senate Bill 447, która została zatwierdzona przy pomocy manewru parlamentarnego z inicjatywy marszałka Izby Reprezentantów Paula Ryana (republikanin z Wisconsin. Głosowało około 40 kongresmenów obecnych na sali (z 435), czyli mniej niż 10 proc. posłów zdecydowało, żeby Polskę obarczyć ponownie kosztami zwrotu domniemanych majątków żydowskich w Polsce. Ustawa ta ma potencjał zdewastować Polskę finansowo, jeśli Prezydent Trump nie postawi weta. Jeśli po prostu nie podpisze, to i tak ustawa wejdzie w życie.

Prezes KPA-IL Mirosław Niedziński zaapelował, aby Kongres USA zidentyfikował kongresmenów, którzy głosowali za ustawą, by polonijny wyborcy odmówili im swego poparcia w listopadowych wyborach. Apelował też o wysyłanie petycji do Białego Domu, by prezydent zawetował Senate Bill 447.

Comiesięczne zebranie Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddziału na stan Illinois, odbyło się w poniedziałek, 30 kwietnia w sali parafialnej Our Lady Mother of the Church w Chicago.
Zebranie prowadził prezes Mirosław Niedziński, a Jan Płachta odczytał sprawozdanie ze spotkania wyborczego w marcu.

Wojciech Niedziński
sekretarz korespondencyjny PACIL

Zdjęcia: KPA-IL

 

  • 1 DSCN2981
  • 2 DSCN2963
  • 3 DSCN2966
  • DSCN2968

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks