REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKandydaci na urzędy na spotkaniu wydziału stanowego KPA

Kandydaci na urzędy na spotkaniu wydziału stanowego KPA

-

Garry McCarthy, były szef policji chicagowskiej kandydujący na urząd burmistrza Chicago przedstawił swój program zarządzania miastem na zebraniu wydziału stanowego KPA 25 czerwca.

McCarthy ostro krytykował obecnego burmistrza Rahma Emanuela za m.in. niewłaściwe wydawanie pieniędzy podatników. Przedstawił plan zmniejszenia, a nawet likwidacji 10-miliardowego deficytu w miejskich funduszach emerytalnych.

McCarthy wini obecnego burmistrza za wysoką liczbę morderstw w mieście. Porównał trzykrotnie większy Nowy Jork, gdzie w 2017 r. doszło do około 200 morderstw, do Chicago, które miało ponad 700 zabójstw i 4600 postrzeleń.

REKLAMA

Następnym gościem była Maria Pappas, skarbnik powiatu Cook, która zaprosiła do odwiedzenia zmodernizowanej strony internetowej: www.cookcountytreasurer.com,  gdzie można wykonać więcej niż kiedyś operacji dotyczących podatków od nieruchomości. Np. można zapłacić podatek, sprawdzić status płatności 4 lata wstecz, sprawdzić, czy wszystkie należne obniżki podatku (Senior Exemption, Senior Freeze, Disability Exemption itp) są wykorzystane i sprawdzić, czy należy się nam jakiś zwrot nawet 20 lat wstecz.

Pappas ostrzegła, że urząd szacowania nieruchomości w powiecie Cook (Assessor’s Office) planuje przeniesienie ciężaru podatkowego z biednych rejonów na zamożne. Skarbnik szacuje, że podatek za typowy dom w zamożnych rejonach Chicago i na przedmieściach wzrośnie 30 proc., a w ubogich zostanie obniżony.

Od wielu lat Maria Pappas jest przyjacielem Polonii i podkreśla że Polacy są najliczniejszą grupą właścicieli nieruchomości w powiecie i powinni dowiedzieć się, jakie plany ma nowy szef urzędu szacowania nieruchomości (Cook County Assessor). KPA postara się zaprosić nowego assessora na spotkanie.

Prof. dr Marek Rudnicki, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, przedstawił działalność organizacji, stypendia oferowane studentom medycyny, program sponsorowania lekarzy z Polski na wizyty 6- i 12-miesięczne w szpitalach amerykańskich i zaprosił na następny bal lekarzy, z którego dochód będzie przeznaczony na stypendia i inne programy.

Ostanim gościem był prof. Gołębiowski z KUL-u, który wraz z prof. Mieczysławem Rybą i zespołem naukowców realizują projekt opracowania dokumentacji i inwentaryzacji obiektów sakralnych w USA zbudowanych przez Polonię w ostatnich 150 latach. Projekt jest naprawdę bardzo ważny, w świetle próby sprzedaży kościoła św. Wojciecha.

Kościołów w sytuacji podobnej do św Wojciecha jest wiele, a posiadają one  prawdziwe skarby kultury polskiej. Bez dokumentacji grozi świątyniom zniknięcie bez śladu. Program ten z poparciem Watykanu może nawet wstrzymać proces burzenia dorobków kultury i wiary Polaków w USA. Poza Chicago są plany inwentaryzacji kościołów w różnych centrach polonijnych, m.in. w Milwaukee, w Pittsburgu, Nowym Jorku i Toronto.

Wydział stanowy KPA popiera ten projekt i nasza fundacja stworzy możliwość przekazywania donacji na ten cel. Obecnie projekt potrzebuje minimum 10 tys. dol. żeby kontynuować pracę.

Wojciech Niedziński
sekretarz korespondencyjny

Zarząd wydziału stanowego KPA

Zdjęcie: Andrzej Mikolajczyk

REKLAMA

2107601807 views

REKLAMA

REKLAMA

2107602039 views

REKLAMA

2109398430 views

REKLAMA

2107602180 views

REKLAMA

2107602279 views

REKLAMA

2107602387 views