REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKrakowiacy i górale z pokłonem u żłóbka

Krakowiacy i górale z pokłonem u żłóbka

-

W szkole im. św. Brata Alberta Chmielowskiego dzieci wystawiły spektakl bożonarodzeniowy „Krakowiacy i górale z pokłonem u żłóbka”. Jasełka przybliżające polskie zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia zostały przygotowane i wyreżyserowane przez Jadwigę Myszkę i Martę Nowak.

Uczniowie pokazali przedstawienie o przygotowaniach do tradycyjnej polskiej Wigilii. Rozpoczęła je scena z pokazem lepienia pierogów, pieczenia makowca oraz przygotowywania innych smakołyków. Na scenie pojawiły się tradycyjne postaci związane z narodzinami Pana Jezusa. Był żłóbek, Święta Rodzina, pastuszkowie, aniołowie oraz kolędnicy z gwiazdą, śmiercią i diabłem. Dzieci śpiewały kolędy i pastorałki. Zjawiskowość całego przedstawienia podkreślała piękna dekoracja autorstwa Wioletty Gabryś. Po spektaklu swoje umiejętności taneczne zaprezentowali laureaci trzeciej nagrody w góralskim konkursie par tanecznych Patrycja Niżnik i Bartosz Landowski.

REKLAMA

Życzenia dzieciom, rodzicom i nauczycielom złożyła dyrektor placówki Marzena Klimek. – Już po raz siódmy wspólnota szkolna św. Brata Alberta Chmielowskiego zasiada do wspólnego stołu, aby świętować radość z Bożego Narodzenia. To nasze spotkanie to nie tylko czas składania sobie życzeń, dzielenia się opłatkiem, ale również czas edukacji, ponieważ uczniowie naszej szkoły są trzecim pokoleniem Polaków w Stanach Zjednoczonych i chcemy im przekazać tradycje związane z celebracją tego święta w Polsce, które nad Wisła są kultywowane od pokoleń – podkreśliła. Życzenia świąteczna nadesłał również wicekonsul Piotr Semeniuk.

Świąteczne spotkanie wspólnoty szkolnej stało się również dobrą okazją do wręczenia nagród w konkursie o patronie szkoły. Motywem konkursu plastycznego i literackiego był chleb, który stał się zawołaniem św. Brata Alberta, aby być dobrym jak chleb. W konkursie plastycznym „Brat Albert” zwyciężyła klasa IA Alicji Buch przed „zerówką” Marzeny Kozłowskiej oraz klasą trzecią Dominiki Michoń. W gronie uczniów z klas od czwartej do siódmej piszących esej pt. „Chleb w mojej rodzinie” nagrody otrzymali: Ola Malara, Julia Herba, Eryk Józefko i Adam Zagradziński. W grupie uczniów z klasy ósmej oraz licealnych, którzy mieli zaprezentować pomysł na działanie pod hasłem „I my bądźmy chlebem”, pierwszą nagrodę otrzymała Nel Winiarczyk. Druga lokata przypadła Katarzynie Zawiślak, a trzecia nagroda trafiła w ręce Jana Haraburdy. W komisji oceniającej szkolne prace konkursowe o patronie szkoły uczestniczyły siostry albertynki. Wyniki podsumowała Renata Karp.

Uczniowie z poszczególnych klas osiągający najlepsze wyniki w nauce otrzymali wyróżnienie „Uczeń na medal”. Tytułem „Nauczyciel dobry jak chleb” dyrektor Marzena Klimek z trzydziestoosobowego grona pedagogicznego wyróżniła Jadwigę Myszkę i Joannę Drapak-Ornelas. W uzasadnieniu swojej decyzji powiedziała: – Takim nauczycielem jest się wtedy, kiedy oprócz zwykłych obowiązków nauczyciela wykazuje się miłość do dziecka. Na dodatek trzeba mieć jeszcze zaangażowanie, radość i przyjemność z zawodu, który się wykonuje.

Świąteczne spotkanie prowadzone przez Renatę Stawską zakończył tradycyjny wigilijny posiłek przygotowany przez rodziców dla wszystkich uczestników spotkania.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

REKLAMA

2096920808 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2096921041 views

REKLAMA

REKLAMA

2098717436 views

REKLAMA

2096921189 views

REKLAMA

2096921290 views

REKLAMA

2096921401 views