REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKonkurs malarski w szkole im. J. Matejki. 4 tys. dol. dla chorej...

Konkurs malarski w szkole im. J. Matejki. 4 tys. dol. dla chorej Gabrysi

-

Cztery tysiące dolarów – to efekt licytacji obrazów namalowanych przez uczestników tegorocznego X Ogólnopolonijnego Konkursu Plastycznego im. Jana Matejki, zorganizowanego przez szkołę noszącą imię słynnego malarza. Pieniądze zostaną przekazane dla chorej na raka krwi 10-letniej Gabrieli Skowron z Polski. W dotychczasowej historii konkursu udało się zebrać i przeznaczyć na pomoc blisko 20 tys. dolarów.

Jubileuszowy konkurs zgromadził 168 uczestników z kilkunastu szkół sobotnich w naszym stanie oraz z dziewięciu placówek spoza Illinois, a nawet z Zamościa. Przeprowadzony został w czterech kategoriach wiekowych. W zależności od grupy wiekowej uczestnicy tworzyli swoje prace na ustalony przez organizatorów temat.

REKLAMA

Motywem przewodnim dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat były barwy motyli i wyprawa do lasu na jagody. Zdaniem jurorów najlepiej z tym tematem z grona 63 uczestników poradziła sobie Anastazja Koval ze szkoły im. św. Faustyny. Drugie miejsce zdobyła praca Łukasza Boksy ze szkoły im. Maksymiliana M. Kolbe. Jury przyznało dwie nagrody trzecie. Ich laureatami zostali: Agata Kudlacz ze szkoły im. Jana Kochanowskiego i Patryk Pocica ze szkoły im. Jana Matejki.

Druga kategoria obejmowała uczestników konkursu w wieku od 8 do 12 lat. Tematyką ich prac były lasy i puszcze oraz kraina własnej wyobraźni. Najwyższą notę spośród 75 uczestników tej grupy otrzymała praca Victorii Lechowicz ze szkoły im. W. Rutkiewicz. Dwa drugie miejsca sędziowie przyznali Klaudii Kądziołce i Paulinie Nowak ze szkoły im. św. Faustyny. Trzecią lokatę zdobył Michael Godzic ze szkoły im. gen. Andersa.

Inspiracją dla młodzieży w wieku od 13 do 17 lat była komedia Szekspira “Sen nocy letniej” i polskie łąki. Z tematem tym zmierzyło się dziesięcioro uczestników. Najlepiej poradził sobie Kevin Ruła ze szkoły im. T. Kościuszki. Drugie miejsce uzyskała praca Aleksandra Zduna ze szkoły im. E. Plater. Dwa trzecie miejsca jury przyznało Maypril Krukowski i Tomaszowi Holczyńskiemu ze szkoły im. Jana Matejki.

Tematyką malarskich poczynań dorosłych uczestników konkursu (5 prac) były zamki i dworki w Polsce oraz polskie morze. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymały prace Natalii Manastyrskiej z Liceum Społecznego w Zamościu oraz Bartosza Deredowskiego ze szkoły im. św. Małgorzaty Marii. Drugie miejsce jurorzy przyznali Małgorzacie Holczyńskiej ze szkoły im. Jana Matejki, a trzecie Ewie Sterniuk ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Nad oceną konkursowych prac czuwało jury pod przewodnictwem Wandy Morgan, polonijnej mecenas sztuki.

– Chcielibyśmy, żeby za sprawą tych obrazów otrzymało pomoc dziecko, które jest chore i wymaga wsparcia. W tym roku jest to chora na raka krwi Gabriela Skowron. Bardzo się cieszę z efektów dzisiejszej licytacji, podczas której praca Natalii Manastyrskiej z Zamościa została wylicytowana za 1100 dolarów – powiedziała Hanna Walas, dyrektor szkoły.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 7 marca w siedzibie szkoły w McHenry. W ramach imprezy szkolna grupa teatralna przygotowała i wystawiła bajkę o szkole, w której dobre wróżki sprowadzają najsłynniejsze osobistości świata sztuki, nauki i literatury.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

  • DSC_7998
  • DSC_8019
  • DSC_8037
  • DSC_8057
  • DSC_8071
  • DSC_8078
  • DSC_8080
  • DSC_8093
  • DSC_8104
  • DSC_8132

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2128786771 views

REKLAMA

REKLAMA

2128786787 views

REKLAMA

REKLAMA

2130583107 views

REKLAMA

2128786797 views

REKLAMA

2128786801 views

REKLAMA

2128786805 views