0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKatoliccy imigranci w Chicago: Polacy. Konferencja na Uniwersytecie Loyoli

Katoliccy imigranci w Chicago: Polacy. Konferencja na Uniwersytecie Loyoli

-

IMG_4308

W ramach organizowanego na Uniwersytecie Loyoli cyklu „Katoliccy imigranci w Chicago” w ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja dotycząca imigracji z Polski. Były to dwa dni – piątek i sobota – wypełnione prezentacjami, które ukazywały z bardzo różnych perspektyw historię i stan obecny polskiej, czy też polonijnej, społeczności w Chicago.

REKLAMA

Obrady otworzyli: Mark Bosco SJ, dyrektor Centrum Katolickiego Dziedzictwa Intelektualnego, Thomas Regan SJ, dziekan Wydziału Sztuki i Nauki Uniwersytetu Loyoli, Bożena Nowicka-McLees, dyrektor Interdyscyplinarnych Studiów Polskich Uniwersytetu Loyoli i konsul generalna RP Paulina Kapuścińska.

Interdyscyplinarny program konferencji obejmował wystąpienia osób świeckich i duchownych, historyków, teologów, literatów, artystów, działaczy społecznych i kulturalnych. Wielu z nich przywoływało własne historie i swoich rodzin, co nadawało relacjom historycznym i naukowym żywy koloryt.

Jako pierwszy mówca bp Andrzej Wypych przedstawił historię katolicyzmu w Polsce i emigracji do Ameryki, z podkreśleniem roli, jaką w zachowaniu polskiej tożsamości pełnią wiara i Kościół. Prof. Dominic Pacyga mówił m.in. o katolicyzmie, chłopskiej tożsamości i świadomości robotniczej Polaków, a dr Bartosz Rydliński z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – o problemach polskich robotników w Chicago w kontekście wiary i wyzwolenia społecznego.

Nie sposób pominąć referatu teologa, ks. prof. Johna Pawlikowskiego, o imigracji Polaków i polskich Żydów, ich relacjach dawniej i dziś, lepszych – zwłaszcza w kontaktach personalnych, niż się na ogół sądzi.

W ramach panelu o największych polskich organizacjach pokaz solidarności i porozumienia dali prezesi – Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce  Joseph A. Drobot, Jr. i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula. Każdy z nich przedstawił historię i działalność swojej organizacji. Prezes Spula stwierdził, że są one bardzo do siebie podobne i – choć mówi się czasem o ich „walce” – w wielu ważnych dla polskiej społeczności sprawach ze sobą współpracują.

Zebrani słuchali relacji o wychowaniu i edukacji młodzieży, o pracy polonijnych nauczycieli, również akademickich, oraz harcerstwa.

O trudnej do przecenienia roli religii i wiary w utrzymaniu polskiej kultury i sztuki na emigracji mówili pisarze, m.in. Stuart Dybek, Brigid Pasulka czy Martyna Majok, artyści – Iwona Biedermann i Mirosław Rogala, a także Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski w Warszawie, który przedstawił obraz polskich imigrantów w filmach polskich i amerykańskich.

Wprawiająca w podziw architektura budowanych przez Polaków w Chicago kościołów była tematem bogato ilustrowanej prezentacji Victorii Granackiej, specjalistki od historii chicagowskiej architektury. Natomiast działalność swoich ośrodków duszpasterskich przedstawili księża – Jerzy Karpiński SJ z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego i Adam Słomiński SChr z kościoła Świętej Trójcy.

Na koniec obrad o swoim poczuciu polskości wypowiadało się pięcioro studentów i niedawnych absolwentów Uniwersytetu Loyoli. Ich bardzo różne doświadczenia i odczucia wywołały duże zainteresowanie słuchaczy, którzy zgłaszali liczne pytania i komentarze.

Stosownym zakończeniem konferencji było nabożeństwo w uniwersyteckiej kaplicy Madonna della Strada, którego strona muzyczna została powierzona zespołowi Lira Singers.

Ciekawy, obejmujący wiele aspektów życia polskiej społeczności program konferencji prowadził do podkreślanej przez licznych mówców konkluzji o silnym związku katolicyzmu z zachowaniem polskiej tożsamości.

Organizatorom tego ważnego wydarzenia należą się wyrazy dużego uznania. Miejmy nadzieję, że materiały z konferencji zostaną opublikowane i udostępnione wszystkim, którzy nie mieli przywileju w niej uczestniczyć.

Krystyna Cygielska

 

Zdjęcia: Staff Photographer, Hank Center for the Catholic Intellectual Heritage (LUC)/Stacey Brazen/Małgorzata Kot

  • PMA, Counsul, PRCUA
  • Panel 2
  • Panel 1
  • IMG_4308
  • IMG_4254
  • IMG_4234
  • IMG_4059
  • IMG_4044
  • IMG_3860
  • IMG_3854
  • IMG_3852
  • IMG_3843
  • Archdiocese

REKLAMA

2091254744 views

REKLAMA

2091255046 views

REKLAMA

2093051505 views

REKLAMA

2091255327 views

REKLAMA

2091255473 views

Cykady (nie na Cykladach)

UFO nad Fukushimą

Hamas kontra Izrael

Tragiczne 30 milisekund

REKLAMA

2091255617 views