REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Jubilat poeta w drodze z Chicago do Pieszyc

Jubilat poeta w drodze z Chicago do Pieszyc

-

Poeta jubilat w gronie przyjaciół
Poeta jubilat w gronie przyjaciół

Polonijna publiczność miała okazję do spotkania autorskiego z poetą Adamem Lizakowskim podczas szczególnego, bo jubileuszowego wieczoru, który odbył się 7 sierpnia br. w Alibaba Retro Café. Lizakowski obchodzi w tym roku swoje 35-lecie pracy twórczej.

REKLAMA

Adam Lizakowski
Adam Lizakowski

Poeta, który przed kilkoma miesiącami powrócił do Polski, sam przygotował program poetycki wieczoru, był także jego gospodarzem. W kilkunastu żołnierskich zdaniach opowiedział o swoim debiucie poetyckim w warszawskim “Tygodniku Kulturalnym” w 1980 r., o emigracji w 1981 r., swoim pobycie w San Francisco, w Chicago, o swojej działalności na niwie polonijnej kultury, grupie poetyckiej “Niezapłacony rent”, o kwartalniku “Dwa końce języka”.

Poeta wspomniał o ludziach, których było mu dane spotkać; o Czesławie Miłoszu czy Tymoteuszu Karpowiczu, którego poznał w Chicago. Wymienił wiele nazwisk polskich i amerykańskich poetów m.in Allena Ginsberga, Reginalda Gibbonsa, Józefa Barana, Adama Zagajewskiego czy Susan Sontag.

Poeta jubilat opowiedział też o sobie, skąd pochodzi z Polski, o swojej małej ojczyźnie w Pieszycach, Dzierżoniowie, Dolnym Śląsku, a także o ostatnich miesiącach spędzonych w kraju, gdzie zimną tego roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Wrocławskim w charakterze wykładowcy.

Lizakowski wspomniał też o niedawno zmarłym przyjacielu, poecie Leonardzie Gogielu. O przyjaźni z tym fascynującym człowiekiem, którego Polonia chicagowska znała od prawie czterech dekad, bo tyle lat Leonard mieszkał w Chicago.

Obok jubilata na scenie przed mikrofonem wystąpili zaproszeni goście, znani twórcy chicagowscy, ludzie pióra i sceny m.in. Jarosław Maculewicz, Marcin Januszkiewicz, Janusz Kliś, Wiesława Sygut, Magdalena Młodeżeniec, Robert Redliński, Barbara Szymanowska, Małgorzata Gozdek, Urszula Bryndza i wielu innych.

W drugiej, muzycznej części spotkania, którą poprowadził DJ Marek Kalinowski, jubilat wraz ze swoimi gośćmi miał okazję do nocnych Polaków rozmów i zabawy. Poezja w tym dniu królowała, a rozmowom o kulturze i książkach nie było końca. Poeta zaprezentował także swój najnowszy tomik wierszy pt.”40 listów poetyckich z Chicago do Pieszyc”.

Janusz Mioduszewski

fot.arch. pryw.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks