REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaJubileusz dziesięciolecia działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Illinois

Jubileusz dziesięciolecia działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Illinois

-

30 stycznia minęło 10 lat od uruchomienia pierwszych dwóch oddziałów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Norridge i Mount Prospect na terenie aglomeracji chicagowskiej. Jubileusz był uroczyście celebrowany podczas sobotniej gali z udziałem 1800 osób w Copernicus Center. Jedną z wielu niespodzianek niezwykle udanego wieczoru 1 lutego była wizyta wysokiej rangi polityków RP, koncert Haliny Młynkowej z zespołem oraz grupy Blue Café z solistką Dominiką Gawędą.

Jubileuszową celebrację rozpoczęło przyjęcie dla wszystkich gości i projekcja filmu o historii i działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Wszystko zaczęło się 44 lata temu na terenie nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Grupa naszych rodaków z Centrum Polsko-Słowiańskiego skupionych wokół ks. Longina Tołczyka postanowiła wspomóc emigrantów, którzy mieli w tym czasie problemy z zaciąganiem pożyczek w amerykańskich bankach. 27 grudnia 1976 roku zarejestrowano Przemysłowo-Handlową Federalną Unię Kredytową, dwa i pół roku później przemianowaną na Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Po ponad czterech dekadach działalności Nasza Unia obsługuje klientów w 20 oddziałach na terenie USA i posiada ponad 2 miliardy dolarów w aktywach oraz 100 tysięcy członków.

REKLAMA

W styczniu 2010 roku otwarte zostały dwa pierwsze oddziały w Illinois, na terenie miejscowości Norridge i Mt. Prospect. Po dziesięciu latach obecności firma posiada tutaj sześć oddziałów i 25 tysięcy członków, co stanowi jedną czwartą potencjału członkowskiego całej Unii i sprawia, że Illinois jest najprężniej rozwijającym się rynkiem. O trafności podjętych decyzji wejścia na rynek chicagowski mówili witając uczestników jubileuszu włodarze tej największej polskiej instytucji finansowej poza granicami kraju.

– Co za wspaniały widok. Wszyscy na tej sali jesteśmy członkami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii kredytowej. Tak naprawdę jest nas dużo więcej. Jesteśmy największą etniczną Unią Kredytową w Stanach Zjednoczonych(…). Nasz sukces, nasze osiągnięcia są naprawdę wyjątkowe, a to przekłada się nie tylko na stan konta, bo to tylko są cyfry, ale przekłada się na pomoc dla wielu, wielu polonijnych organizacji, dla polonijnych szkół, dla kościołów, dla naszej młodzieży i studentów. Wszyscy znamy nasz program stypendialny, z którego rocznie trafia do polonijnych uczniów i studentów ponad pół miliona dolarów. To najlepszy przykład na to, że Nasza Unia dba o Polonię. Myślę, że nie może być nic bardziej wspaniałego. Unia jest tam, gdzie być powinna. Unia obchodziła stulecie państwa polskiego. W tym roku mamy stulecie urodzin naszego Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II. Mówimy po polsku. Uczymy dzieci historii Polski. Jeździmy do Polski i czujemy się Polakami – powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk dziękując członkom za zaufanie i powierzanie Unii swoich oszczędności oraz zaciąganie pożyczek, a personelowi obsługującemu klientów i osobom zarządzającym za zaangażowanie i profesjonalizm w swojej pracy.

Do osiągniętych w minionych dziesięciu latach wyników na chicagowskim rynku nawiązał dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski, który przypomniał, że do tej pory nasi rodacy w Wietrznym Mieście zdeponowali w Unii 230 milionów dolarów swoich oszczędności. Zaciągnęli 320 milionów dolarów pożyczek. Powstało tutaj sześć oddziałów, a szeregi członkowskie liczą jedną czwartą całej firmy. – To jest niesamowity sukces, za który przede wszystkim chciałem państwu podziękować, bo to dzięki państwa zaufaniu, państwa rzetelności, państwa otwartości, nasza instytucja odnosi taki sukces. Oczywiście nie byłoby tego sukcesu bez ciężkiej, profesjonalnej pracy moich koleżanek i kolegów, bez wytężonego zaangażowania Rady Dyrektorów, ale tak naprawdę to my należymy do państwa i zależymy od państwa i ta dzisiejsza gala jest właśnie podziękowaniem za to, co się zaczęło w Chicago dziesięć lat temu. Jak rozpoczynaliśmy pogoda była fatalna, ale potem już było tylko lepiej i ciekawiej. Sukces jest niesamowity – podkreślił mówca.

Do aspektów finansowych i społecznych działalności Unii nawiązywali kolejni goście: zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, minister Paweł Mucha, prof. Piotr Wilczek, ambasador RP w Waszyngtonie oraz Michael Fryzler, przedstawiciel urzędu nadzorującego unie kredytowe w USA.

– To z jednej strony jest sukces w kategoriach biznesowych, bo osiągnięcie przez Unię poziomu 2 miliardów aktywów i ponad stu tysięcy członków, z czego jedną czwartą stanowią Polacy mieszkający w aglomeracji chicagowskiej, najlepiej o tym świadczy. Z drugiej strony mamy do czynienia z bardzo pięknym, integrującym aspektem działalności Unii na rzecz środowiska członkowskiego poprzez wspieranie wielu przedsięwzięć polonijnych na płaszczyźnie społecznej, kulturalnej i szkolnej. To z jednej strony jest święto Unii, ale z drugiej strony pokazanie, że jej działalność prowadzi do tego, że środowisko polonijne w Chicago integruje się. Unia to taki donator, darczyńca, który angażuje się w sprawy Polonii i przeznacza bardzo znaczące kwoty na działalność polonijną. Rola P-SFUK jest więc podwójna – powiedział minister Paweł Mucha, który odczytał list z gratulacjami, jaki Prezydent RP Andrzej Duda skierował do organizatorów i uczestników jubileuszu.

– Dawno nie byłem na spotkaniu towarzyskim, na którym było 1800 ludzi. Wspaniale jest być w Chicago, zobaczyć tylu Polaków i przy okazji obchodzić jubileusz organizacji, która od dziesięciu lat tak pięknie wpisuje się w działalność polonijną na terenie stanu Illinois. Unia kredytowa, to nie jest bank, który ma klientów, ale organizacja finansowa, która ma członków i wspiera działalność kulturalną, wspiera polską młodzież, liczne projekty polonijne, a nawet projekty polskiej dyplomacji tutaj w Stanach Zjednoczonych. Wspiera jako partner, a nie bank dający pieniądze. Uczestniczy w kształtowaniu tych projektów. Nie tak dawno robiliśmy wspólnie z P-SFUK w Waszyngtonie koncert chopinowski i prezentację kalendarza z wizerunkiem św. Jana Pawła II, który Unia wydała. Była to impreza poświęcona stuleciu urodzin Papieża Jana Pawła II i urodzinom Fryderyka Chopina. Tutaj była inspiracja i współpraca, a nie tylko dotacja. To jest ważne, że Unia pełni również rolę kulturotwórczą – powiedział ambasador prof. Piotr Wilczek.

W uznaniu zasług za dziesięcioletnią współpracę w promowaniu i rozwijaniu firmy na terenie Wietrznego Miasta grupa organizacji została uhonorowana dyplomami uznania. W tym gronie znalazły się szkoły oraz organizacje sponsorskie, których klienci otwierający konta wskazują jako beneficjentów składki członkowskiej: Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Fundacja Kopernikowska, Muzeum Polskie, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich oraz szkoły: im. Czesława Miłosza, im. Jana Kochanowskiego, im. św. Błażeja, im. Zbigniewa Herberta oraz im. Adama Mickiewicza.

Finałem prowadzonego przez Tomasza Kammela jubileuszu dziesięciolecia był koncert gwiazd. W pierwszej części śpiewała znakomita wokalistka Halina Młynkowa z zespołem. Drugą godzinę wypełnił koncert zespołu Blue Café z solistką Dominiką Gawędą. W przerwie występów rozlosowane zostały dwa certyfikaty po 500 dolarów, pięć nagród w postaci iPodów oraz trzy olbrzymie telewizory.

Galę w Centrum Kopernikowskim poprzedziło piątkowe spotkanie artystów i włodarzy Unii z Polonią, które odbyło się na terenie oddziału w Norridge. Obok możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć i otrzymania autografów od artystów odbyło się losowanie koszy z upominkami oraz certyfikatów finansowych. Na zakończenie uczestnicy tego spotkania zostali zaproszeni do degustacji urodzinowego tortu oraz przekąsek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

REKLAMA

2128817671 views

REKLAMA

REKLAMA

2128817688 views

REKLAMA

REKLAMA

2130614008 views

REKLAMA

2128817698 views

REKLAMA

2128817702 views

REKLAMA

2128817706 views