REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKongres Polonii Amerykańskiej żąda przeprosin od stacji NBC

Kongres Polonii Amerykańskiej żąda przeprosin od stacji NBC

-

fot.NBC

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Michał Niedziński zareagował na fragment satyrycznego programu stacji NBC Universal „Saturday Night Live” ośmieszający Polaków. List z żądaniem przeprosin i wyciągnięcia konsekwencji do prezesa stacji Roberta Greenblata, do szefa zespołu producenckiego Lorne Michaelsa i do Steve’a Burke, przewodniczącego rady dyrektorów został skierowany 9 listopada br.

REKLAMA

Oto jego treść:

“W sobotę, 4 listopada 2017 r. w programie „Saturday Night Live” pojawił się fragment, w którym Aidy Bryant wciela się w sekretarz prasową Białego Domu, Sarah Huckabee Sanders, w skeczu parodiującym konferencję prasową Białego Domu. W pewnym momencie Bryant mówi: „To pomoże wam zrozumieć reformę podatkową. Dziesięć osób dostało w barze rachunek na 100 dolarów. Ale ósmy to Polaczek, więc jest głupi jak kilo gwoździ”. Trudno pojąć, dlaczego duża stacja telewizyjna jak NBC Universal pozwoliła na tak prymitywne, pełne ignorancji i niezwykle obraźliwe stwierdzenie. Możemy sobie tylko wyobrazić wrzawę w mediach, gdyby doszło do podobnego ataku na inną grupę etniczną, rasową lub religijną.

Około 20 milionów mieszkańców USA identyfikuje się jako Amerykanie polskiego pochodzenia, według danych biura spisu powszechnego. Każdego dnia ci Amerykanie ciężko pracują, wspierają swoje rodziny, narażają życie w służbach szybkiego reagowania i w wojsku oraz przyczyniają się do wzrostu gospodarczego tego kraju. Ta dotkliwa zniewaga jest obrazą dla ich etyki pracy, patriotyzmu, lojalności wobec tego kraju. Przypominamy, że te osoby są Państwa lojalnymi widzami i konsumentami produktów i usług oferowanych przez Państwa sponsorów.

Kongres Polonii Amerykańskiej jest organizacją zrzeszającą oddziały we wszystkich stanach, każdy oddział liczy od kilkudziesięciu do kilkuset członków, a każdy członek reprezentuje jakąś grupy społeczną czy zawodową. Dlatego możemy dotrzeć bezpośrednio do kilkuset tysięcy Amerykanów polskiego pochodzenia. Oni z kolei za pośrednictwem mediów społecznościowych i innych mogą zwiększyć zasięg do kilku milionów. W związku z tym Kongres i Amerykanie polskiego pochodzenia żądają: natychmiastowych przeprosin w kolejnym odcinku programu „Saturday Night Live”, zwolnienia personelu odpowiedzialnego za ten złośliwy atak oraz konkretnych i istotnych kroków mających zapobiec takim atakom w przyszłości, co dotyczy wszystkich społeczności – polskiej, włoskiej, żydowskiej, czarnoskórych itp. Zapewniamy, że gdyby takie ataki skierowano przeciwko innym grupom etnicznym lub rasowym, NBC Universal organizowałby zespół prawników, by ratował koncesję telewizyjną stacji. W związku z tym, jeżeli uznają Państwo tę obelgę za część „programu komediowego”, Kongres użyje wszelkich możliwych środków, by: poinformować naszą bazę, jak i wszystkich Państwa sponsorów oraz przygotować się do podjęcia istotnych działań, które uznamy za niezbędne.

Czekamy na odpowiedź.

Z poważaniem,

Michael Niedzinski”

7 KOMENTARZE

  1. Glupi jak Polak, to powiedzenie na ktore my Polacy sobie zapracowalismy tu w Stanach i jest w obiegu od dekad. Nie wymyslila sobie tego wczoraj ani stacja NBC ani Saturday Night Live. Czasy sie troche zmienily i polskie ego uroslo ale stare przywary pozostaly i nie znikna tak z dnia na dzien. Z drugiej strony my Polacy musielismy byc niezle postrzegani ze to wlasnie nasza nacja wypracowala sobie taka opinie ale wcale mnie to nie dziwi patrzac na sytuacje i wybory ludzi w kraju, widac taka nasza narodowa przypadlosc bo przeciez juz Kochanowski kilka wiekow temu pisal o Polakach –
    “Nową przypowieść Polak sobie kupi,
    Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”

  2. Sugerowali sie wyborem pisu na rzadzenie Polska. Ze wszystkimi sasiadami kosa z zachodnia europa kosa, prawa czlowieka lamane, konstytucja lamana- nawet przez prezydenta, sady prawie prywatne pisowskie, proba zmiany ordynacji wyborczej na korzysc pisu, wymiana fachowcow z roznych dziedzin na nie fachowcow ale z pisu, rasizm , ksenofobia,populizm, wypadek smolenski sprowadzony do rangi zamachu i ladowanie milionow w nieprofesjonalne komisje smolenskie itp , itd , i dziwicie sie ze z nas sie smieja? Sa ludzie ktorzy nie beda z zalozonymi rekoma przygladac sie na polski cyrk

  3. Uwazam ze czy jestesmy glupi czy nie nie ma to zadnego znaczenia. Kongres slusznie protestuje. Zadna stacja radiowa i telewizyjna nie ma prawa sie wysmiewac z jakiejkolwiek narodowosci czy rasy. W amerykanskiej telewizji slyszy sie np. bardzo czesto dowcipy na temat Azjatow i Latynosow, czesto tez Niemcow, dowcipniej ale delikatniej jest o Wlochach, Polacy sa wyrozniani rzadziej ale za to duzo bardziej negatywnie.
    Protestowac, absolutnie protestowac!

REKLAMA

2123104596 views

REKLAMA

REKLAMA

2123104613 views

REKLAMA

REKLAMA

2124900933 views

REKLAMA

2123104623 views

REKLAMA

2123104629 views

REKLAMA

2123104633 views