REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKomunikat Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja

Komunikat Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja

-

Dziękujemy za udział w tegorocznej Wirtualnej Paradzie

 „Nie lękajcie się” – św. Jan Paweł II   

REKLAMA

W imieniu Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja składam serdeczne podziękowania całej Polonii, organizacjom oraz mediom polonijnym, Pani Konsul Małgorzacie Bąk-Guzik, Panu Konsulowi Piotrowi Semeniukowi i wszystkim pracownikom Konsulatu Generalnego RP w Chicago, a także przyjaciołom z Polski i całego świata za udział w wyjątkowej, wirtualnej Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja na profilu parady na Facebooku oraz na naszej stronie internetowej. 

Po raz drugi z powodu pandemii zostaliśmy zmuszeni do odwołania parady. Jednak dzięki wspaniałej odpowiedzi na naszą wirtualną propozycję mogliśmy w symboliczny sposób wspólnie uczcić to historyczne wydarzenie, które Polonia chicagowska celebruje od 130 lat. Wybraliśmy „zbiorowego” Marszałka Parady – kombatantów II wojny światowej, których reprezentował Pan Tadeusz Gubała, by uczcić 100-lecie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Przyjacielem Polonii 2021 został Jesse White, Sekretarz Stanu Illinois, a Królową Parady 2021 – Paulina Kosińska. 

Tegoroczny program obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja w siedzibie Związku Klubów Polskich w USA, transmitowany na żywo, wzbogaciliśmy o współpracę z Litewskim Zespołem Tanecznym „Suktinis”, pod dyrekcja Giedre Knieza, Akademią Muzyczną PaSO przy Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Barbary Bilszty i Wojciecha Niewrzoła oraz Teatrem Ludowym „Rzepicha”, pod dyrekcja Aliny Szymczyk, którzy przygotowali program artystyczny zaprezentowany podczas wirtualnej parady.  

Teatr Nasz włączył się w obchody poprzez wystawienie polskich widowisk teatralnych reżyserowanych przez Andrzeja Krukowskiego. Widowisko Historyczne z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja według scenariusza i w reżyserii Iwony Puc przygotował Zespołu Pieśni i Tańca Polonia działający pod patronatem PRCUA. Szkoły polskie oraz Związek Harcerstwa Polskiego włączyły się czynnie w program. Dzieci i młodzież, reprezentując swoje szkoły polskie, bardzo licznie uczestniczyły w Historycznym Konkursie Plastycznym. Konkurs zdobienia posesji i biznesów cieszył się dużym powodzeniem, a nadesłane zdjęcia pokazały, jak pięknie Polonia manifestuje swoją polskość. 

W tym roku możliwe było zorganizowanie w poniedziałek, 3 maja, uroczystości podniesienia Polskiej i Litewskiej Flagi na Placu Daley w centrum miasta, w którym uczestniczyło wielu gości reprezentujących władze miasta, stanu i powiatu, Gwardia Narodowa, konsulowie Polski, Litwy i Ukrainy oraz przedstawiciele organizacji polonijnych. Tradycyjnie już w niedzielę, w Dniu Polonii i Polskiej Flagi, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz msza św. za Ojczyznę w Kościele Świętej Trójcy, przygotowane i sponsorowane przez Związek Narodowy Polski. 

Zorganizowanie tych uroczystości z takim rozmachem nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów: Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Polskiej Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, ComEd, Montrose Deli oraz Dom itp. Dziękujemy za wsparcie.

Dziękujemy mediom polonijnym za współpracę, propagowanie uroczystości oraz obecność podczas wydarzeń 3-majowego święta.

Wszystko to wlało nadzieję w nasze serca. Dziękujemy wszystkim za czynny udział w tegorocznej Wirtualnej Paradzie 2021 – „Ocalić od zapomnienia”. Już dziś zapraszam na paradę w 2022 roku, która odbędzie się w sobotę, 7 maja, kiedy to świętować będziemy parady 2020, 2021 i 2022! Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.polishparade.org oraz na FB.  

Jan Kopeć

Prezes ZKP i przewodniczący Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja

Zdjęcia: Jacek Boczarski

REKLAMA

2123324173 views

REKLAMA

REKLAMA

2123324190 views

REKLAMA

REKLAMA

2125120510 views

REKLAMA

2123324200 views

REKLAMA

2123324206 views

REKLAMA

2123324210 views