REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Kandydaci “prawa  i porządku” w listopadowych wyborach z wizytą w PNA-ZNP

Kandydaci “prawa  i porządku” w listopadowych wyborach z wizytą w PNA-ZNP

-

Walka  z przestępczością, ostry sprzeciw w kwestii redukowania nakładów na policję i  demonizowania funkcjonariuszy organów ścigania, a także deklaracje zatrzymania podwyżki podatków mieszkańców Illinois   to niektóre obietnice wyborcze, które wybrzmiały na spotkaniu z kandydatami na urzędy federalne, stanowe i lokalne zorganizowanym we wtorek 22 września w siedzibie  Polish National Alliance – Związku Narodowego Polskiego – przy 6100 North Cicero w Chicago.

„To są nasi kandydaci prawa i porządku” – mówiła Ammie Kessem, przewodnicząca Partii Republikańskiej w 41. okręgu miejskim (41st Ward) w Chicago i wiceprezes Northwest Side GOP Club, która jest sierżantem chicagowskiej policji. Uczestnicy spotkania, w tym liderzy polonijnych organizacji i przedstawiciele mediów, poznali sylwetki i programy sześciu kandydatów reprezentujących Partię Republikańską, wywodzących się z organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

Pat O’Brien jest kandydatem Partii Republikańskiej w jednym z najbardziej obserwowanych wyścigów wyborczych w powiecie Cook. Były sędzia sądu okręgowego powiatu Cook (2006-2015) zamierza 3 listopada pozbawić demokratkę Kim Foxx, stanowiska prokuratora stanowego w powiecie Cook.

Zdaniem O’Briena za kadencji Foxx rekordowa liczba osób oskarżonych o przestępstwa została objęta monitoringiem elektronicznym przy jednoczesnym braku należytej ich kontroli. Jako przykład podał ostatnie głośne morderstwo pracownicy Walgreensa,  zasztyletowanej w sklepie przy 1372 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Sprawca, 18-letni Sincere Williams, został aresztowany w maju i oskarżony jako nieletni o włamanie do sklepu z bronią w Melrose Park, po czym zwolniony i objęty monitoringiem elektronicznym. Kilka dni później zamordował w sklepie 32-letnią Olgę Marię Calderon.

„Musimy pozbawić Kim Foxx stanowiska. Potrzebujemy nowego prokuratora stanowego powiatu Cook, kogoś kto będzie egzekwował przestrzeganie prawa, zapewniał bezpieczeństwo społeczeństwu i chronił ofiary przestępstw. Mam nadzieję, że zostanę tą osobą” – powiedział republikański kandydat na prokuratora stanowego powiatu Cook.

Pat O’Brien wskazywał na swoje 45-letnie doświadczenie w wymiarze sprawiedliwości w stanie Illinois zdobyte w biurze prokuratora stanowego powiatu Cook, w biurze Prokuratora Generalnego stanu Illinois i w sądzie okręgowym Cook County.

Wyborczym celem byłego szeryfa powiatu Lake Marka Currana, kandydata Partii Republikańskiej w wyborach do Senatu USA, jest pozbawienie tego fotela demokraty Dicka Durbina. Curran jest przekonany, że  jest w stanie wygrać  w listopadowych wyborach, w których senator  Durbin będzie się ubiegał  o kolejną kadencję. Durbin od zaprzysiężenia na senatora USA w 1997 r. bez problemów wygrywał kolejne reelekcje pokonując republikańskich kandydatów. Kadencja senatora Durbina upływa w styczniu 2021 r.

„On tylko dba o to, aby zostać wybranym na kolejną kadencję” – mówił Curran, zarzucając demokracie brak odpowiedzialności fiskalnej i przyczynienie się do wzrostu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. “Mogę wam obiecać, że jeśli zostanę wybrany będę współpracować z drugą partią. Nie można demonizować demokratów, mamy porostu inne poglądy” – podkreślał Curran, przypominając, że sam kiedyś był w Partii Demokratycznej, którą porzucił.

„W 2006 roku  zostałem wybrany w wyborach jako demokrata, a dwa lata później zmieniłem partię”–  dodał. Zdaniem Currana, Partia Republikańska obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej walczy o interes klasy średniej i jest to zasługa prezydenta Donalda Trumpa, z którym, jak podkreślił, nie we wszystkich sprawach się zgadza.

Republikanin Sargis Sangari stanął w szranki wyborcze z prominentną demokratką z Chicago Jan Schakowsky, która od 1999 r. zajmuje miejsce w Kongresie USA jako reprezentantka z 9. okręgu Illinois. „Ludzie mówią, że jest to ciężki wyścig, a ja odpowiadam, że nie musi taki być, jeśli ludzie poznają cię i pójdą zagłosować” – powiedział Sangari.

Pochodzący z Iranu, emerytowany podpułkownik, który od 10. roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych, ma za sobą ponad 20-letnią służbę w armii amerykańskiej. Sangari brał udział w wielu misjach specjalnych na Bliskim Wschodzie, Azji, Ameryce Łacińskiej, a także w Europie, a po zakończeniu kariery wojskowej w misjach dyplomatycznych w Kuwejcie. Weteran sił specjalnych armii USA podkreślał znaczenie Polski w Unii Europejskiej i sojuszu polsko-amerykańskiego. „O tym, jak ważny jest to sojusz, mówiłem już w latach 2015-2016, kiedy wyrażałem swoje poparcie dla zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce” – przypominał Sangari.

Anthony Beckman jako kandydat GOP w wyborach do Senatu Illinois w 10. okręgu zmierzy się z ubiegającym się o reelekcję demokratą Robertem Martwickiem. Policjant z Norridge, były członek specjalnych jednostek SWAT ( 2008-2016), uważa, że jego doświadczenie w organach ścigania, a także znajomość historii i nauk politycznych, to atrybuty, które może wykorzystać wchodząc na stanową scenę polityczną. Beckman, który wygrał ostatnio zmagania z białaczką, zapewniał, że choroba tylko spotęgowała w nim chęć walki o interesy mieszkańców, podatników i funkcjonariuszy organów ścigania. „Ostro sprzeciwiam się redukcji nakładów na policję. Mój oponent opowiada się za przesunięciem funduszy na policję, co może stworzyć niebezpieczny precedens” – mówił Beckman. Jak podkreślał, walczyć będzie także o wstrzymanie podwyżek podatków dla mieszkańców. Ostro skrytykował propozycję demokratycznego gubernatora J.B. Pritzkera odnośnie wprowadzenia w naszym stanie podatku progresywnego (graduated income tax). „Mój  demokratyczny przeciwnik wyborczy, Robert Martwick, jest jednym ze współautorów propozycji wprowadzenia tej poprawki do konstytucji stanu Illinois” – dodał. Beckman uważa, że zmiana systemu rozliczania podatku dochodowego może otworzyć demokratom drzwi do wprowadzania dalszych podwyżek, które uderzą w biznesy i mieszkańców Illinois.

Pochodzący z północno-zachodniej dzielnicy Chicago Jeff Muehlfelder jako kandydat Partii Republikańskiej startuje w wyborach do stanowej Izby Reprezentantów w 19. okręgu. Jego rywalką jest demokratka Lindsey LaPointe, która w listopadzie będzie walczyć o drugą kadencję. Muehlfelder, detektyw chicagowskiej policji w dystrykcie Area North, nie ma wątpliwości, że obecnie największym problemem jest wzrost przestępczości kryminalnej. „W takich czasach nie można demonizować policji” – podkreśla. Muehlfelder wskazał, że jego demokratyczna przeciwniczka jest zwolenniczką ostro krytykowanej stanowej prokurator powiatu Cook Kim Foxx i popiera „socjalizm i Berniego Sandersa”.

Dan Patlak w listopadowych wyborach ubiega się o ponowny wybór do Rady Rewizyjnej ds. Podatków w powiecie Cook w 1. okręgu wyborczym. W trzyosobowej radzie Patlak jest jedynym republikaninem. Jego rywalką jest demokratka Tammy Wendt. Na spotkaniu w siedzibie PNA Patlak podkreślał swoje związki z organizacjami polonijnymi, z którymi ma ścisłe kontakty. „Jedno co mogę powiedzieć o Amerykanach polskiego pochodzenia, czy tych urodzonych w Polsce, że wiedzą co to jest ciężka praca. Polacy doświadczyli, czym jest socjalizm i jak niszczycielskie mogą być rządy komunistów” – powiedział. Patlak przypomniał, że Rada Rewizyjna ds. Podatków została utworzona przez parlament stanowy po to, by zapewnić podatnikom sprawiedliwe rozpatrzenie ich apelacji od podatków od nieruchomości, aby nie musieli płacić fiskusowi zbyt dużo, ale tylko tyle, ile powinni.

Podobnie jak pozostali republikańscy kandydaci, którzy zaprezentowali swoje poglądy na spotkaniu w siedzibie PNA-ZNP, Patlak opowiada się przeciwko cięciom wydatków na policję, które określa jako „destrukcyjny pomysł”. “Zawsze będę wspierał policję, bo potrzebujemy jej, by żyć w cywilizowanym społeczeństwie” – dodał.

Republikańscy kandydaci, pytani przez „Dziennik Związkowy” o ich stanowisko w sprawie głosowania pocztą, promowanego w związku z pandemią koronawirusa przez demokratów, podkreślali, że najważniejszy jest sam udział w listopadowych wyborach. Byli zgodni co do tego, że głosowanie korespondencyjne na pewno opóźni proces liczenia głosów, a tym samym ogłoszenie wyników wyborów.

„Będziemy mieć wiele nierozstrzygniętych wyścigów wyborczych 3 listopada” – powiedział Pat O’Brien. „Proszę głosujcie, oczywiście chcemy, abyście zagłosowali na nas. Oddajcie wasze głosy w sposób jaki chcecie, ale weźcie udział w głosowaniu” – zaapelował.

Spotkanie podobnym apelem zakończył prezes PNA-ZNP i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. „Naszym obowiązkiem jako obywateli jest udział w wyborach. Jeżeli nie głosujesz, nie liczysz się” – powiedział. Prezes Spula jednocześnie podkreślił znaczenie takich spotkań, dzięki którym wyborcy polskiego pochodzenia mogą lepiej poznać kandydatów i ich programy wyborcze.

Spotkanie prowadziła jego organizatorka Ammie Kessem, przewodnicząca Partii Republikańskiej w 41. okręgu miejskim (41st Ward) w Chicago i wiceprezes Northwest Side GOP Club, która jest sierżantem chicagowskiej policji.  Współorganizatorami wydarzenia byli: Northwest Side GOP Club i Edgebrook Sauganash Chamber of Commerce.

Joanna Trzos

j.trzos@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Katarzyna Korza

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks