REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKonferencja: media polonijne instrumentem polskiej polityki wschodniej

Konferencja: media polonijne instrumentem polskiej polityki wschodniej

-

fot.www.sarpsborg.pl
fot.www.sarpsborg.pl

W sytuacji, gdy nasila się rosyjska propaganda na obszarze postsowieckim, media polonijne stają się instrumentem polskiej polityki wschodniej – uważają dziennikarze polonijni z Federacji Mediów Polskich na Wschodzie. Według nich konieczne jest jednak zwiększenie ich finansowania.

W środę w Sejmie odbyła się konferencja „Media Polskie na Wschodzie”, zorganizowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Wzięli w niej udział dziennikarze mediów polonijnych m.in. z Ukrainy, Białorusi i Litwy.

REKLAMA

W przyjętej na zakończenie obrad uchwale podkreślono, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie, narastającego zagrożenia wobec krajów bałtyckich, a także intensyfikacji rosyjskiej propagandy na całym obszarze postsowieckim, polskie media polonijne, oprócz pełnienia tradycyjnych funkcji, stają się także instrumentem realizacji polskiej polityki wschodniej.

Według Federacji Mediów Polskich na Wschodzie „konfrontacja z neoimperialną doktryną rosyjską stanowi element polskiej racji stanu”.

Zdaniem przedstawicieli Federacji, stwarza to dla mediów polskich na wschodzie „szansę rozwoju jako antidotum na rosyjską propagandę, a także otwiera pola do realizowania przez nie działań o charakterze historyczno-kulturowym i społecznym, wykraczającym poza środowisko polskie”.

Według dziennikarzy polonijnych może to przyczynić się do podniesienia prestiżu nie tylko mediów, ale i całej społeczności polskiej jako aktywnego uczestnika życia obywatelskiego w krajach zamieszkania. Wymaga jednak wzmocnienia potencjału mediów polonijnych, a co za tym idzie zwiększenia finansowania.

„Dziennikarze zrzeszeni w Federacji zwracają się do instytucji państwa polskiego z postulatem radykalnego zwiększenia zakresu finansowania mediów polskich na Wschodzie, odpowiadającego skali wyzwań, które przed nimi stoją” – czytamy w uchwale.

Według polonijnych dziennikarzy pozytywnym przykładem w tym zakresie jest znaczne zwiększenie finansowania projektów pomocowych z budżetu państwa, realizowanych przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

„W walce z rosyjską agresją, także propagandową, której stawką jest wolność narodów, Polska powinna zawsze opowiadać się po stronie wolności” – podkreślili.

Tematem spotkania były też zachowania mediów polonijnych podczas rewolucji na Majdanie, a następnie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.

Jerzy Wójcicki ze „Słowa Polskiego” powiedział, że media polonijne na Ukrainie bardzo rozwinęły się w tym czasie; z czasopism, które zajmowały się przede wszystkim tematyką historyczno-kulturalną, stały się czasopismami o formacie społeczno-politycznym.

„Nie boimy się, mamy możliwość mówienia teraz głośno o tym, co nas interesuje, co możemy zaoferować ukraińskim władzom jako aktywna mniejszość. Przy czym nie zawsze piszemy pozytywnie o obecnych władzach ukraińskich, nie brakuje w nas krytyki” – podkreślił Wójcicki.

Jak zaznaczył, przed „rewolucją godności” na Majdanie media polonijne zajmowały pozycję niszową. „Pisaliśmy o historii, kulturze, o zespołach artystycznych, o wyjazdach młodzieży do Polski, nie ingerując za bardzo w sprawy polityczne” – zaznaczył Wójcicki. Po „rewolucji godności” – mówił – kwestie polityczne stały się jednymi z najczęściej podejmowanych na łamach polonijnych mediów.

„Czuliśmy się odpowiedzialni za to, co się działo i uważaliśmy, że trzeba o tym mówić w naszych, polskich mediach. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, po aneksji Krymu zaczęliśmy wszyscy zgodnie pisać o +zielonych ludzikach+, solidaryzowaliśmy się z krymskimi Tatarami, którzy jako nieliczni postawili się Rosjanom i nie chcieli biernie zaakceptować fakt aneksji Krymu” – relacjonował Wójcicki.

Natomiast po rozpoczęciu akcji antyterrorystycznej w Donbasie, jak mówił, media polonijne nieco zmieniły akcenty, zaczęły pisać o Polakach walczących na Wschodzie Ukrainy. Gdy sprawy zaczęły się komplikować, zaczęły się krwawe potyczki zaczęliśmy pisać nekrologi rodaków z Podola, Żytomierszczyzny, którzy zginęli na Wschodzie – powiedział Wójcicki.

Podkreślił, że media polonijne są teraz postrzegane jako rzecznicy polskiej racji na Wschodzie. „Mamy kontakt z mediami polskimi w Polsce; do nas zwracają się jako do liderów mniejszości polskiej, pytają nas o zdanie; jesteśmy pomostami między władzami ukraińskimi a polskimi” – powiedział.

Jak dodał Wójcicki, media polonijne na Ukrainie włączają się też w proces tworzenia prawa dotyczącego mniejszości narodowych. „Kilka projektów wnieśliśmy już do Rady Najwyższej, trwa proces ich uzgadniania w komisjach. Myślę, że w najbliższym czasie uda nam się dojść do podobnego trybu wspierania mniejszości narodowych na Ukrainie, jaki w Polsce. Skala finansowa będzie oczywiście dużo mniejsza, ale przynajmniej będzie wprowadzony odpowiedni mechanizm” – opowiedział Wójcicki. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100261977 views

REKLAMA

REKLAMA

2100262210 views

REKLAMA

REKLAMA

2102058602 views

REKLAMA

2100262353 views

REKLAMA

2100262454 views

REKLAMA

2100262564 views